U novom trendu smanjenja broja cilindara postala je prava retkost videti četvorocilindrične naked motocikle. Jedan od tih retkih nakeda je Kawasaki Z900 sa četiri cilindra, dobrom isporukom snage i sasvim pristojno upakovanim paketom za ne tako puno novca, kada se upored sa konkurencijom.
Kawasaki je još 2004. godine predstavio Z750 koji je predstavljao jeftin naked motocikl dobrih performansi. Čim je izašao bio je poželjan i dobro prodavan. Njega je 2013. godine nasledio Z800 koji je potrajao samo do 2016. godine kada na scenu stupa zvezda našeg testa – Kawasaki Z900.
Ni Z900 nije ostao imun na nekoliko redizajna da bi se došlo do današnje verzije koja je bliža tome da se zove Z1000, ali pošto je to ime već zauzeto, Kawasaki je ipak rešio da oznaka ostane Z900.
Kada je firma Trio Kawasaki ustupila Z900, iskreno nisam mislio da će mi se toliko dopasti i da ćemo se družiti celih 2.050 km i da ćemo se rastati teška srca.
Možda i najbolji agregat od svih nakeda na tržištu
Tržište i ponuda naked motocikala danas je ogromna. Imam tu sreću, čast i privilegiju da sam vozio skoro sve naked motocikle koji trenutno postoje u prodaji, osim par ekskluzivnih. Što se agregata tiče, kada se pogleda šta se dobija za dat novac, možda Z900 ima i najbolji agregat, a u narednim redovima ću to probati i da pojasnim.
Kawasaki Z900 pokreće redni četvorocilindrični agregat radne zapremine od 948 cm3 sa maksimalnom snagom od 123,6 KS na 9.500 O/min i maksimalnim obrtnim momentom od 98,6 Nm na 7.700 O/min. Ovaj agregat uopšte nije opterećen i njegov potencijal je daleko veći u prilog čemu govori i kompresioni odnos od samo 11.8:1, što govori da komponente unutar agregata nisu pod velikim opterećenjem.
Kada se pogledaju dalji tehniči podaci u oči upada i zanimljivost da prečnik i hod klipa iznose 73,4 x 56 mm. To znači da hod klipa nije ni prekratak ni predugačak, što u teoriji treba da znači da snage ima na svim obrtajima.
U praksi je baš tako! Agregat ima sasvim dovoljno snage od niskih obrtaja, a kada dođe na neki srednji raspod od oko 6.000 O/min agregat se dodatno budi i počinje da izbacuje salve snage i obrtnog momenta.
Najzanimljivija i ujedno najlepša stvar kod ovog agregata je što je isporuka snage linearna, agregat je miran i bez nekih većih vibracija. Bukvalno se od niskih obrtaja možete poigravati sa ručicom gasa i savršeno dozirati svaki izlazak iz krivine.
Za linearnu isporuku snage i miran rad agregata Kawasaki se prilično potrudio. Dizajnirana je lagana radilica i posebna pažnja posvećena je uravnotežavajućim vratilom i balansiranju radilice. Za napajanje gorivom zadužena su četiri Keihin tela gasa prečnika 36 mm sa ventilom ispod tela gasa koji se nalaze iza glavnih ventila i kontrolisani su putem ECU-a.
Verzija koju smo imali na testu nije imala “kvik šifter”. Menjač je mek i precizan, prvih pet stepena prenosa su kraći kako bi se izvukao maksimum na ubrzanju, dok je šesti stepen prenosa duži radi uštede u gorivu i nižeg broja obrtaja pri krstarećim brzinama.
Ono što mi se najviše svidelo kod agregata koji pokreće Z900 je to što ga možete voziti mirno kada putujete, a ukoliko želite agresivnije da ga provozate itekako je sposoban da izazove lučenje adrenalina. Ono što hoću da istaknem je da vas ne vuče na agresivnu vožnju, ali poseduje u sebi tu crtu sportskog duha.
Dobra stvar je što i pored toga što ima veću radnu zapreminu i četiri cilindra, Z900 nije veliki potrošač. Prosečna potrošnja tokom testa kretala se na oko 6 litara na 100 km i sa rezervoarom zapremine 17 litara može se dobaciti oko 280 km autonomije.
Na našem testu ubrzanja na 220 metara Z900 je postigao 168 km/h. Do 100 km/h bilo mu je potrebno 4,2 sekunde. Maksimalna postignuta brzina tokom testa iznosila je 210 km/h i to u petom stepenu prenosa. Prema podacima, maksimalna deklarisana brzina iznosi 240 km/h.
Stabilan i upravljiv
Kada se uzme u obzir da je Z900 četvorocilindraš, kao i da mu je zapremina rezervoara 17 litara, masa sa svim tečnostima od 212 kg nije velika. Čelična cevasta šasija ima masu od svega 13 kg. Agregat se na šasiju kači u pet tačaka i služi kao upijač naprezanja.
Ako pažljivo pogledate zadnji kraj, videće da je zadnja aluminijumska viljuška poprilično dugačka, ali je štos u tome što kreće iz agregata. Zadnji amortizer je postavljen gotovo horizontalno i to je poslednjih nekoliko godina postao zaštitni znak Kawasakija, jer ćete na dobrom broju njihovih motocikala moći da vidite horizontalno postavljen zadnji amortizer.
Prema Kawasakiju, prednost horizonatlno postavljenog amortizera ogleda se u tome što ostaje više prostora za kataliztaor, omogućava se bolja centralizacija mase i udaljavanjem amortizera od izduvnih grana i auspuha smanjuje se grejanje zadnjeg amortizera i samim tim se omogućava konstantan rad.
