Zaokružili smo prvih 10.000 km sa CFMOTO 800MT Explore na kom radimo dugoročni test. Iako do sad nismo imali nikakvih problema ili većih razloga da pišemo zaseban tekst, 10.000 km je ipak solidna kilometraža da kažemo prva zapažanja sa ovog dugoročnog testa.
Srbija, Rumunija, Mađarska, Austrija, Slovačka i Češka neke su od država kroz kojim smo prolazili praveći kilometre. Fokus je uglavnom bio na dužim i zahtevnijim vožnjama kako bismo 800MT Explore stavili na pravi test izdržljivosti.
Tako smo u maju mesecu na putu za Nemačku prešli 1.314 km u jednom danu. Za nijansu manje kilometra prešli smo i u povratku, takođe u danu. Put do Nemačke izdvajamo i po delu autoputa na kom nema ograničenja u brzini gde smo 800MT Explore prilično dugo vozili maksimalnih 195 km/h kako bismo sve komponente stavili na test naprezanja.

Od dužih relacija pređenih u jednom danu istakli bi jednu od skorašnjih avantura posete Beču, kada je za oko 12 sati pređeno oko 920 km i to po paklenoj vrućini.
Zatim od jednodevnih avantura moramo spomenuti i obilazak planine Rtanj i grada Knjaževca. Taj put je bio specifičan po tome što smo u danu prešli 950 km i što su nam zapale deonice sa srednje zahtevnim “off road” terenom.

Što se samog motocikla tiče, želimo da izdvojimo neka zapažanja i tehničke savete koji će vam možda značiti ukoliko posedujete (ili ćete posedovati) 800MT Explore.
Zapažanja o agregatu
Dvocilindrični redni agregat radne zapremine od 799 cm sa svojih 95 KS na 9.000 O/min i maksimalnim obrtnim momentom od 77 Nm na 6.750 O/min do sad se pokazao odlično.
Prva stvar koju moram da izdvojim je izdržljivost na visokim temperaturama, odnosno stabilno održavanje temperature rashladne tečnosti. Prilikom posete Beču temperatura vazduha bila je preko 35 stepeni, a igrom slučaja zapali smo u gradsku gužvu što je dodatno pogoršavalo situaciju. U toj stani – kreni situaciju, temperatura rashladne tečnosti ni u jednom momentu nije prešla 100 stepeni celzijusa. Rashladni sistem je radio besprekorno, u toj vreloj gradskoj vožnji raspon temperature rashladne tečnosti kretao se između 92 – 97 stepeni Celzijusa. Čim vožnja postane tečnija (pri brzinama od oko 50 km/h) temperatura je spadala ispod 90 stepeni Celzijusa. Normalna radna temperatura tokom većeg dela vožnji kreće se između 76 – 79 stepeni Celzijusa.

Isijavanje toplote od agregata oseti se malo sa desne strane i malo kada se uključe ventilatori. Ocena je da je isijavanje toplote u proseku sa drugim motociklima – situacija sasvim normalna.
Ekonomična potrošnja goriva
Tokom ovih prvih 10.000 km potrošeno je ukupno 520,8 litara goriva, što znači da je prosečna potrošnja iznosila 5,21 litar. Vredi pomenuti da je dobar deo dosadašnje kilometraže pređen sa suvozačem i dva bočna kofera.
Servisni interval i nivo ulja
Pozitivna karakteristika je dug servisni interval koji se radi na 15.000 pređenih kilometara. Proveru ulja vršili smo redovno, pre svakog dužeg puta i promena nivoa ulja je neprimetna ili zanemarljiva.

