NaslovnaMoto GaražaPredstavljamoArc Vector - Decenijama ispred svog vremena

Arc Vector – Decenijama ispred svog vremena

-

Voleli mi to ili ne, dobar električnih motocikala izgleda zaista dolazi. U moru električnih motocikala koji polako preplavljuju tržište isplivava i Arc sa Vector motociklom. Avangardan izgled i veoma smela tehnička rešenja, velika snaga i mala brzina punjenja. Može! Ali po paprenoj ceni…

Arc je proizvođač iz Velike Britanije koji trenutno pravi možda najnaprednije električne motocikle na svetu. Svaki motocikl pravi se ručno i specijano po porudžbini, dakle ne postoji serijska proizvodnja i opcija da uđete u salon i prstom uperite u motocikl i kupite ga.

U Arc su se potrudili da izvuku maksimum iz “agregata” to jest elektro motora i da svedu brzinu punjenja na minimum.

Arc Vector
Foto: Arc Vector

Autonomija od 436 km i punjenje za 40 minuta

Arc Vector pokreće elektro motor od 399 volti i isporučuje maksimalnu snagu od 117 KS. Ukoliko vam se čini da je ta snaga mala i zanemarljiva imajte na umu da obrtni moment iznosi čak 178 Nm! Ono što je dobro kod električnih motora je to da su sva snaga i obrtni moment dostupni uvek.

Za ubrzanje od 0 – 100 km/h potrebno mu je samo 3,2 sekunde, a maksimalna brzina je ograničena na 200 km/h.

Menjač takoreći ne postoji i sve se obavlja u jednom stepenu prenosa, a finalni prenos do točka je preko kaiša, iako je prvi prototip bio predstavljen sa lancem.

Arc Vector
Foto: Arc Vector

Ono što trenutno ograničava gotovo sve električne motocikle na tržištu su autonomija, brzina punjenja baterija i masa motocikla. Arc je uspeo da sve tri stvari svede na prihvatljivu meru: autonomija iznosi 436 km i od 0 – 90% napunjenosti potrebno je 40 minuta, što je donekle prihvatljivo.

Ambiciozna i smela šasija

Šasija je remek delo i Arc se smelo upustio u dizajn iste. Takozvana monokok šasija, ali ovde se umesto na agregat šasija kači na bateriju. Pored toga gotovo je sve izrađeno od karbona kako bi ukupna masa motocikla bila što manja i uspelo se u tome jer je Vector težak svega 220 kg.

Druga smela stvar je sistem upravljanja. Vector nema klasičnu teleskopsku viljušku već se napred nalazi viljuška slična zadnjoj. Obe su takođe izrađene od karbona i oslanjaju se na Ohlins TTX amortizere.

Prednost ovakvo oslanjanja je što prilikom kočenja nema poniranja. Prednja viljuška ovog tipa nije ništa novo i Bimota je to davno ugrađivala na Tesi modelima. Vozači koji su imali tu čast da probaju ovo oslanjanje rekli su da je osećaj na kočenju fantastičan, ali da pri prolasku kroz krivine dobijaju zakasnelu povratnu reakciju i slabiji osećaj u poređenju sa teleskopskom prednjom vljuškom.

Arc Vector
Foto: Arc Vector

Napred se nalaze Brembo Stylema kočione čeljusti koje trenutno važe za među najbolje na tržištu. Budući da nema menjača, to znači da nema ni kvačila. Tako se na mestu kvačila nalazi zadnja kočnica, rešenje slično onom koje je na skuterima.

Elektronska pomagala ne izostaju

Pored ABS-a, Arc Vector poseduje i kontrolu proklizavanja, pokretanje motora je preko keyles sistema, instrument tabla je naravno digitalna i osvetljenje je LED tipa.

Avangarda uz paprenu cenu

Sve ovo zvuči stvarno sjajno i fantastično. Ručno pravljeni električni motocikl, sa odličnom autonomijom i brzinom punjenja i nenormalnim obrtnim mometnom – ali koliko to košta? Papreno. Cena za Arc Vector iznosi 90.000 funti (101.000 eura).


Da li želite da dobijate obaveštenja o novim tekstovima?

Svakog petka ujutro šaljemo email sa listom tekstova koje smo objavili te nedelje, svima koji su se prijavili na BJBikers email bilten. Na taj način možete ostati u toku sa novostima, čak i ako neki tekst propustite u toku nedelje… 


Jovan Ristić
Jovan Ristić
Malo je reći da volim motocikle. Od malih nogu postali su moja ljubav, strast i način življenja. Vremenom sam sve u životu predodredio motociklima i motociklizmu generalno. Treća sam generacija motociklista u mojoj porodici. Moje pisanje je produkt mog iskustva i velike ljubavi i svakodnevnog života sa motociklima.