Suzuki nam je predstavio lepo osveženje u vidu dva retro modela u vidu GSX-8T i GSX-8TT zasnovanim na postojećim rednim dvocilindrašima srednje radne zapremine.
Totalno nas je zatekla vest o dva “nova” modela iz Suzukija i na lep način su iznenadili kako medije tako i ljubitelje Suzuki brenda i retro motocikala. GSX-8T i GSX-8TT su u principu urađeni na osnovi GSX-8R i GSX-8S sa kojim deli identičan dvocilindrični redni agregat radne zapremine od 776 cm³. Sa ovim agregatom smo do sad imali prilike da se lepo upoznamo testirajući GSX-8S (test ovog modela možete pročitati na sledećem linku – Suzuki GSX-8S – Konkurentan iz prvog pokušaja) kao i V-Strom 800 (test tog modela možete pročitati na linku – Suzuki V-Strom 800 – Dostojan naslednik V-Strom generacije). Na raspolaganju je 82,9 KS na 8.500 O/min i maksimlani obrtni moment od 78 Nm na 6.800 O/min.
U principu oba modela su konstrkucijski gotovo identična. Osim dvocilindričnog rednog agregata koriste čeličnu šasiju sa cevastim podramom i aluminijumskom zadnjom viljuškom.
Elektronski paket je takođe preuzet sa GSX-8 serije, odnosno poseduju kontrolu proklizavanja, režime rada motora, ABS, “kvik šifter” koji funkcioniše pri promeni stepena prenosa naviše i naniže.
Osvežavajuć dizajn
Iako su tehnički identični, GSX-8T i GSX-8TT se razlikuju po izgledu.
GSX-8T je potpuno ogoljen, sa istaknutim okruglim LED farom i podseća na nekadašnji GSR600.
Suzuki GSX-8T Foto: Suzuki
Sa druge strane GSX8-TT je oklopljeniji, sa maskom oko identičnog LED fara, deflektorima oko hladnjaka i ralicom ispod agregata.
Suzuki GSX-8TT Foto: Suzuki
Prvi primerci u avgustu ili septembru, konkurentna cena
Zvanični uvoznik Suzuki motocikala za Srbiju, firma Euro Sumar dostavila nam je informaciju da prvi primerci GSX-8T i GSX-8TT stižu u avgustu ili septembru mesecu. Cena za GSX-8T iznosiće 10.400 EUR, a GSX-8TT dolazi po ceni od 10.900 EUR.
Ukoliko vas zanima više detalja o GSX-8T i GSX-8TT možete posetiti Suzuki salon u Beogradu na adresi Vojislava Ilića 145 ili posetiti njihovu veb stranicu.
Za utiske povodom GSX-8T i GSX-8TT-a možete posetiti temu na forumu.
Da li želite da dobijate obaveštenja o novim tekstovima?
Svakog petka ujutro šaljemo email sa listom tekstova koje smo objavili te nedelje, svima koji su se prijavili na BJBikers email bilten. Na taj način možete ostati u toku sa novostima, čak i ako neki tekst propustite u toku nedelje…
Za 2025. godinu QJMOTOR je pripremio SRT900SX, svoj najjači adventure model sa kojim pokušava da uđe u klasu “velikih”. Detaljno smo ga testirali da vidimo koje su njegove pozitivne i negativne karakteristike.
SRT900SX se oslanja na platformu SRT700SX i SRT800SX modela sa kojim deli mnoštvo stvari, počev od konfiguracije agregata, preko šasije i ogbiljenja, s tim što ipak ima nekih razlika u odnosu na pomenuta dva srodnika.
Snažniji agregat, ne tako štedljiv
Najveća novina je agregat, odnosno povećanje radne zapremine. Konfiguracija agregata je zadržana, odnosno radi se o rednom dvocilindrašu s tim da radna zapremina sada iznosi 904 cm³. Maksimalna snaga iznosi 95,2 KS (70 kW) na 9.000 O/min uz maksimalni obrtni moment od 90 Nm na 6.500 O/min.
Ponašanje u vožnji
Iskorak napred na SRT900SX vidi se u snazi na nižim i srednjim obrtajima, gde nema trzaja i odlučniji je na ubrzanju. Vibracija nema, s tim da se neke vibracije primete pri npr. naglom dodavanju gasa iz drugog stepena prenosa, sa nižih obrtaja. Tad agregat malo zavibrira i čim se obrtaji podignu agregat postaje mirniji.