Ocena agregata – odličan
Kada je reč o generalnoj oceni agregata, za sada nemamo nikakve zamerke na ponašanje. Rad je za nijansu mirniji nego na početku, što je logično jer je sada već solidno razrađen. Isporuka snage je dobra. Primetno je da u “all terain” režimu vožnje ima bolju isporuku snage na nižim obrtajima u poređenju sa “Sport” režimom vožnje.
All terain režim vožnje smo koristili oko Rtnja, na kamenitoj i šljunkovitoj deonici kada nam je pri spuštanju bilo potrebno isključivanje ABS-a. U “All terain” režimu vožnje ABS se isključuje na zadnjem točku, dok se u “off road” režimu ABS isključuje na oba točka.
Kada se uzmu u obzir performanse agregata, prosečna potrošnja, opšte ponašanje u vožnji i u stresnim situacijama (poput gradske vožnje pri visokoj temperaturi vazduha) i dug servisni interval, za ovih prvih 10.000 km agregat dobija ocenu – odličan.

Podešavanje ogibljenja
Ciklistika koju 800MT Explore poseduje sasvim je dobra. Motocikl se ponaša odlično u svim uslovima. Jedina stvar koju je potrebno uraditi je prilagoditi ogibljenje svojim potrebama i kao i prema opterećenju motocikla.
Mana je što 800MT Explore ne poseduje “remote adjuster” za podešavanje predopterećenja opruge zadnjeg amortizera. Srećom, ispod sedišta vozača i suvozača nalazi se alat za podešavanje predopterećenja opruge te je i ta stvar rešiva, uz malo truda.
Ispod sedišta suvozača nalazi se osnovni alat, lepo spakovan.

Alat je dovoljan za neke najosnovnije radnje.

Kako biste došli do ključa za podešavanje predopterećenja opruge potrebno je da skinete sedište vozača ispod kojeg se nalazi ključ. Da biste skinuli sedište vozača potreban vam je imbus 5 iz seta alata.

Kada skinete sedište, sa donje strane nalazi se ključ za podešavanje amortizera. U setu alata imate spljoštenu cev koja se stavi na ključ za podešavanje opruge, kako bi podešavanje bilo lakše obavljeno.
Vodite računa prilikom skidanja sedišta vozača, jer se ispod njega nalaze žice za grejač sedišta. Žice su dovoljno dugačke da možete podići i manevrisati sedištem, ali ga nemojte previše vući ili cimati pre nego što otkačite džek.

Budući da navrtka za podešavanje predopterećenja opruge nije baš najpristupačnija, preporučujemo da skinete malu bočnu oplaticu. Dovoljno je da odvrnete imbus 5 i biće vam znatno lakši pristup zadnjem amortizeru.

Kada skinete malu bočnu oplatu, lakše ćete pristupiti zadnjem amortizeru.

Za naše potrebe bilo je dovoljno zavrnuti oko pola kruga prsten za podešavanje predopterećenja opruge zadnjeg amortizera i malo odvrnuti vijak za povrat, kako bi jače predopterećenje opruge bilo usklađeno sa povratom i da samim tim zadnji kraj ne bi poskakivao pri prelasku preko neravnina.
Sa dotezanjem opruge zadnjeg amortizera dobija se čvršći zadnji kraj, masa se malo prebacuje napred i 800MT Explore postaje stabilniji i tačniji.
Kako ne biste lutali sa podešavanjem ogibljenja u CFMOTO je u korisničkom uputstvu dao lepe smernice za podešavanje ogibljenja u skladu sa opterećenjem motocikla.

Svetla odlična, ali je potrebno podešavanje
800MT Explore poseduje svetlosnu grupu u LED tehnologiji. Sa paketom standardne opreme dolaze maglenke i generalno je osvetljavanje puta odlično, s tim da ćete verovatno morati da podešavate svetlosni snop fara prema vašim potrebama.
Podešavanje svetlosnog snopa se radi u skladu sa opterećenjem motocikla, pošto ukoliko vozite sami ili sa suvozačem, visina svetlosnog snopa se menja. O tome smo pisali jedan zaseban tekst, koji toplo preporučujemo da pročitate na sledećem linku – Podešavanje farova – Od velikog značaja za bezbednost
Da se vratimo na podešavnje farova na 800MT Explore. Mala komplikacija je što samo zavrtanj za podešavanje nije najpristupačniji, ali nije ni previše komplikovano. Preporuka je da radi lakšeg pristupa odvrnete sirenu koja se drži na jednom zavrtnju za koji će vam biti potreba ključ 14.
Kada skinete sirenu, gledajuću sa donje strane ispod fara imaćete rupu koja vodi do zavrtnja za podešavanje visine svetlosnog fara. Za to će vam biti potreban duži krstasti odvijač.
Da bi vam bilo sve jasnije, prilažemo deo iz korisničkog uputstva koji se tiče podešavanje svetlosnog snopa fara:

Kada pristupite zavrtnju za podešavanje fara, postavite motocikl na centralni štender, uključite svetla i podesite svetlosni snop po potrebi.
Sedište omogućava do 2 časa vožnje bez pauze
Kada je reč o udobnosti, 800MT Explore nudi dovoljno mesta za vozača i suvozača. Vetrobran u podignutom položaju radi dobar posao u zaštiti od vetra, kao i štitnici ruku. Rezervoar i prednji kraj motocikla su dovoljno gabaritni da lepo zaklanjaju noge vozača, a u hladnim danima veliki plus su grejači ruku i sedišta.
Pri dugom putu za Nemačku, odnosno u povratku u jutarnjim časovima temperatura je iznosila svega 3 stepena Celzijusa, te su grejači ručica i sedišta bili od velike koristi.
Jedina mana je sedište koje bi moglo biti udobnije. Do 2 časa može da se vozi bez problema, a zatim počinjete da razmišljate o pauzi. Osim toga položaj vozača ne zamara pri dugim vožnjama.
Elektronska pomagala na nivou zadatka
CFMOTO 800MT Explore poseduje kontrolu proklizavanja, “cornering” ABS, režime vožnje, tempomat, detekciju mrtvog ugla, “kvik šifter” koji funkcioniše pri promeni stepena prenosa naviše i naniže, T-BOX uređaj, navigaciju i multimediju.
Kontrola proklizavanja solidno odrađuje posao i uključivala se samo pri nekim off road vožnjama. Osetno prekida isporuku snage, ali čuva stabilnost motocikla. U vožnji na asfaltu ABS i kontrola proklizavanja se gotovo nisu uključivali, jer 800MT Explore ima dovoljno mehaničkog prianjaja. Doduše, ovde se moraju pohvaliti i Michelin Anakee adventure gume koje zaista pokrivaju širok opseg temperatura i različitih vrsta podloga.
“Kvik šifter” funkcioniše sasvim dobro. Moguće ga je isključiti i uključiti na instrument tabli. Detekcija vozila u mrtvom uglu dobro dođe pri gradskoj vožnji. Čim uključite pokazivač pravca u nameri da promenite traku, u zavisnosti od toga koliko je vozilo blizu vas, instrument tabla javlja zvučnim signalom i treptanjem instrument table u levom ili desnom uglu, u zavisnosti gde se vozilo nalazi. Takođe, ukoliko vam se neko vozilo brzo približava od nazad, instrument tabla trepti u crvenoj boji u samom dnu.
Tempomat je stvar koja je mogla biti bolja. To jest, sam tempomat radi odlično, ali maksimalna brzina koju možete podesiti iznosi 130 km/h. U realnosti kada podesite na maksimalnih 130 km/h, brzina nikad ne dostigne toliko, već dođe do 128 km/h. To je u redu možda za naš autoput, ali kroz Nemački “autobahn” bez ograničenja bilo bi lepo da je brzina mogla da se podesi bar na 140 km/h.
T-BOX i navigacija vrede svaki dinar
U sklopu paketa opreme 800MT Explore dolazi sa T-BOX uređajem. Zahvaljujući ovom uređaju i putem CFMOTO Ride aplikacije, u svakom momentu možete pratiti neke od parametara vašeg motocikla, možete ispratiti vaše poslednje vožnje, a ono što je takođe dobro je što u svakom momentu znate gde vam se motocikl nalazi, bez obzira na kom ste delu planete zemlje.
Od parametara preko aplikacije u svakom trenutku dostupni su podaci poput trenutnog nivo goriva, napona akumulatora, trenutne kilometraže vozila, a možete uraditi i neku osnovnu dijagnostiku i proveru vozila.
Još jedna korisna stvar je da ako vam neko pomera motocikl, na telefonu vam stigne obaveštenje da “vaše vozilo vibrira”. Simpatično je i obaveštenje “vaše vozilo nije voženo 10 dana” ukoliko ne vozite određeni vremenski period.
Ukoliko često putujete, onda će vas obradovati fabrička navigacija. Možete ažurirati offline mape ili je koristiti u online režimu kada je motocikl povezan sa pametnim telefonom. Navigacija radi tačno i precizno, a CFMOTO sarađuje sa MotoPlay navigacijom te do sada nismo imali nikakvih problema i grešaka pri upotrebi navigacije.
CFMOTO redovno radi na unapređenju ne samo navigacije, već kompletne instrument table i drugih stavki oko elektronike, a dobra stvar je da se sva ažuriranja vrše preko pametnog telefona, putem CFMOTO Ride aplikacije te nema potrebe za odlaskom u servis radi najnovijih ažuriranja.
Od kako je 800MT Explore kod nas bila su dva ažuriranja. Prvo ažuriranje ticalo se prikaza informacija na instrument tabli, dok je poslednje ažuriranje bilo u vezi sa navigacijom.
Poslednje ažuriranje donelo je i neke stavke koje vam možda nisu potrebne i neki od vlasnika 800MT Explore pitali su se kako da ih isključe. Konkretno radi se o automatskom snimanju i čuvanju ruta koje ste vozili i u narednih par koraka objansićemo kako da isključite ovu stavku i obrišete nepotrebne rute.
Za početak otvorite navgiaciju.

