NaslovnaMoto GaražaPredstavljamoKonačno je stigla Yamaha R9!

Konačno je stigla Yamaha R9!

-

Već više o dve godine unazad priča se o tome da Yamaha planira da predstavi R9, novi supersport motocikl pokretan agregatom iz MT-09. Čekali smo ga prethodne dve godine i na svakom EICMA sajmu motocikala nadali se da će biti predstavljen. Sad je Yamaha rešila da nas konačno obraduje i svetlo dana ugledao je YZF900R9!

Dobro, nova Yamaha R9 nije baš onakva kakvu smo je zamišljali ili smo previše sebi dozvolili da maštamo i idealizujemo o tom nedosanjanom snu koji će biti upotrebljiv kako na ulici tako i na trkačkoj stazi. Yamaha je delimično uslišila i ispunila naše želje, a onaj drugi, ekstremniji deo izgleda da će u budućnosti biti dostupan za trkačku stazu, ali o tome ćemo malo kasnije.

Yamaha R9
Foto: Yamaha

Netaknut CP3 agregat

Znalo se da će R9 pokretati redni trocilindrični CP3 agregat koji se poslednjih deset godina dokazivao u MT-09. Nadali smo se da će Yamaha malo doraditi agregat, znali smo da neće doseći 150 KS koliko smo priželjkivali, ali se očekivalo da bude bar u rangu sa R6. No, Yamaha je rešila da ne dira ono što valja i procenila je da je za svakodnevnu vožnju u saobraćaju i za poneki Trackday sasvim dovoljno.

Dakle, što se unutrašnjosti agregata tiče, situacija je sledeća: trocilindrični redni agregat, radne zapremina od 890 cm³. Prečnik i hod klipa takođe ostaju nepromenjeni, odnosno 78 mm x 62 mm uz kompresioni odnos od 11,5:1.

Maksimalna snaga iznosi 117,3 KS na 10.000 O/min, dok maksimalni obrtni moment dostiže 93 Nm na 7.000 O/min.

Kao što se vidi iz priloženog, specifikacija snage i obrtnog momenta identična je kao na MT-09.

Najveće promene dolaze po pitanju intervala paljenja, mape ubrizgavanja goriva i finalnog prenosa koji su optimizovani u skladu sa sportskom namenom, za šta je zadužen Yamaha Chip Controlled Throttle (YCC-T). YCC-T je u principu 34-bitni procesor koji kontroliše i optimizuje usis vazduha pri visokim obrtajima i na osnovu toga proračunava optimalan odnos goriva koji treba da se doda da bi agregat imao što efikasniji rad, kao i linearnu isporuku snage kada vozač dozira gas. U principu se YCC-T već dugo koristi na Yamahinim sportskim motociklima (pa i na MT-09).

Yamaha R9
Foto: Yamaha

R9 je opremljen i “kvik šifterom” koji funkcioniše pri promeni stepena prenosa naviše i naniže bez upotrebe kvačila. Ono što je novina na R9 su dva podešavanje upotrebe “kvik šifter” sistema koje će vozač imati na raspolaganju.

Podešavanje 1 je klasična opcija sa promenom stepena prenosa naviše i naniže.
Podešavanje 2 omogućava promenu stepena prenosa naniže tokom ubrzanja, ako i promenu stepena prenosa naviše tokom usporovanja, odnosno puštanja gas.

Deltabox šasija, najlakša u Yamaha istoriji sportskih motocikala

Agregat je verovatno jedina stavka koju MT-09 i R9 imaju potpuno identično. Najveće razmimoilaženje ova dva modela počinje već od šasije. Deltabox šasije su sinonim za Yamahine sportske motocikle. Upravo je nova aluminijumska šasija napravljena specijalno za R9. Ukoliko su tvrdnje Yamahe tačne, ova Deltabox šasija je najlakša do sad napravljena i teži 9,7 kg. U poređenju sa MT-09, šasija za R9 ima već u krutost u longitudinalnoj, torzionoj i lateralnoj osi.

Yamaha R9
Foto: Yamaha

Ogibljenje je u potppunosti redizajnirano i prema informacijama koje je Yamaha obelodanila, deluje da je reč o znatno ozbiljnijem ogibljenju. Navodno je su Yamaha i KYB prednju viljušku razvijali paralelno sa R1 GYRT verzijom.

Obrnuta KYB prednja viljuška ima mnoštvo unapređenja. Potpuno je podesiva, s tim da je podešavanje sabijanjau levom, a podešavanje povrata u desnom štapu. Takođe, sada je moguće podesiti “brzo” sabijanje i “sporo” sabijanje, što ima smisla ukoliko povremeno posećujete stazu, a R9 koristite i na ulici. KYB takođe tvrdi da su ventili unutar ove prednje viljuške daleko preciznije odrađeni, što opet znači da bi sa svakim klikom trebala da se oseti razlika.

Yamaha R9
Foto: Yamaha

Zadnji amortizer je takođe potpuno podesiv i tu KYB tvrdi da je mnogo precizniji u poređenju sa amortizerom koji koristi MT-09.

Kočnice su jedna od stvari na kojim se nije štedelo. Izbor je pao na Brembo Stylema kočione čeljusti sa prečnikom klipova od 30 mm. Ove čeljusti su lake, pružaju krutost, odnosno gotovo su bez uvijanja pri naglim kočenjima, što poboljšava osećaj pri kočenju. Diskovi su veliki i prečnika 320 mm, a R9 dolazi i sa pancirnim kočionim crevima. Kočioni sistem zaokručuje i Brembo radijalno postavljena kočiona pumpa.

