Za sve ljubitelje Vespi imamo lepe vesti, Srbija i Novi Sad će u junu biti ponosni domaćini manifestacije European Vespisti week 2025.
“European Vespisti week” je događaj koji okuplja ljubitelje Vespi iz Evrope i sveta. Ove godine Vespa Savez Srbije dobilo je priliku da organizuje ovaj događaj, što je velika čast ne samo za Vespa Savez Srbije već i za kompletnu scenu dvotočkaša u Srbiji.
Tokom European Vespisti week događaja okuplja se između 1.000 – 2.000 ljubitelja i vlasnika Vespi te će tako Novi Sad i Srbija postati epicentar Vespi.
Vespa Savez Srbije vredno radi na organizaciji ovog događaja te vam u nastavku teksta prenosimo najbitnije servisne informacije:
O događaju
“Naše udruženje „Vespa Savez Srbije – Vespa klub Srbija“ održava najmasovnije evropsko okupljanje ljubitelja i vozača legendarne „Vespe“ – „European Vespisti Week 2025“. u periodu od 12 – 15.06.2025. godine u Novom Sadu, uz podršku gradskih vlasti.
Našim entuzijazmom i velikom željom uz podršku grada uspeli smo da u veoma jakoj konkurenciji, dobijemo organizaciju, čime se naš savez i grad Novi Sad stavljaju na mapu organizacija prestižnog skupa koji tradicionalno okuplja oko 1.000 – 2.000 ljubitelja legendarnih dvotočkaša iz cele Evrope kao i predstavnika medija iz cele Evrope koji će izveštavati o skupu.
Manifestacija EVV2025 planirana je u Novom Sadu u trajanju od 4 dana, a za lokaciju je određen „Kreativni distrikt“ – na obali Dunava pored „Štranda“, gradske plaže i na 10 minuta od centra grada.
Foto: Piaggio
Lokacija dođagaja
Prostor: “Kreativni distrikt”
Na obali Dunava, pored gradske plaže “Štrand”
10 minuta od centra grada
Vespa selo
Sadržaji:
Muzičke bine sa programom
Prostor za brzi Vespa servis
Ponuda domaćih gastro specijaliteta
Degustacija i prodaja pića
Prodaja delova, opreme i promotivnog materijala
Izložba umetničkih slika i fotografija na temu Vespe
Program:
Četvrtak, 12. jun:
Otvaranje registracije i Vespa sela
Ceremonijalno otvaranje
Muzički program
Petak, 13. jun:
Ture po okolini
Takmičenja u sporoj vožnji i gimkani
Večernji muzički program
Subota, 14. jun:
Parada kroz grad
Takmičenja i Concours d’Elégance
Dodela nagrada i najava EVW2026
Večernji muzički program
Nedelja, 15. jun:
Zatvaranje manifestacije
Želimo svim ljubiteljima Vespe lep provod i uživanje u ovim jedinstvenim i legendarnim dvotočkašima.
Za utiske povodom događaja European Vespisti week 2025 možete posetiti temu na forumu.
Foto: Piaggio
Da li želite da dobijate obaveštenja o novim tekstovima?
Svakog petka ujutro šaljemo email sa listom tekstova koje smo objavili te nedelje, svima koji su se prijavili na BJBikers email bilten. Na taj način možete ostati u toku sa novostima, čak i ako neki tekst propustite u toku nedelje…
Yamaha je prošle godine donela revoluciju na svojim motociklima ugradivši automatski, to jest poluautomatski menjač u svoj najpopularniji naked koji je dobio svoje puno ime MT-09 Y-AMT.
Igrom slučajeva MT-09 Y-AMT smo testirali ove godine, nakon što smo imali prilike da ga testiramo i na novom MT-07 (tekst sa testa MT-07 i MT-07 Y-AMT za 2025. godinu možete pročitati na linku – Yamaha MT-07 i MT-07 Y-AMT 2025 – Dva koraka napred).
U današnjem tekstu nećemo se toliko baviti performansama samog MT-09 budući da za 2025. godinu nije bilo gotovo nikakvih promena, osim verzije sa Y-AMT menjačem. Ukoliko vas detaljno zanima MT-09 poslednje generacije, onda predlažemo da pročitate detaljan tekst na sledećem linku: Yamaha MT-09 – Još uvek kralj naked klase?
Ovo nije prvi put da Yamaha ugrađuje slične sisteme u svoje motocikle. Ukoliko duže pratite moto scenu, verovatno se sećate čuvene Yamahe FJR1300 sa YCC-S sistemom preko hidrauličnog kvačila. YCC-S sistem i današnji Y-AMT imaju malo toga zajedničkog i radi se o posve novom sistemu.
Kako funkcioniše Y-AMT?
Princip rada Yamahinog automatskog i poluautomatskog menjača je prilično jednostavan u poređenju sa nekim konkurenskim motociklima koji koriste DCT (dual clutch transmission), a samim tim je i lakši.