SRT900SX je prvi QJMOTOR za tržište Evrope koji poseduje “Ride-by-wire” sistem doziranja gasa. Sa ugradnjom “Ride-by-wire” sistema rešilo se trzanje pri dodavanju i puštanju gasa, a od kojeg su patili SRT800 SRT700.
Foto: BJBikers
Vibracija ima minimalno pri konstantoj vožnji poput one na krstarećim brzinama na otvorenom putu ili na auto putu. Jedino se suvozač žalio na vibracije na desno nogostupu.
Agregat je prilično rasterećen i pri vožnji na auto putu na 130 km/h skala obrtomera je na oko 5.500 O/min. Maksimalna brzina iznosi više nego korektnih 203 km/h. Do 180 km/h ubrzanje je solidno, a od 180 – 200 km/h potrebno mu je nešto više vremena.
Na našem testu ubrzanja na 220 metara SRT900SX postigao je 143 km/h za 9.35 sekundi.
U standardnom paketu opreme SRT900SX je sada opremljen “kvik šifterom” koji funkcioniše pri promeni stepena prenosa naviše i naniže. Zamerke na sam “kvik šifter” nemamo, on radi perfektno, ali ukoliko vozite SRT900SX vodite računa da vam noga nije često na poluzi menjača, budući da je senzor kvik šiftera osetljiv, te ukoliko slučajno malo dodirnete polugu menjača, ume da prekine struju na trenutak kao znak detekcije da potencijalno želite da promenite stepen prenosa.
Najveća mana ovom agregatu je potrošnja. Prosečna potrošnja tokom testa kretala se 7 litara na 100 km, što je prilično za jedan adventure – touring motocikl iz ove kategorije. Zato je opremljen rezervoarom zapremine 24 litre kako bi imao propisnu autonomiju sa jednim punjenjem goriva.
Šasija i vozne karakteristike i dalje za pohvalu
Dobar deo komponenti koji se tiču šasije i ogibljenja ostali su skoro identični sa prethodnicima. Još uvek se oslanja na čeličnu cevastu šasiju i potpuno podesivo Marzocchi ogibljenje. Generalno je ciklistika odrađena dosta dobro. Kompletan motocikl je izbalansiran, upravljiv, lepo se ponaša pri vožnji kroz krivine, nudi dosta prostora za vozača i suvozača.
Položaj sedenja je uspravan, komotan, nije zamoran za dugu vožnju, sedište je solidno udobno, s tim što je oblik sedišta takav da vas malo gura ka rezervoaru, ali osim toga je SRT900SX udoban i nije naporan za vožnju. Zamerka se može uputiti na zaštitu od vetra. Vetrobran je kratak i jednostavno ne štiti dovoljno. Budući da sam visok oko 187 cm vetrobran štiti predeo grudi, dok glava ostaje izložena vetru. Visina sedišta postavljena je na 835 mm, dakle spada u kategoriju viših motocikala.
Foto: BJBikers
Masa je jedna od stvari na kojoj bi QJMOTOR treba da poradi u budućnosti pošto SRT900SX teži 264 kg sa svim tečnostima. Masa se ne primeti u vožnji, ali pri manjim brzinama ili nekoj off road vožnji, osetna je težina koju nosi.
Ni po pitanju kočnica se stvar nije menjala, što je dobro jer je na tom polju QJMOTOR uvek bio dobar. Napred se nalaze dva diska prečnika 320 mm i Brembo radijalno postavljene kočione čeljusti. Osećaj na kočnicama je dobar kako pri kočenju u samim krivinama, tako i na pravolinijskom kočenju.
Na našem testu zaustavnog puta sa 80 – 0 km/h ostvaren je rezultat od 27,2 metra. Nešto duži zaustavni put pripisujemo većoj masi motocikla.
Pošto je SRT900SX deklarisan kao adventure motocikl, fabrički dolazi sa žbičanim felnama i gumama u dimenziji 110/80R19 napred i 150/70R17 pozadi.
Foto: BJBikers
Kontrola proklizavanja, ABS koji se može isključiti…
Osim “kvik šiftera” u deo standardne opreme od elektronskih pomagala dolaze kontrola proklizavanja i ABS koji se po potrebi može isključiti na zadnjem točku. Kontrola proklizavanja radi solidno, značajno prekida isporuku snage, ali će uraditi posao u slučaju da zatreba.