Iako je zadnja viljuška dugačka, međuosovinsko rastojanje iznosi svega 1.455 mm. Ipak, iako je kratko međuosovinsko rastojanje Z900 je stabilan na ubrzanjima i kočenjima, pre svega zbog dugačke zadnje viljuške. Doduše, na to utiče i zatur prednje viljuške koji je pod uglom od 24,5 stepeni. Sama prednja viljuška ima prečnik štapova od 41 mm i podešavanje predopterećenja opruge, podešavanja i povrata. Ogibljenje je odlično prilagođeno, upija neravnine i pruža lep povratni osećaj.
Geometrija na Z900 je takva da dozvoljava brži ulazak u krivine, a zbog kraćeg međuosovinskog rastojanja lako i brzo se prođe kroz krivinu, a na izlazima je stabilan.
Danas Z900 fabrički dolazi na Dunlop Sportmax Roadsport 2 gumama u dimenzijama 120/70 ZR17 M/C (58W) napred i 180/55 ZR17 M/C (73W) pozadi. Međutim, pošto testni primerak Z900 koji nam je Trio Kawasaki ustupio na test ima već oko 20.000 km, na njega su bile montirane Pirelli Roso gume.
Stariji tip kočnica koje odelvaju zubu vremena
Ni na kočenju Z900 nije loš. Napred se nalaze dva diska prečnika 300 mm i Nissin četvoroklipne aksijalno postavljene kočione čeljusti. Na prvi sam pomislio da aksijalne kočnice neće biti dovoljne da lepo i tačno zaustave Z900, ali sam se prevario, što pokazuju i podaci.
Osejać na kočnicama je precizan, snage ima sasvim dovoljno što pokazuju i podaci sa testa zaustavnog puta. Sa 80 – 0 km/h bilo je potrebno 20,8 metara, što spada u dobre rezultate i uklapa se u prosek ostalih naked motocikala.
Dobar položaj sedenja, sedište bi moglo biti udobnije
Za upravljačem položaj sedenja je uspravan i nije naporan. Upravljač je niže postavljen i širok je, ali ne pravi naporan položaj sedenja. Telo jeste malo ka napred nagnuto, nogostupi drže noge uspravno, nisu povučeni ka nazad. Rezervoar pruža dobru potporu na kočenju i štiti od vetra.
Sedište je postavljeno na 820 mm od tla i ne spada među udobnije motocikle, naročito kada je reč o sedištu suvozača koje je takoreći plastično i deluje da više služi da zadovolji formu. U sedištu možete da provedete oko sat i deset i nakon toga prija makar kratka pauzica.
Jednostavna elektronika
Sa elektronikom Kawasaki nije puno komplikovao na Z900. Poseduje ABS, kontrolu proklizavanja koja je povezana sa režimima vožnje i prekida paljenje kada detektuje proklizavanje zadnjeg točka. Sama kontrola proklizavanja radi dobro. Pri naglo otvaranju gasa u slučaju proklizavanja malo agresivnije prekida isporuku snage, ali i dalje u manjoj meri dozvoljava ubrzavanje.
Postoje Sport, Road i Rain prepodešeni režimi vožnje, sa razlikom u snazi između režima. Postoji i četvrti “Rider” režim vožnje u kom možete samostalno podesiti isporuku snage i osetljivost kontrole proklizavanja.
TFT instrument tabla ima dijagonalu od 4,3 inča. Urađena je jednostavno sa pregledno raspoređenim informacijama. Postoje crna i bela pozadina ekrana, a instrument tabla se automatski prilagođava dnevnom ili noćnom ambijentalnom svetlu.
Dugmad na obe strane upravljača su takođe jednostavna, kao i komande. Režime vožnje je lako promeniti pritiskom na dugmad na levoj strani upravljača.
LED prednja svetla su dizajnirana u “Z” obliku i ostavljaju agresivan i prepoznatvljiv izgled.
Testni primerak sa dosta dodatne opreme
Budući da testi primerak koji vidite na fotografijama ima dosta dodatne opreme, dužan sam da nabrojim šta ne dolazi sa standardnim primerkom, a što se nalazi na testnom primerkom. Prvo, dodat je Akrapovič carbon izduvni sistem (cena 1.112 EUR), štitnik od toplote (114 EUR), dodata je donja ralica, zatamljeni vetrobran i maleni retrovizori koji nisu praktični jer ne pružaju dobru preglednost.
Možda i “best buy” kupovina
Cena za Kawasaki Z900 iznosi svega 11.040 EUR, što uopšte nije puno poredeći sa konkurencijom. Agregat i ciklistika su odlični, jedina zamerka odlazi na neudobnije sedište suvozača i vozača, ali je i to rešivo.
Kada se odmeri tržište, ukoliko želite četvorocilindrični naked motocikl koji nije preagresivan, onda bi Z900 mogao biti najbolja opcija. Trenutno cenovno gledano, nema konkurenciju u svojoj klasi četvorocilindraša. Eventualno bi mogla da mu se približi Yamaha MT09 sa cenom od 12.040 EUR i Suzuki GSX-S 1000 po ceni od 12.000 EUR.
Ukoliko posedujete Kawasaki Z900 ili samo želite da ostavite utisak, to možete učiniti u temi na forumu.
Motocikle i druga vozila iz Kawasaki ponude možete pogledati u Trio Kawasaki salonu na adresi Radnička 22 u Beogradu. Možete posetiti i njihovu veb stranicu na sledećim linku – Kawasaki Trio Motors.
Da li želite da dobijate obaveštenja o novim tekstovima?
Svakog petka ujutro šaljemo email sa listom tekstova koje smo objavili te nedelje, svima koji su se prijavili na BJBikers email bilten. Na taj način možete ostati u toku sa novostima, čak i ako neki tekst propustite u toku nedelje…