Y-AMT u principu koristi klasičan menjač i kvačilo i Yamaha je samo rešila da modifikuje način promene stepena prenosa. Ugradili su aktuatore (aktuatori su uređaji koji pretvaraju hidraulične ili električne impulse u mehaničke izlaze) koji na komandu vozača (ili sistema) vrše promenu stepena prenosa.
Dakle, prilično jednostavan sistem. Y-AMT ima dva režima: manuelni i automatski što i čini oznaku ovog menača (Yamaha Automated Manual Transmission). Poluge menjača više nema, odnosno nema je na uobičajnom položaju – kod levog nogostupa, već se poluga nalazi na levoj strani upravljača.
Kompletan Y-AMT sistem Foto: Yamaha
Osim manuelnog postoji i automatski režim preko kog sistem ima programiran algoritam prema kojem se samostalno vrši promena stepena prenosa. Kod automatske promene režima postoje D i D+ režimi. D režim je za mirniju i gradsku vožnju, dok je D+ više prilagođen za sportsku vožnju.
Polugica za promenu stepena prenosaDugme za promenu između automatskog i manuelno režima
Promena između manuelno i automatskog režima vrši se putem dugmeta na desnoj strani upravljača, dok je “poluga” za promenu stepena prenosa na levoj strani upravljača.
Kako Y-AMT funkcioniše u svakodnevnoj vožnji?
Sistem Y-AMT menjača u vožnji je prilično jednostavan. U narednim redovima pokušaću da detaljno pojasnim sve stavke, a da uz to sve bude jasno.
Manuelni (najbolji) režim
Manuelni režim je u principu gotovo identičan klasičnoj promeni stepena prenosa pomoću leve noge, a jedina razlika je u tome što sada promenu obavljate levim kažiprstom (ili levim kažiprstom i levim palcem).
Poluga kvačila i poluga menjača ne postoje. Takođe raspored stepena prenosa je sledeći: N, 1, 2, 3, 4, 5, 6. Dakle, nema praznog hoda (neutrala) između prvog i drugog stepena prenosa, već ide prvo neutral i zatim prvi i ostali stepeni prenosa.
Dalje, u prvi stepen prenosa ubacujete pritiskom na dugme +. Kada se ubaci u prvi stepen prenosa MT-09 Y-AMT i dalje stoji u mestu i potrebno je da počnete sa doziranjem gasa da bi motocikl krenuo iz mesta, slično kao kod skutera. Pretpostavljam da je kvačilo nešto slično centrifugalnom i da je potreban određeni broj obrtaja da bi kvačilo počelo da “hvata” i motocikl krene iz mesta.
Zatim su sve promene stepena prenosa kao da ih obavljate klasičnim načinom preko noge uz pomoć “kvik šifter”. Promene stepena prenosa su brze, gotovo beztrzajne i tačne. Doduše i manuelni sistem je donekle automatski, jer ukoliko se npr. nalazite u šestom stepenu prenosa i pustite obrtaje da padnu, sistem će na ispod oko 2.500 O/min samostalno spustiti u stepen prensoa niže kako se motor ne bi ugasio. Izuzetak je vožnja u prvom stepenu prenosa u kom iako broj obrtaja padne na nizak broj, menjač i dalje ostaje u prvom stepenu prenosa kako na semaforima ili stajanjima ne bi ste ponovo morali da ubacujete iz praznog hoda u prvi stepen prenosa.
Prednost sistema je što pri naglom startu štedite kvačilo i što u krivinama nema potrebe za zavlačenjem noge ispod ili postavljanjem iznad poluge menjače i samim tim motocikl ostaje miran, a donekle i štedite snagu.
Promene stepena prenosa možete vršiti na dva načina:
Nema poluge kvačila… Foto: BJBikers
Dugmad + i – su u principu povezana i radi se o istoj poluzi, a na vama je da odaberete kako vam više leži da obavljate promene stepena prenosa.
Prilikom naglih promena stepena prenosa naniže, kontrola motornog kočenja i proklizavajuće kvačilo odlično rade zajedno i nijednom se nije dogodila blokada zadnjeg točka. To je bitno budući da nemate polugu kvačila pomoću koje biste smanjili prenos snage na zadnji točak i kontrolisali motorno kočenje na ulazima u krivine.
Nema ni poluge menjača Foto: BJBikers
Automatski D i D+ režimi
Pritiskom na dugme AT/MT na prednjoj strani dugmadi desne strane upravljača vršite promenu sa manuelnog na automatski režim. Tom prilikom menjaju se i režimi rada agregata.
D režim je previđen za gradsku i touring vožnju, te ga je Yamaha podesila da vrši promene stepena prenosa na ne previsokim obrtajima, a za promene stepena prenosa naniže obrtajim padaju niže u poređenju sa D+ režimom.
D+ je više sportski režim sa promenama stepena prenosa naviše i naniže pri nešto višim obrtajima u poređenju sa D režimom.
Razlika ima i u podešavanjima režima vožnje. U D režimu vožnje isporuka snage je na blažem nivou, a kontrola proklizavanja i podizanja prednjeg točka su na najosetljivijem nivou.