Od ostalih stavki poseduje: tempomat, grejače ručica, “blind spot detection” odnosno detekcija vozila u mrtvom uglu. Detekcija mrtvog ugla odlično radi u realnim situacijama kada se drugo vozilo nalazi u traci do vas, ali se tokom testa dešavalo i da se aktivira kada nema vozila u traci pored. Detekcija mrtvog ugla aktivira indikator na retrovizoru i na instrument tabli. Takođe ukoliko se neko vozilo brže približava od nazad, u tom slučaju se aktivira upozorenje u dnu instrument table i treće u crvenoj boji.
Plus i minus
QJMOTOR SRT900SX dolazi po ceni od 8.890 EUR (9.490 EUR sa setom kofera). U standardnoj opremi dolazi sa štitnicima ruku, grejačem ručica, štitnikom kartera, centralnim štenderom, “kreš barovima” i nosačem zadnjeg kofera.
Servisni intervali su sledeći: – 1. servis na 1.000 km – Svaki sledeći servis na 5.000 km ili jednom godišnje
Cena servisa iznosi oko 11.500 RSD.
Pozitivine karakteristike:
Isporuka snage Položaj sedenja Udobnost Paket standardne opreme Cena
Negativne karakteristike:
Zaštita od vetra Težina Potrošnja Završna obrada
Ukoliko vas zanima SRT900SX ili bilo koji drugi motocikl iz QJMOTOR ili Zontes ponude, možete posetiti Autopromet Motors salone u Beogradu na adresi Autoput za Zagreb broj 5 ili u Novom Sadu na adresi Temerinska 52. Možete posetiti i QJMOTOR veb stranicu.
Za slučaj da posedujete SRT900SX možete posetiti temu na forumu i ostaviti svoj utisak.
Foto: BJBikers
Da li želite da dobijate obaveštenja o novim tekstovima?
Svakog petka ujutro šaljemo email sa listom tekstova koje smo objavili te nedelje, svima koji su se prijavili na BJBikers email bilten. Na taj način možete ostati u toku sa novostima, čak i ako neki tekst propustite u toku nedelje…
CFMOTO je prošle godine na EICMA sajmu motocikala predstavio 125NK sa kojim zaokružuje priču naked motocikala i u svoju ponudu uvrštava motocikl koji mu je nedostajao – za one koji ulaze u svet dvotočkaša.
Posle 300NK i 650NK, zatim 450NK i 800NK, za ovu godinu stižu 675NK i 125NK sa kojim je CFMOTO kompletirao ponudu naked motocikala od najmanje do najveće radne zapremine.
Današanja tema je 125NK koji je prvo kao koncept predstavljen 2023. godine na EICMA sajmu motocikala, da bi prošle godine bio konačno predstavljen i potvrđen, takođe na EICMA sajmu motocikala. Ove godine u Portugalu izvršena je prva zvanična prezentacija i sada je 125NK nalazi u CFMOTO salonima i dostupan je za kupovinu.
Jednocilindraš na skoro maksimalnoj snazi za A1 vozačku kategoriju
Sa tehničkog aspekta, agregat koji pokreće 125NK očigledno je ozbiljno razvijan. Radi se o jednocilindrično agregatu radne zapremine od 124,2 cm³ sa vodenim hlađenjem što ga ističe u ovoj klasi gde dobar deo konkurentskih 125-ica koristi vazdušno hlađenje.
Budući da je maksimalna snaga za A1 vozačku kategoriju ograničena zakonom, u skladu sa tim je CFMOTO ostao unutar tih granica: agregat ima maksimalnu snagu od 10,6 kW (14,2 KS) na 10.500 O/min i maksimalni obrtni moment od 10,2 Nm na 8.500 O/min.
Foto: CFMOTO
Među najlakšim u svojoj klasi
Ukoliko ste niži vozač koji je tek zakoračio u svet dvotočkaša, obradovaće vas podatak da je visina sedišta postavljena na 780 mm od tla, kao i da masa sa svim tečnostima iznosi 142 kg, u šta je uključena i zapremina rezervoara od 12,5 litara. Prosečna potrošnja deklarisana je na 2,4 litre na 100 km, a čak i da je potrošnja na oko 2,7 litara to znači da je autonomija iznosi 450 – 500 km sa jednim rezervoarom goriva.
