Nije tajna da Yamaha radi na testiranju novog V4 agregata koji bi trebalo da ih vrati u sam vrh MotoGP šampionata, ali istovremeno ne odustaju od razvoja i rednog četvorocilindraša.
Poslednjih par sezona Yamaha se muči sa rezultatima u MotoGP šampionatu. Fabio Kvartararo dao je sve od sebe da se spasi što se spasiti vože i zaista je svaku trku vozio na limitu. Njegov novi timski kolega, Aleks Rins sezonu je proveo između navikavanja na M1 i oporavka od povreda. Na ruku Yamahi nije išlo ni što su nastupali sa samo dva motocikla, jer nemaju satelitsku ekipu.
Sve je to dovelo do toga da Yamaha napravi ozbiljan rez i potpunu rekonstrukciju svog MotoGP trkačkog odeljenja. U svoje redove doveli su Maksa Bartolinija, čoveka koji je bio šef tehničkog tima u Ferrariju, a zatim je prešao u Ducati gde je usko sarađivao sa Điđi Dalinjom. Bartolini je došao ne samo da prenese svoje tehničko znanje, već i da potpuno rekonstruiše Yamahino trkačko odeljenje i učini ga efikasnijim.
Za sada se pokazalo da Bartolini aktivno radi na rekonstrukciji trkačkog odeljenja. Ukoliko niste toliko upoznati sa funkcionisanjem MotoGP i WSBK trkačkog tima, sedište Yamaha trkačkog razvojnog odeljenja nalazi se u Italiji gde je Bartolini i veći deo razvojnog tima. Razvojni tim radi na prikupljanju podataka, testiranjima i analizi podataka kao i izradi nekih od komponenti. Zatim se ti podaci prosleđuju inženjerima u Japanu koji rade na izradi šasije, agregata i drugih komponenti koje ne mogu da se izrade u Evropi.
Jedan od zadataka koje Bartolini ima je da učvrsti saradnju između inženjera u Evropi i Japanu.
Razvoj V4 agregata, ali uz dalji rad na rednom četvorocilindrašu
Ove godine Yamaha je započela sa razvojem V4 agregata, budući da svi proizvođači koriste V4 agregata. Bartolini i dalje tvrdi da redni agregati nisu ništa slabiji ili lošiji od V agregata, ali da trenutni razvoj guma trenutno više odgovara V4 agregatima, nego rednim agregatima i motocilkima koji se više oslanjaju na prednju gumu i brzinu prolaska kroz krivine.
Još jedan od problema rednih agregata je to što su širi od V agregata, a to je bitno zbog trenutnih pravila u vezi aerodinamike. Ta pravila pogoduju motociklima sa užim agregatima budući da širina oklopa ne sme da prelazi određenu meru, što ostavlja manje prostora za bolji potisak motocikla ka tlu.
Zato Yamaha paralelno razvija V4 agregat koji bi tokom naredna dva meseca trebalo da doživi svoj prvi debi na stazi. Uporedno sa V4 agregatom i dalje se radi na razvoju rednog agregata. Tokom druge polovine 2024. godine bilo je evidentno da je Yamaha napravila blage korake napred i poboljšanja.
Za 2025. godinu posao će im donekle biti olakšan time što imaju satelitski tim, jer su uspeli da potpišu ugovor sa Pramac ekipom. Tako će na startnoj postavi naredne godine osim Kvartarara i Rinsa, Yamaha imati Oliveriu i Milera koji će doprineti ubrzanom razvoju Yamahe M1.
Do prvih verzija nove Yamahe M1 nećemo morati da čekamo predugo, jer se već 31. januara vozi “shakedown” test u Maleziji, namenjen novajlijama i test vozačima fabričkih ekipa. Zatim od 5 – 7. februara sledi test za sve vozače, takođe u Maleziji. Test u Maleziji možda neće biti pravi reper, budući da agregati ne ispolje sav svoj kartarket zbog velike vlažnosti vazduha i temeprature, ali će svakako biti prva prilika da vozači odmere snage i evaluiraju utiske.
Bilo bi odlično za šampionat kad bi Yamaha uspela da napravi konkurentan paket dovoljno dobar da se odupre dominantnom Ducatiju.
Ukoliko želite da ostavite utisak ili da saznate više informacija iz moto sporta, možete posetiti temu na forumu
Da li želite da dobijate obaveštenja o novim tekstovima?
Svakog petka ujutro šaljemo email sa listom tekstova koje smo objavili te nedelje, svima koji su se prijavili na BJBikers email bilten. Na taj način možete ostati u toku sa novostima, čak i ako neki tekst propustite u toku nedelje…