U D+ režimu isporuka snage je nešto agresivnija, a kontrola proklizavanja i podizanja prednjeg točka su na manje osetvljivim režimima.
Na testu ubrzanja smo uradili poređenje između D i D+ režima i možemo vam reći da su rezultati identični, to jest da su promene stepena prenosa izvršene na identičnim obrtajima. Parametre isporuke snage, kontrole proklizavanja i podizanja prednjeg točka smo postavili da budu poptuno identični, kako bi rezultati bili verodostojni.
Dakle na naglim ubrzanjima nema razlike između D i D+ režima. Iskreno govoreći razlike nisu izražene ni u svakodnevnoj vožnji.
Prednosti i mane Y-AMT menjača
Prednosti Y-AMT menjača leže u jednostavnijom i bržoj promeni stepena prenosa i manjem zamaranju pri vožnji po krivudavim putevima. Najveća prednost ogleda se u manuelnom režimu, dok je automatski režim možda bolji samo u gradskim uslovima.
Tokom testa uočili smo i par mana ili nelogičnosti Y-AMT menjača.
1.) Gubi se smisao “kill switch” prekidača koji služi za momentali prekid rada agregata u slučaju nužde tokom vožnje. Ukoliko bi došlo do kvara tokom vožnje, na motociklu sa klasičnim menjačem dovoljno je da pritisnete “kill switch” i povučete polugu kvačila i bezbedno se zaustavite. Budući da na Y-AMT nema kvačila, u slučaju gašenja preko “kill switch” prekidača moglo bi doći do blokiranja zadnjeg točka. Nismo probali šta bi se dogodilo u ovoj situaciji te ovaj pasus ostavljamo u domenu teorije.
2.) MT-09 Y-AMT koji smo imali na testu ima “keyless” sistem paljenja. Tu dolazimo do potencijalno drugog problema. Ukoliko ostavite MT-09 Y-AMT u 1. stepenu prenosa ne možete pomeriti motocikl dok ne date kontakt i ubacite u neutral. Doduše, to može biti i prednost u slučaju da neko neovlašćeno pokuša da pomeri motocikl.
“Keyless” sistem na MT-09 Y-AMT Foto: BJBikers
Na kraju, kao zaključak nakon testa MT-09 Y-AMT (i MT-07 Y-AMT) možemo reći da je u manuelnom režimu pomak napred u smislu olakšavanja vožnje u svakodnevnim uslovima i manjeg zamaranja. Na automatskom režimu bi valjalo poraditi još malo na algoritmu promene stepena prenosa i pravljenaj osetnije razlike između D i D+ režima.
Budući da je ovo prva generacija Yamahinih motocikala sa Y-AMT menjačem, iz prvog pokušaja su uspeli da naprave jednostavniji i lakši poluautomatski i automatski menjač.
Yamaha MT-09 Y-AMT dolazi po ceni od 12.490 EUR dok je poređenja radi MT-09 sa klasičnim menjačem 11.990 EUR.
MT-09 Y-AMT možete pogledati u Barel salonima koji se nalaze na sledećim adresama:
Beograd: Japanska 3a, Novi Beograd Beograd: Živka Davidovića 91, Zvezdara Novi Sad: Partizanska 64a Niš: Bulevar Svetog cara Konstantina 82d
Za utiske povodm MT-09 Y-AMT možete posetiti temu na forumu i ostaviti svoj utisak.
MT-09 Y-AMT u svojoj punoj tami Foto: BJBikers
Da li želite da dobijate obaveštenja o novim tekstovima?
Svakog petka ujutro šaljemo email sa listom tekstova koje smo objavili te nedelje, svima koji su se prijavili na BJBikers email bilten. Na taj način možete ostati u toku sa novostima, čak i ako neki tekst propustite u toku nedelje…
SYM je ove godine rešio da napravi iskorak u sve popularniju kategoriju adventure skutera predstavivši ADX300 i ADX400TG. Ovog puta je ADX300 proveo u našim rukama oko 650 km, dok ćemo ADX400TG testirati nešto kasnije u toku godine.
Do sada je u svojoj ponudi SYM imao ADX125, te je rešio da zaokruži priču i potpuno se uključi u svet adventure skutera koji su počeli da zauzimaju značajnije mesto u prodajnim rezultatima. Inženjeri iz SYM-a nisu puno razmišljali oko ADX300 i koristili su dobro proverene recepte. Taj provereni recept jeste Joyride 300 na čijim osnovama je napravljen ADX300.
Proveren, živahan agregat
Agregat ugrađen u ADX300 je identičan onom koji koristi Joyride 300, odnosno, radi se jednocilindričnom, vodeno hlađenom agregatu radne zapremine od 278,3 cm3 sa jednom bregastom osovinom u glavi. Maksimalna snaga iznosi 25 KS (19 kW) na 8.000 O/min i maksimalni obrtni moment od 26 Nm na 6.000 O/min.