Od ogibljenja 125NK poseduje obrnutu prednju viljušku sa prečnikom štapova od 38 mm. Kočioni sistem je moderan sa radijalno postavljenom četvoroklipnom kočionom čeljusti, što je takođe retkost u klasi od 125 cm³. Prednji disk je prečnika 292 mm. Zadnji disk ima prečnik od 220 mm i na njega deluje jednoklipna kočiona čeljust.
Foto: CFMOTO
T-BOX uređaj i kontrola proklizavanja u standardnom paketu opreme
Zanimljivo je da je CFMOTO ugradio prilično napredan elektronski paket. 125NK poseduje kontrolu proklizavanja, Bosch ABS, standardno dolazi sa T-BOX uređajem što je zanimljivo jer preko T-BOX uređaja možete koristiti CFMOTO RIDE aplikaciju koja nudi razne mogućnosti. Između ostalog T-BOX uređaj, putem CFMOTO RIDE aplikacije, omogućava da ispratite gde vam se motocikl nalazi u svakom trenutku, koji je status goriva i napona akumulatora, a uz to na instrument tabli imate i navigaciju podržanu od strane Moto Play.
Foto: CFMOTO
Sama instrument tabla je moderna, potpuno kolorizovana sa svim potrebnim informacijama.
Foto: CFMOTO
Srednji cenovni rang
Kada je reč o ceni, CFMOTO 125NK košta 3.490 EUR (uz mesečnu ratu od samo 25€) i spada u srednji cenovni rang u poređenju sa konkurencijom. Gledajući tehničke podatke 125NK deluje kao dobro opremljen motocikl. Ukratko, raduje što je agregat sa vodenih hlađenjem, a radijalne kočione čeljusti i elektronski paket i T-BOX uređaj daju mu dodatno na vrednosti i ističu ga od konkurencije.
Ako vas dodatno zanima 125NK, možete posetiti najbliži CFMOTO salon, zakazati test vožnju i, na vreme, obezbediti svoj primerak – ili možete posetiti CFMOTO sajt na sledećem linku – CFMOTO sajt.
Ukoliko imate iskustva sa 125NK ili želite da ostavite komentar, to možete učiniti u temi na forumu.
Da li želite da dobijate obaveštenja o novim tekstovima?
Svakog petka ujutro šaljemo email sa listom tekstova koje smo objavili te nedelje, svima koji su se prijavili na BJBikers email bilten. Na taj način možete ostati u toku sa novostima, čak i ako neki tekst propustite u toku nedelje…
Michelin od 2027. godine više neće biti dobavljač guma za MotoGP šampionat, tu ulogu preuzeće Pirelli, a zauzvrat će Michelin snabdevati WSBK šampionat gumama.
U MotoGP šampionat Michelin se vratio 2015. godine kada je zamenio tadašnji Bridgestone. Saradnja sa MotoGP šampionatom trajala je punih 10 godina i na kraju 2027. godine ta saradnja će se okončati.
Naime Michelin je želeo da ostane u MotoGP šampionatu, ali nije postignut dogovor sa DORNA-om. DORNA želi jednog dobavljača guma za sve kategorije (Red Bull Rookie, Moto3, Moto2, MotoE i MotoGP), ali Michelin nije bio voljan da razvija gume i za pomenute kategorije.
Piero Taramaso iz Michelina izjavio je da ne žele da razvijaju gume za ostale kategorije, jer bi to dovelo do smanjenja kvaliteta i foksua sa MotoGP šampionata. Michelin je u MotoGP šampionatu par puta doživeo kritike na račun kontrole kvaliteta guma, ali su to ispravili u poslednjih par sezona.
Michelin od 2027. godine postaje dobavljač guma za WSBK šampionat Foto: Ducati
Budući da je Pirelli bio voljan da razvija gume za sve kategorije, odlučeno je da od 2027. godine Pirelli postane zvanični dobavljač guma za MotoGP šampionat i prateće kategorije.
Kao utehu ili kompenzaciju za napuštanje MotoGP šampionata, DORNA je ponudila da Michelin snabdeva WSBK šampionat, te će od 2027. godine biti napravljena rokada – Pirelli u MotoGP, a Michelin u WSBK šampionat.