U donjem levom uglu navigacije nalazi se simbol zupčanika, na koji treba da tapnete kako biste otvorili prozor za podešavanje.
Druga stvaka u prozoru za podešavanje glasi “Automatic track recording”. Ukoliko tapnete na klizni bar sa desne strane od natpisa “Automatic track recording” deaktiviraćete opciju automatskog beleženja rute.

Ukoliko imate sačuvanih ruta koje želite da obrišete, to uradite na sledeći način: prvo se ponovo vratite na prikaz navigacije, ali sada umesto na simbol za podešavanje tapnete na simbol vozila iznad opcije za podešavanje.
Otvoriće vam se sledeći prozor:

Zatim tapnete na opciju “SAVED” i nakon toga otvara se sledeći prozor:

Stavke “Track” označavaju svaku zabeleženu rutu. Za brisanje ili pregled željene rute tapnite na bilo koju od ruta i otvara se naredni prozor sa opcijama:

Ukoliko želite da obrišete rutu, tapnite na simbol kante za smeće i potvrdite brisanje rute.
Nastavljamo dalje druženje sa 800MT Explore, do narednih 10.000 km
Prvih 10.000 km je zaokruženo, ali se ne zaustavljamo tu, već nastavljamo sa daljim avanturama i testiranjem. Kao i što je prvobitno najavljeno cilj nam je minimum 25.000 km i to je brojka koju ćemo težiti da ostvarimo što je pre moguće.

Tokom ovog meseca očekuje nas servis na 15.000 km, a ako sve bude po planu očekujte novi tekst kada stignemo do 20.000 km.
Ukoliko posedujete CFMOTO 800MT Explore ili jednostavno želite da ostavite utisak o našem testu, to možete učiniti u temi na forumu.
Ako vas interesuje 800MT Explore, možete posetiti CFMOTO salon u Beogradu na adresi Prešernova 13 ili možete posetiti CFMOTO sajt.
Da li želite da dobijate obaveštenja o novim tekstovima?
Svakog petka ujutro šaljemo email sa listom tekstova koje smo objavili te nedelje, svima koji su se prijavili na BJBikers email bilten. Na taj način možete ostati u toku sa novostima, čak i ako neki tekst propustite u toku nedelje…