Iako se radi o jednocilindričnom agregatu koji su po svojoj prirodi skloni vibracija, ADX300 u vožnji ima miran rad, gotovo bez ikakvih vibracija. Jedini momenat kad se vibracije osete je pri radu u mestu ili na takozvanom “ler gasu”.
Budući da je maksimalna snaga “samo” 19 KS, ADX300 je prilično živahan i snalazi se dobro kako u gradskoj, tako i u vožnji van grada. Agregat svoje najbolje daje u rasponu od 3.000 – 7.000 O/min. CVT prenos preko kaiša prednost daje režimu u srednjim obrtajima i brzinama između 40 – 100 km/h. Zahvaljujući tome vožnja u i van grada se obavlja bez prevelikog naprezanja agregata.
Foto: BJBikers
Poređenja radi, pri vožnji na auto putu na 100 km/h skala obrtomera ne prelazi 6.000 O/min. Maksimalna brzina iznosi 145 km/h, dok je na testu ubrzanja na 220 metara postignuto 106 km/h.
ADX300 je ekonomičan potrošač. Potrošnju goriva merili smo u kombinovanoj vožnji (grad, auto put, međugradska vožnja) i potrošnja se kretala između 3 – 4 litre. Naravno, najveća potrošnja od 4 litre bila je pri vožnji na auto putu, sa suvozačem i brzinom kretanja između 100 – 110 km/h, dok u opuštenijoj vožnji od oko 80 km/h potrošnja ide znatno niže. Ukoliko se uzme u obzir da zapremina rezervoara za gorivo iznosi 16 litara dolazi se do autonomije između 400 – 500 km.
Stabilan, agilan i sa dobrim kočnicama
Sledeće stvari koje ADX300 deli sa Joyride 300 su šasija i kočnice, ali tu postoje određene razlike: ADX300 poseduje ojačanu šasiju i ogibljenje dužeg hoda kako bi ispunio teže uslove potencijalne off road vožnje. Prednja viljuška je teleskopska, dok se pozadi nalaze dva amortizera.
Prednja viljuška pruža dobar povratni osećaj, nije ni pretvrda, ni premekana već taman dovoljno upija neravnine, a pri tome pruža dobru upravljivost. Slično se može reći i za zadnje amortizere, s tim što je u vožnji sa suvozačem potrebno malo dotegnuti predopterećenje opruge.
Kočnice odlično obavljaju posao. Napred se nalazi jedan disk prečnika 260 mm i radijalno postavljena četvoroklipna kočiona čeljust, dok se pozadi nalazi disk prečnika 240 mm. Na zaustavnom putu sa 80 – 0 km/h ADX300 se zaustavi za odličnih 21 metar zaustavnog puta.
Povoljna centralizacija mase, kompaktne dimenzije
SYM ADX300 ima masu sa svim tečnostima od deklarisanih 199 kg. Iako pomenuta masa nije mala, SYM je uspeo da je dobro centralizuje sa težištem smeštenim nisko tako da se masa ne oseti bilo da je reč o manevrisanju u mestu ili provlačenju kroz gužve, ADX300 je upravljiv i lagan za kontrolu.
Generalno je ADX300 kompaktnih dimenzija sa međuosovinskim rastojanjem od 1510 mm. Doduše, kompaktne dimenzije imaju i svoju drugu stranu medalje, a to je prostor za vozača. Naime, budući da sam visine 187 cm, smatram da spadam u gornju granicu visine da mogu da se komotno “spakujem” iza upravljača.
Sedište je postavljeno na visini od 790 mm, ali je bliže upravljaču, te noge stoje uspravnije i koleno je relativno blizu upravljača. Takav položaj ne predstavlja problem ukoliko ne vozite duže od sat vremena, ali ako idete na duža putovanja, posle oko sat i po potrebna je pauza kako bi se protegle noge. Na podu nema dovoljno mesta da se noge opruže ka napred.
Foto: BJBikers
Provereno je da možete bez problema da vozite ADX300 i ako vam je visina 160 cm. Samo sedište je srednje udobno i do prve pauze možete voziti oko sat i po.
Zaštita od vetra nije jača strana ADX300, jer je vetrobran u adventure stilu, odnosno manjih je dimenzija kako bi se sačuvao u slučaju da dođe do pada.
Par reči o mogućnostima off road vožnje
Kada je reč o off road vožnji, ne treba se puno zanositi. ADX300 je sposoban da savlada makadamske puteve ili zemljane puteve, ali pod uslovom da su suvi. Gume sa kojim ADX300 dolazi u dimenzijama 120 / 70-15 napred i 140 / 70 – 14 pozadi nisu ipak previđene za blatnjave uslove.
Foto: BJBikers
Moderan, praktičan
SYM nije štedeo na elementima bezbednosti. ADX300 dolazi sa ABS-om i kontrolom proklizavanja. ABS nije preosetljiv i aktivira se bukvalno samo kada je guma na ivici da blokira. Što se kontrole proklizavanja tiče, ona se može isključiti. U realnim uslovima nismo uspeli da nateramo kontrolu proklizavanja da se uključi, jer realno sa 25 KS i 199 kg mase, zadnji točak ima dovoljno prianjanja da ne prokliza čak i na naglom otvaranju gasa.