Osim WSBK kategorije, Michelin će gumama snabdevati i prateće klase poput WSS, nove Sportbike kategorije koja menja SSP300, kao i FIM Women kategoriju. Iz svega priloženog vidi se da je Michelin ipak u stanju da pokriva više kategorije, te se postavlja pitanje: da li Michelin nije želeo da razvija gume za ostale kategorije ili je jednostavno izgubio bitku protiv Pirellija?
Za utiske povodom ove i drugih vesti iz moto sporta, možete posetiti temu na forumu.
Da li želite da dobijate obaveštenja o novim tekstovima?
Svakog petka ujutro šaljemo email sa listom tekstova koje smo objavili te nedelje, svima koji su se prijavili na BJBikers email bilten. Na taj način možete ostati u toku sa novostima, čak i ako neki tekst propustite u toku nedelje…
Ovog jula, od 22. do 27, u Plužinama organizuje se četvrti po redu CFMOTO ADV SUMMIT – događaj koji je iz godine u godinu prerastao iz spontanog okupljanja entuzijasta u jedan od najznačajnijih moto susreta u regionu. Smešteni tik uz obalu Pivskog jezera, u netaknutoj prirodi severne Crne Gore, okupljamo vozače iz cele Evrope u želji da im ponudimo autentičnu avanturu – kroz vožnju, učenje i zajedništvo.
Centralni deo samita čine off-road i asfaltne ture, pažljivo pripremljene tako da obuhvate najljepše delove Crne Gore, ali i susedne Bosne i Hrvatske. Učesnicima su na raspolaganju GPX i roadbook navigacija, a oni koji žele dodatno da usavrše tehniku vožnje mogu učestvovati u intenzivnom trodnevnom off-road kursu koji vode licencirani instruktori. Poseban fokus stavljamo na bezbednost – svaki dan su uz nas dva off-road vozila sa medicinskim timovima, koji pokrivaju sve terene kojima se krećemo.
U kampu, koji je lociran neposredno pored Pivskog jezera, nudimo mogućnost smeštaja u luksuznim bungalovima, kao i u kamp zoni za šatore i kampere. Dani su ispunjeni vožnjom i edukacijom, dok su večeri rezervisane za predavanja, promocije i druženja. Ove godine organizujemo niz radionica i prezentacija opreme, među kojima su prisutni Enduristan, F2R, Putoline i Pirelli. Biće organizovani i storytelling momenti, gde će poznati putnici i reli vozači deliti iskustva sa svojih avantura.
Pored vožnji, učesnici imaju priliku da uživaju u dodatnim aktivnostima na jezeru, poput raftinga, kajaka i panoramskih krstarenja, kao i adrenalinskom zip-lineu iznad kanjona. Za one koji žele da nauče više o bezbjednom kretanju u prirodi, organizovan je i kurs prve pomoći.
Celi događaj zaokružuje poseban trenutak – koncert Isaka Šabanovića na gradskom trgu poslednje večeri, otvoren i za lokalno stanovništvo i goste. Time želimo da povežemo motociklističku zajednicu sa lokalnom sredinom i dodatno doprinesemo promociji regiona.
Za kompletan boravak – smeštaj u bungalovima, dva obroka dnevno i kompletan program – cijena je 450€. Učesnici koji dolaze sopstvenim smeštajem mogu se priključiti programu po ceni od 300€.
Povodom četvrtog ADV SUMMIT događaja, glavni organizator, Đorđe Šarac dao je sledeću izjavu:
“Kao organizator, ponosan sam što okupljamo ljude koji dijele iste vrijednosti – ljubav prema prirodi, vožnji i avanturi. CFMOTO ADV SUMMIT nije samo moto događaj – to je prostor susreta, razmjene znanja i stvaranja prijateljstava koja traju dugo nakon što se motori ugase.“
Za prijave i više informacija, kontaktirajte nas putem mejla office@rightroute.me ili na broj telefona +382 695 56441.
Da li želite da dobijate obaveštenja o novim tekstovima?
Svakog petka ujutro šaljemo email sa listom tekstova koje smo objavili te nedelje, svima koji su se prijavili na BJBikers email bilten. Na taj način možete ostati u toku sa novostima, čak i ako neki tekst propustite u toku nedelje…
Ukoliko ste zaljubljenik u avanturističku vožnju i tražite iskustvo koje pomera granice, budite deo CFMOTO ADV SUMMIT 2025, koji će se održati od 22. do 27. jula 2025. godine u zadivljujućem ambijentu Plužina, Crna Gora, između Pivskog jezera i Nacionalnog parka Durmitor.