Foto: Yamaha

Položaj sedenja je naravno sportski, ali prema rečima Yamahe, potrudili su se da položaj ne bude previše naporan, kako bi R9 mogao da se koristi i u svakodnevnoj vožnji. Heble su postavljene ispod gornjeg trougla, navodno je ostavljeno dovoljno prostora da vozač može da se pomera u sedištu, a da je rezervoar oblikovan tako da pruža oslonac pri kočenju i prolasku kroz krivine.

Sedište je postavljeno na 830 mm, što govori da je zadnji kraj izdignut, kako bi se masa prebacila ka napred, a samim tim olakšao ulazak u krivine. Rezervoar je zapremine 14 litara.

Elektronika i dodaci u trkačkom stilu

Popust MT-09 i YZF-R1, R9 takođe koristi 6-osnu IMU za precizniji rad kontrole proklizavanja i kontrole podizanja prednjeg točka. Postoje tri režima vožnje (sport, street i rain), kao i dva režima koje vozač prilagođava svojim potrebama.

Na spisku su sledeće stavke koje se mogu podesiti: PWR – isporuka snage, TCS – kontrola proklizavanja, SCS – sistem kontrole slajdovanja (odnosi se na kontrolu proklizavanja prilikom izlaska iz krivina), BC – kontrola kočenja, BSR – kontrola regulisanja kočenja prilikom naglih promena stepena prenosa naniže, EBM – kontrola motornog kočenja i LIF – kontrola podizanja prednjeg točka. Postoji i opcija isključivanja ABS-a na zadnjem točku.

Sve opisane stavke mogu se podesiti preko instrument table ili preko Yamaha Y-Connect aplikacije.

Od praktičnih stvari poseduje tempomat, kao i limitator brzine koji svoju namenu ima na stazi prilikom prolaska kroz boks.

Još jedna zanimljiva stvar za one koji vide R9 kao trackday motocikl je prebacivanje podataka preko MyRide aplikacije i čuvanje do 40 različitih podešavanja kombinacija režima vožnje. Dodatno uz doplatu može se povezati Y-TRAC aplikacije za analizu podataka vremena po krugu, po sektoru, zatim se mogu pratiti parametri popput nagiba u određenoj krivini, broja obrtaja agregata, itd. GPS pozicija se određuje ili putem pametnog telefona (koji se mora nositi sa sobom) ili putem ugradnje GPS-a. Postoji i opcija povezivanja sa Garmin GLO2. Y-Trac omogućava i virtualni pitboard preko kojeg tim može da vam pošalje poruku koja će se prikazati na instrument tabli.

Foto: Yamaha

Najerodinamičnija Yamaha

Prema Yamahinim podacima, R6 je do sad bio najaerodinamičniji motocikl iz Ivate. Tu titulu je sada preuzeo R9, jer Yamaha tvrdi da su proveli puno časova u vazdušnom tunelu i da je R9 poprimio oblik koji smanjuje otpor vetra na najmanju moguću meru.

Nije jeftin, nije skup

Iz firme Barel Yamaha dobili smo informaciju da će R9 koštati 14.390 EUR. Gledano u poređenju sa R6, R9 nije jeftin, čak se može reći i da je skuplji. Sad, ono što ide na ruku R9 je ogibljenje i kočnice, napredna elektronika i dodaci poput Y-Trac aplikacije koja svim vozačima na stazi može da uštedi novac, jer se do sad za precizne alate koji prate telemetriju motocika moralo dati dosta novca.

Što se konkurentnost i svetskom supersport šampionatu tiče, R9 je na papiru slabija od Ducati Panigale V2, MV Aguste F3800 i Triumph 765RS. Ono što je negde kroz redove najavljeno je da će R9 verovatno dobiti GYTR verziju ili kit koji će podići snagu.

Takvi kitovi i paketi postoje za R7, R3, R6 i R1, tako da je zasigurno da se sprema i za R9, ukoliko baš želite da se trkate u supersport klasi nove generacije u kojoj će R9 zameniti R6.

Za više informacija o R9 možete posetiti Barel Yamaha salone na sledećim adresama:

Novi Sad – Partizanska 64A
Beograd – Japanska 3
Niš – Bul.Sv. Cara Konstantina 82d

Možete posetiti i Barel Yamaha veb stranicu – Barel Yamaha veb sajt.

Za utiske i komentare o R9, možete posetiti temu na forumu.

Foto: Yamaha

Da li želite da dobijate obaveštenja o novim tekstovima?

Svakog petka ujutro šaljemo email sa listom tekstova koje smo objavili te nedelje, svima koji su se prijavili na BJBikers email bilten. Na taj način možete ostati u toku sa novostima, čak i ako neki tekst propustite u toku nedelje… 

This field is required.

Jovan Ristić
Jovan Ristić
Malo je reći da volim motocikle. Od malih nogu postali su moja ljubav, strast i način življenja. Vremenom sam sve u životu predodredio motociklima i motociklizmu generalno. Treća sam generacija motociklista u mojoj porodici. Moje pisanje je produkt mog iskustva i velike ljubavi i svakodnevnog života sa motociklima.