Instrument tabla je dijagonale 7″, pregledna je i sadrži sve potrebne informacije. Postoji mogućnost odabira jedne od tri ponuđene teme za prikaz informacija.
Foto: BJBikers
Od modernijih stvari SYM ADX300 poseduje “keyless” sistem davanja kontakta. Preko dugmeta ispod upravljača vrši se davanje kontakta, otvaranje sedišta i poklopca čepa rezervoara.
“Keyless” sistem Foto: BJBikers
Sa donje desne strane instrument table nalazi se pretinac unutar kojeg postoje USB – A i USB – C utičnice za napajanje uređaja. Ispod sedišta ima prostora za odlaganje jedne “full face” kacige i nešto od manjeg prtljaga.
Kvalitetna završna obradai povoljna cena
Generalno gledajući, nivo završne obrade na ADX300 urađen je na zavidnom nivou. Od dosadašnjih skutera iz ove kategorije po nivou završne obrade uporedio bih ga sa Yamahom XMAX300.
Dizajn prati liniju sličnoj onoj koju ima i ADX125 i definitinvo ADX300 privlači pažnju, naročito gledajući u prednje LED farove.
Osim po performansama i nivou završne obrade ADX300 je konkurentan i sa cenom, koja iznosi 4.800 EUR.
Pozitivine karakteristike:
Isporuka snage
Miran rad agregata
Kočnice
Kvalitet završne obrade
Cena
Negativne karakteristike:
Manjak prostora za nove za više vozače
Zaštita od vetra
Ukoliko vas zanima ADX300 ili drugi skuteri i motocikli iz SYM, Moto Morini i Suzuki ponude, možete posetiti Euro Sumar salon u Beogradu na adresi Vojislava Ilića 145.
Za utiske o SYM ADX300 posetite temu na forumu i ostavite svoj utisak.
Foto: BJBikers
Da li želite da dobijate obaveštenja o novim tekstovima?
Svakog petka ujutro šaljemo email sa listom tekstova koje smo objavili te nedelje, svima koji su se prijavili na BJBikers email bilten. Na taj način možete ostati u toku sa novostima, čak i ako neki tekst propustite u toku nedelje…
Predstojećeg vikenda staza NAVAK ugostiće vozače iz Srbije i regiona na prvoj rundi šampionata Srbije u road racing i moto klasik disciplinama.
U organizaciji Moto saveza Srbije, pod pokroviteljstvom Auto-moto saveza Srbije, trka na NAVAK-u okupiće oko 90 takmičara koji će otvoriti sezonu moto trka u road racing disciplinama kao i u moto klasiku.
Ovaj trkački vikend nosi i naziv – Memorijal Vladimir Popović Pop u čast trkačku koji je tragično nastradao upravo na trci, a bio je veliki entuzijaista i zaljubljenik u moto trke.
Takmičarski vikend počinje u petak, 25. aprila, kada su planirani dolazak timova, tehnički prijemi i administrativne provere. Subota je rezervisana za slobodne treninge, kvalifikacione vožnje i prve trke, dok će u nedelju biti vožene sesije zagrevanja i najvažnije trke dana, koje će odrediti prve lidere šampionata.
Satnica trkačkog vikenda Izvor: Moto savez Srbije
Ulaz za gledaoce je slobodan, a organizatori pozivaju sve ljubitelje motociklizma da dođu, podrže takmičare i uživaju u vikendu ispunjenom adrenalinom, brzinom i sportskim duhom.
Da li želite da dobijate obaveštenja o novim tekstovima?
Svakog petka ujutro šaljemo email sa listom tekstova koje smo objavili te nedelje, svima koji su se prijavili na BJBikers email bilten. Na taj način možete ostati u toku sa novostima, čak i ako neki tekst propustite u toku nedelje…
Posle četiri trkačka vikenda vožena na tlu Azije, Južne i Severne Amerike, MotoGP šampiona dolazi u Evropu, na stazu Herez.
Povratak u Evropu za vozače obično označava pravi početak sezone. Na početku sezone, trke van Evrope služe za “zagrevanje” i često iznedre i neke iznenađujuće rezultate. Mada u slučaju ove sezone pravih iznenađenja za sad nema.
Staza Herez nam je više nego poznata. Herez je završen 1986. godine i odmah je uvršten u MotoGP kalendar. Dužine je 4.442 metra i sastavljen od ukupno 13 krivina (8 desnih i 5 levih). Dugačkih pravaca nema i najduži iznosi svega 607 metara na kom je zabeležena maksimalna brzina od 300,8 km/h (Zarko 2021. godine).
Posle Markeza, opet Markez
U Kataru je Mark Markez imao još jedan savršen vikend iza sebe. Herez je njegova domaća staza na kojoj je prošle godine ostvario podijum sa GP23 verzijom. Sam Mark Markez je izjavio da se izuzetno raduje povratku u Evropu i domaćoj trci, što u prevodu znači da opet možemo očekivati da će biti teško uhvatljiv za ostale.