ADV Summit sada već postaje tradicija koja okuplja ljubitelje off road vožnje koji pored ostalog žele da usavrše svoju tehniku i znanje. Organizatori se svake godine trude da događaj podignu na viši nivo, kako po pitanju samog događaja, tako i po pitanju instruktora.
Kada je reč o instruktorima i ove godine će na ADV Summit-u biti angažovani neki od najboljih off road vozača na svetu:
Simon Marčić
Stefan Rosner
Moto Feelz
Miloš Disković
Svaki od pomenutih instruktora i predavača prekaljeni su u svom “zanatu”, imaju i znaju da prenesu mnogo toga.
Ove godine generalni sponzor jednog od najunikatnijih i najinspirativnijih okupljanja motociklista avanturista u Evropi je CFMOTO Western Balkans, koji i ovom prilikom potvrđuje svoju posvećenost zajednici vozača koji žive da istražuju.
Ograničen na samo 150 učesnika, ADV SUMMIT 2025 nudi petodnevni program pun adrenalina i zajedništva kroz vođene ture, treninge sa Dakar instruktorima, radionice o bezbednosti, praktične obuke, inspirativna predavanja i još mnogo toga. Programu će upotpuniti aktivnosti kao što su rafting na Tari i zip-lajn iznad Pivskog jezera, a uveče opuštanje uz lokalnu kuhinju, muziku i priče globalnih ADV putnika.
CFMOTO ADV SUMMIT 2025 Foto: CFMOTO
CFMOTO, kao generalni sponzor događaja, predstaviće kompletnu liniju svojih MT modela za avanturističku vožnju:
450MT, 700MT, 800MT Sport, 800MT Explore Edition i potpuno novi 800MT-X. Svi modeli biće dostupni za test vožnje i praktično iskustvo u pravim ADV uslovima.
Zbog ograničenog broja mesta, organizatori savetuju da se zainteresovani prijave na vreme.
Da li želite da dobijate obaveštenja o novim tekstovima?
Svakog petka ujutro šaljemo email sa listom tekstova koje smo objavili te nedelje, svima koji su se prijavili na BJBikers email bilten. Na taj način možete ostati u toku sa novostima, čak i ako neki tekst propustite u toku nedelje…
Na EICMA sajmu motocikala u Milanu krajem prošle godine Voge je predstavio 800 Rally model, koji je privukao dosta pažnje. Od firme ATV & Nautica by CTC Unit (zvaničnog uvoznika za Voge) dobili smo informaciju o ceni i dostupnosti prvih primeraka.
Danas adventure motocikli uživaju veliku popularnost kako u svetu, tako i kod nas. Zato ne čudi činjenica da skoro svaki proizvođač u ponudi ima adventure motocikle. Voge se do sad solidno dokazao u off road segmentu prvo sa 300 Rally modelom, zatim su u adventure – touring segment zakoračili sa 525DSX i 625 DSX, a sada su odlučili da odu korak dalje u najkonkurentniju kategoriju adventure motocikala veće radne zapremine.
Agregat solidne snage
Potrudili smo se da dođemo do što više informacija o samom agregat (osim pukih tehničkih podataka). Budući da Voge 800 Rally pokreće redni dvocilindrični agregat radne zapremine od 798 cm3 maksimalne snage od 93,8 KS (70 kW) na 9.00 O/min uz maksimalni obrtni moment od 81 Nm na 6.500 O/min.
Foto: Voge 800 Rally
Agregat koji pokreće 800 Rally nosi oznaku KEL800 i pretpostavka je da taj agregat nije toliko srodan većem 900DSX modelu, već je rađen po uzoru na BMW F750GS ili BMW F850GS, jer upravo te agregate proizvodi Loncin za BMW (Loncin = Voge). Nažalost, potvrdu za to kojem agregatu je najsličniji, moraćemo da sačekamo dok ne vidimo prve primerke, pošto je ono što smo videli na EICMA sajmu motocikala nedovoljno da bi doneli bilo kakve sigurne zaključke.
Komponente proverenih dobavljača, na papiru mala masa
Potpuno podesivo ogbiljenje potpisuje KYB i u skladu sa namenom hod prednje viljuške iznosi 200, dok zadnji amortizer ima hod od 190 mm, a minimalna visina od tla iznosi 220 mm, što bi u teoriji trebalo da je dovoljno za savladavanje prepreka u terenskoj vožnji.