Herez je staza na kojoj je Banjaja u prošlosti bio dobar i zapravo ako ovde ne stane na put Mark Markezu, to znači da će ga tokom ostatka sezone još teže stići.
Aleks Markez će opet probati da pobedi rođenog brata. U Kataru je Aleks napravio malu iznuđenu grešku udarivši u Marka, što je posledično povuklo još jednu grešku i Aleks je po prvi put ove sezone ostao bez bodova.
Treba očekivati da će Morbideli i Diđanantonio biti brzi, a pažnju polako treba obraćati i na Aldigera koji je u Kataru pokazao da osim što je brz, ume da sačuva i gume za kraj trke.
Vinjales je pokazao i još jednom dokazao da je vanserijski vozač. Vodio je deo trke i na kraju je završio na drugoj poziciji, ali je nakon trke dobio kaznu zbog neregularnog pritiska u gumama, te je iz zvaničnog plasmana pomeren van podijuma. Vinjalesa to nije previše pogodilo jer je uvideo da može da potera KTM do najviših pozicija.
Maverik Vinjales u trenutku vođstva Foto: Rob Gray (Polarity Photo)
Na Herezu opet nećemo gledati Martina. Prošlogodišnji šampion zaista nema sreće. U Kataru je pao zaradivši nove povrede. Prelomi rebara i pneumotoraks udaljiće Martina još neko vreme sa staze. Zapravo je Španac tek pre dva dana pušten iz bolnice u Kataru i vraća se kući na oporavak. Još se ne zna kada bi ga mogli ponovo očekivati na stazi, a do tad će ga menjati Lorenco Savadori, Aprilijin test vozač.
Od "wild card" vozača na stazu nam se vraća Aleš Espargaro na dužnosti test vozača Honde.
Prenosi na Arena Sport kanalima
Za razliku od prethodne trke koja nije u potpunosti prenošena, ovog vikenda je situacija nešto bolja i obuhvata prenose svih treninga, trka i kvalifikacija.
Petak (Arena 1 Premium): 09.00 Moto3 prvi trening 09.45 Moto2 prvi trening 10.45 MotoGPprvi trening 13.15 Moto3 drugi trening 14.00 Moto2 drugi trening 15.00 MotoGP trening
Subota (Arena 1 Premium): 08.40 Moto3 drugi trening 09.25 Moto2 drugi trening 10.10 MotoGP drugi trening 10.50 MotoGP kvalifikacije 1 11.15 MotoGP kvalifikacije 2
Za komentare i utiske povodom MotoGP Herez trke, možete posetiti temu na forumu. Uživajte u trkačkom vikendu!
Da li želite da dobijate obaveštenja o novim tekstovima?
Svakog petka ujutro šaljemo email sa listom tekstova koje smo objavili te nedelje, svima koji su se prijavili na BJBikers email bilten. Na taj način možete ostati u toku sa novostima, čak i ako neki tekst propustite u toku nedelje...
Sezona moto trka u Srbiji ove godine počinje, a kalendar šampionata Srbije za 2025. godinu zvanično je obelodanjen za sve trkačke discipline obuhvaćene Moto savezom Srbije.
Trkačke discipline u ovoj godini obuhvataju road racing, X enduro, moto kros, moped i moto klasik. Šampionat je započeo u martu i trajaće do kraja oktobra.
Road racing šampionat će se ponovo voziti i van teritorije Srbije, te će se osim na stazi NAVAK trke voziti na Grobniku (Hrvatska), Panonia (Mađarska) i Slovakiaringu (Slovačka), a šampionat započinje 25 – 27. aprila trkom na stazi NAVAK.
Kalendar šampionata Srbije za 2025. godinu Izvo: MSS
Šampionat Srbije će se na pojedinim stazama bodovati za Alpe Adria i Istočno – evropski šampionat.
Svim učesnicima želimo uspešnu sezonu sezonu, sa što manje padova i pehova i sa puno uživanja u svakom izvezenom krugu.
Za utiske povodm kalendara šampionata Srbije za 2025. godinu, možete posetiti temu na forumu.
Da li želite da dobijate obaveštenja o novim tekstovima?
Svakog petka ujutro šaljemo email sa listom tekstova koje smo objavili te nedelje, svima koji su se prijavili na BJBikers email bilten. Na taj način možete ostati u toku sa novostima, čak i ako neki tekst propustite u toku nedelje…
Ljubitelji endurance šampionata, imamo lepe vesti: ovog vikenda vozi se trka 24 časa Le Mana, a ujedno i počinje nova sezona!
Trka 24 časa Le Mana ove godine održaće se 48. put. Staza Bugati (poznatija kao Le Man) domaćin je ove trke od 1978. godine, iako sam naziv trke “24 Heures Motos” ima dugu istoriju. Elem, Le Man se kroz istoriju menjala te smo došli do današnje konfiguracije dužine 4.185 metara na kojoj će ovog vikenda vozači pokušati da budu brzi, ali i da sačuvaju svoje motocikle i snagu tokom svih 24 časa trajanja trke.
Kako izgleda krug na stazi Le Man iz perspektive Nikolo Kanepe, stalnog endurance vozača, pogledajte na sledećem snimku:
SERT Suzuki brani titulu
SERT Suzuki ekipa je prošle godine osvojila titulu, a ove godine imaju težak zadatak da je odbrane. Na prvoj trci u ekipi neće voziti Den Linfot, koji je pre tri nedelje doživeo pad i povredu. Iako je vozio treninge, Linfot i tim su odlučili da ne vozi, jer nije dovoljno oporavljen te će biti rezervni vozač. Ekipu će činiti Greg Blek, Etien Mason i Kokoro Atsumi.
SERT Suzuki ekipa brani titulu Foto: FIM EWC
YART Yamaha je trenutno najbrža na treninzima i kao i svake sezone sigurno će biti u vrhu kao jedan od glavnih konkurenata za titulu. Na nezvaničnim treninzima YART je srušio rekord staze. Od ove sezone nećemo gledati Nikolo Kanepu koji se penzionisao. Britanac Džejson O’haloren biće novi vozač YART Yamaha tima, uz Karela Haniku i Marvin Frica i Robin Mulhauzera.
YART Yamaha Foto: FIM EWC
BMW Motorrad fabrička ekipa, kao i svake godine do sad ima ambiciju na osvoji titulu. Vozački sastav činiće Silvan Gintoli, Markus Reiterberger i Steven Odendal. Hans Somer biće četvrti vozač ekipe.
F.C.C. TSR Honda nije imala najboolju sezonu prošle godine, a za ovu sezonu nastupaju u nešto drugačijem vozačkom sastavu. Korentan Perolari, Alen Tešer i Taiga Hada činiće osnovni vozački sastav.
Foto: FIM EWC
Ove godine u šampionat se vraća Ducati sa ERC Endurance ekipom za koju će voziti prilično jak vozački sastav koji čine Ilija Mikalčik, Keni Forej i iskusni David Čeka.
Foto: FIM EWC
Osim ovih ekipa, učešće na trci 24 časa Le Mana uzeće 48 motocikala.
Prenos na Eurosport 2 kanalu
Trku ćete moći pratiti na Eurosport 2 kanalu, u sledećim terminima: Subota: 14.30 – 19.00, zatim od 00.00 – 05.00 Nedelja: 05.00 – 12.30
Uživajte u predstojećem vikendu i trci 24 časa Le Mana. Za utiske povodom trke, možete posetiti temu na forumu i ostaviti komentar.
Da li želite da dobijate obaveštenja o novim tekstovima?
Svakog petka ujutro šaljemo email sa listom tekstova koje smo objavili te nedelje, svima koji su se prijavili na BJBikers email bilten. Na taj način možete ostati u toku sa novostima, čak i ako neki tekst propustite u toku nedelje…
Moto Bike je poslednjih godina postao glavno mesto za nabavku rezervnih delova za mopede, motocikle i skutere, a uz to su generalni uvoznici za mnoge brendove. Jedan od brendova za koje je Moto Bike generalni uvoznik jeste i čuveni GIVI poznat pre svega po svojim koferima.
Moto Bike postoji već 26 godina, a njihova ponuda uključuje LS2, Ipone, Modeka, Kappa, Tucano Urbano, BS Battery, Denso, Interphone i mnoge druge. Na spisak trenutnih brendova sada je dodat i GIVI, tako da će u svoju ponudu kofera pored LS2 uključiti i populatni GIVI.
GIVI je brend koji motociklistima širom sveta nije potrebno posebno predstavljati. Osnovan 1978. godine od strane bivšeg moto trkača Đuzepea Vizenija, GIVI je postao globalni lider u proizvodnji moto opreme, prtljaga i dodatne opreme. Njihovi proizvodi, od tvrdih i mekih kofera, vetrobrana i zaštitnih ramova, pa sve do sistema za montažu i kaciga, odlikuju se dizajnom, izdržljivošću i inovativnim rešenjima.
Foto: Givi
Zahvaljujući dugogodišnjem iskustvu i razvijenoj mreži distributera širom zemlje, Moto Bike sada omogućava lakši pristup originalnim GIVI proizvodima uz punu garanciju i podršku. Bilo da ste u potrazi za praktičnim prtljažnim rešenjima, boljom aerodinamikom ili dodatnom zaštitom, sada sve to možete pronaći na jednom mestu.
Još jedna stvar koju Moto Bike čini dobrim partnerom za nabavku delova je Moto Shop. Sve dostupne GIVI proizvode možete pronaći na sledećem linku – Moto Bike web shop.
Ukoliko imate iskustva sa firmom Moto Bike ili sa GIVI proizvodima, svoj utisak možete ostaviti u temi na forumu.
Moto Bike generalni uvoznik GIVI brenda za Srbiju Foto: Givi
Da li želite da dobijate obaveštenja o novim tekstovima?