Kočione čeljusti su marke Nissin i to četvoroklipne, radijalno postavljene čeljusti. Na žbičane felne prečnika 21″ napred i 18” pozadi fabrički su montirane Pirelli Scorpion Rally STR gume koje prave dobar kompromis za vožnju na asfaltu i “off road” vožnju.
Foto: Voge 800 Rally
Zbog prirode motocikla i hoda ogibljenja visina sedišta postavljena je na 850 mm. Ono što za sad raduje je podatak da masa sa svim tečnostima iznosi 213 kg, što je pohvalno ako se uzme u obzir da zapremina rezervoara za gorivo iznosi 24 litre.
Opremljen modrenom elektronikom
Prva i bitna stvar za motocikl ovog tipa je da poseduje ABS koji se po potrebi može isključiti. Druga stvar na popisu opreme je kontrola proklizavanja (kontrola proklizavanja se može isključiti) i režimi vožnje.
Instrument tabla dijagonale 7″ potpuno je kolorizovana i postavljena je uspravno u maniru gotovo svih današnjih “off road” orijentisanih motocikala. Pored ostalih stavki poseduje merenje pritiska u gumama, a 800 Rally je opremljen i prednjom kamericom koja beleži snimke u rezoluciji od 1080 p.
Foto: Voge 800 Rally
Standardnu opremu činiće štitnik kartera i agregata, kao i štinici za ruke. Moguće je da će u paket standardne opreme biti uključeno još nešto, ali za to moramo sačekati prve primerke.
Više nego konkurentna cena, rezervacije već počele, prvi primerci stižu uskoro
Prva i možda najbitnija stvar je cena, koja je više nego konkurentna za motocikl sa opisanim specifikacijama. Cena će iznositi 8.800 EUR. Prvi primerci u salone stižu u avgustu ili septembru, a rezervacije su već počele. Ukoliko želite da rezervišete primerak ili samo da dobijete još informacija, to možete učiniti na sledećem linku – rezervacija za Voge 800 Rally.
Pomenuta specifikacija i naročito cena dobro pozicioniraju Voge 800 Rally koji deluje više nego primaljivo. Kao i do sad sa novim modelima, ostaje da sačekamo prve vožnje da bi videli da li se stanje na papiru oslikava realnu situaciju.
Za utiske o Voge 800 Rally, možete posetiti temu na forumu i ostaviti svoj komentar.
Foto: Voge 800 Rally
Da li želite da dobijate obaveštenja o novim tekstovima?
Svakog petka ujutro šaljemo email sa listom tekstova koje smo objavili te nedelje, svima koji su se prijavili na BJBikers email bilten. Na taj način možete ostati u toku sa novostima, čak i ako neki tekst propustite u toku nedelje…
Naš član foruma Skittles napravio je lepu avanturu od Srbije, preko Albanije, BiH i Crne Gore. Vreme ga u početku nije poslužilo, ali je brzo prešlo iz minusa u plus. Uživajte u putopisu.
Da vas ne držim u neizvesnosti, ovo je putopis kako sam za 4 dana obišao Makedoniju, Albaniju, Crnu Goru i BiH.
Poklopilo se da sam na poslu imao lufta i da je ćerka na rekreativnoj, pa sam od obaveza imao apsolutno ništa. Da je malo toplije izvrteo bih TA, a razmišljao sam se i da samo odem tipa do Stare ili Vlasine pa tu da ubijem 4 dana. Prognoza nije obećavala uopšte pred polazak – bilo najavljivano kiša svaki dan. No, u subotu 24. 05. već se vidi da će biti uglavnom suvo, pa se polako spremam i bez nekog detaljnog plana odlučujem da krenem i obiđem gore pomenuto.
Zeleni karton? Ladno nemam, sva sreća imam pauzu između dva snimanja u subotu i brzinski odem da kupim.
Hteo sam da provozam SH20 i Durmitor, i hteo sam da bude kružna tura, pa je početak u Makedoniji bio nekako logičan izbor.
Uglavnom imam dve opcije koje vozim, ili se zapucam što dalje pa se polako vraćam, ili idem lagano pa na kraju “platim” cenu brzim povratkom AP. Pitao sam ovde za savete, poslao poruke nekim iskusnijim, i uputio se ka jugu.