Svakog petka ujutro šaljemo email sa listom tekstova koje smo objavili te nedelje, svima koji su se prijavili na BJBikers email bilten. Na taj način možete ostati u toku sa novostima, čak i ako neki tekst propustite u toku nedelje…
U subotu 12.04. Burnout je zvanično otvorio novi salon motocikala na adresi Bulevar Milutina Milankovića 3V u kom su izloženi Ducati, Benelli i Kove, ali i za ostale robne marke koje zastupaju, čime su na neki način zaokružili i proslavili 10 godina rada.
Kompanija Burnout za svojih 10 godina poslovanja uspela je da dovede Ducati na nivo koji i zaslužuje. Zatim je usledilo proširenje poslovanja na Benelli motocikle, a od skoro Burnout je postao i zvanični uvoznik za Kove motocikle. Osim motocikala, zastupanju SW Motech, SC Project, Termignoni, R&G i Quad Lock.
Veći format odlikuje novi salon koji se prostire sada na 300 m² posvećenih isključivo brendu Ducati, dok je Burnout shop na 120 m² izložbenog prostora koji obuhvata sve ostale brendove koje kompanija zastupa. Servisnom delu je sada posvećeno čak 280 m² kako bi se kapaciteti uskladili sa potrebama klijenata čije veliko poverenje servisni tim uživa.
Burnout otvorio novi salon za Ducati, Benelli i Kove Foto: Burnout
Svečano otvaranje salona izvšreno je u subotu 12.04.2025. godine uz prisustvo zvanica, koncertom i praćenjem MotoGP Sprint trke. Novi salon salon sada pruža više prostora, bolju organizaciju i pregled svih motocikala i artikala.
Otvaranje novog moto – centra je veliki korak od značaja za Burnout kompaniju, koji je istovremeno izazov, ali i velika šansa za napredak i nove poduhvate.
Foto: Burnout
Za utiske o novom Burnout salonu možete posetiti temu na forumu i ostaviti utisak.
Da li želite da dobijate obaveštenja o novim tekstovima?
Svakog petka ujutro šaljemo email sa listom tekstova koje smo objavili te nedelje, svima koji su se prijavili na BJBikers email bilten. Na taj način možete ostati u toku sa novostima, čak i ako neki tekst propustite u toku nedelje…
CFMOTO je zabeležio upečatljiv nastup na 17. Međunarodnom sajmu motocikala, kvadova, skutera i opreme, MotoPassion 2025, koji je trajao od 20. do 26. marta. Sa velikim i atraktivnim štandu na sajmu, CFMOTO je potvrdio svoje dobre rezultate.
Nova vozila, novi standardi
Ukupno je bio izložen 31 model vozila iz CFMOTO game, a premijerno su predstavljeni i novi modeli od kojih su neki vodeći u svom segmentu, poput Z10 Turbo.
Dvotočkaši:
Adventure segment: 800MT-X i nova serija 700MT
Sportski segment: 675SR-R
Nejkid segment: 675NK i 125NK
Četvorotočkaši:
ATV segment: CFORCE X10 Mud Version
SSV segment: ZFORCE Z10 Turbo, u dvosed i četvorosed varijanti
CFMOTO na sajmu MotoPassion 2025 Foto: CFMOTO
Oficijalni MotoGP Trainer i Rekordna poseta
Novi atraktivni sportski motocikl 675SR-R predstavljen je onako kako i zaslužuje – na jedinstven i revolucionaran način, uz pomoć Moto Trainer simulatora koji koriste profesionalni MotoGP vozači za usavršavanje svojih veština. Ovaj najnapredniji trkački simulator omogućio je testiranje performansi 675SR-R modela u hiperrealističnim uslovima, pružajući korisnicima osećaj najpribližniji vožnji na pravoj trkačkoj stazi.
Ove godine, CFMOTO je bio među najposećenijim izlagačima na sajmu, privukavši više od 50.000 posetilaca. Još važnije, CFMOTO štand nije bio samo izložbeni prostor, već i mesto okupljanja strastvenih ljubitelja motocikala i četvorotočkaša. Kroz inspirativne susrete sa postojećim i budućim vlasnicima, medijskim partnerima i entuzijastima, razmenjivana su dragocena iskustva i ideje. Diskutovalo se o predstojećim projektima, tehnološkim inovacijama i izazovima powersports industrije, dok je još jednom potvrđena snaga CFMOTO zajednice koja se kontinuirano razvija.
Ukoliko nekim slučajem niste prisustvovali sajmu, a želite da pogledate motocikle i ostala vozila iz CFMOTO ponude, to možete učiniti u CFMOTO salonu u Beogradu na adresi Prešernova 13 ili možete posetiti njihovu veb stranicu – CFMOTO Srbija.
Da li želite da dobijate obaveštenja o novim tekstovima?
Svakog petka ujutro šaljemo email sa listom tekstova koje smo objavili te nedelje, svima koji su se prijavili na BJBikers email bilten. Na taj način možete ostati u toku sa novostima, čak i ako neki tekst propustite u toku nedelje…