Cilj za prvi dan je Tetovo, da bih sutra vozio Mavrovo i Debar pre Albanije, kroz koju još uvek nisam siguran kako ću proći. Ali negde kod Leskovca me stiže kiša. Prvo sitna, pa ne toliko sitna. Stao sam ispred prvog nadvožnjaka da vidim da li će da prođe uskoro, ali radar kaže da nećeeeeeeee.
Pošto nije interesantno biti u zaustavnoj kada prolaze kamioni, a nisam ni nešto suvlji pošto sva voda sa njih završi na meni – krećem dalje. Moj rođeni brat živi u Vranju, i cilj je bio da tamo ručam, ali se prilagođavam i reko da rešim dve muve jednim udarcem, stajem u Predejane da jedem dok pada kiša.
Iz minusa u plus
Pojeo sam šta sam naručio, i krenuo da spremam svoje čizme koje su posle dve godine zinule i rado piju vodu.
Daktejp će se pokazati kao jedna od najboljih stvari generalno za imati. Cepam ja tako, obmotavam, znam za foru sa kesom preko čarape, ali mi se ne pari noga, plus neće još dugo kiša a posle da mi ostanu mokre čizme, neka hvala. Dolazi konobar i pita me šta želim da popijem, časti gospodin za stolom pored. Uđemo u priču uz limunadu i gospodin za stolom pored je @Zivko koji me posavetuje da idem odma do Ohrida, da mi broj za jeftin a dobar smeštaj, broj od lokalca da se raspitam dalje za puteve itd…
U nedostatku boljeg plana, krećem dalje put Ohrida, uz pauzu u Vranju da se vidim sa burazerom malo.
Iz minusa u plus
Burazer mi daje 200€ da imam i neki keš, jer sam se toliko dobro spremio da nisam imao skoro ništa. A rekli su mi da u Albaniji samo keš. Rekli su mi da je sve puno pandura. Rekli su mi da voze kao seljačine. Svejedno sam krenuo. Do Skoplja, pa i malo dalje, je bio AP, pa nisam ni snimao.
Jedna od boljih fora za brzo putovanje je da se ne zastaje da se fotografiše. Samo mi je uvek uključena kamera na kacigi (DJI Osmo Action 4) i druga iza mene (Insta 360 X3) koje snimaju maltene nonstop. I onda je to kao da sam sve usput i fotografisao Stanem samo za dron (DJI Mavic Air 3S). Možda nije loš trenutak da napravim presek kako je setapovano, makar ovo za video. Na motoru imam 2 usb punjača, fabrički. Svakako nije problem ni da se doda ko nema.
Oba napajaju kamere.
Za 360 sam provukao kabl od table, ispod rezervoara, ispod sedišta skroz pozadi do motke, pa uz motku do kamere. Za akcionu na kacigi samo bleji kabl direkt od table do kacige, kao da pijem na crevo nešto. Svakako sam povezan sa motorom sajlicom za airbag, ne smeta mi ništa još jedan kablić. Pored svega toga, na ovom putu sam prvi put eksperimentisao sa dodatnim mikrofonom (DJI Mic 2).
On je bio zalepljen za ploču od centralnog kofera, tako da je zaštićen od vetra, a dovoljno blizu izduva da se čuje kako radi. Njega uglavnom nisam napajao jer jako dugo drži baterija, a kada je trebalo, samo sam sproveo kabl iz bočnog kofera do mikrofona.
Dobra stvar sa tim mikrofonom je da se lako bežično upari sa kamerom (živeo DJI) i zvuk se onda odmah snima na sam video. Pošto je napajanje rešeno tako da mogu da snimaju dokle god motor radi, ostaje pitanje memorije. Na jednu karticu od 256GB stane oko 4-5 sati 4k (odnosno 5.7k za 360) materijala, tako da sa dve kartice po kameri može da se pokrije jako dugačak dan.
Nekada napunim jednu skroz pa ubacim drugu, a nekada bude samo jedna dovoljna.
Kada dođe do toga da mora da se menjaju kartice, čim stignem tamo gde ću da spavam, stavim jednu punu da se prekopira. Dok se to dešava, ja lagano skinem kofere, presvučem se itd. U toku raspremanja i večeranja stignem da stavim i druge dve kartice koje nisu skroz pune, jer one idu brzo.
I pred spavanje stavim drugu koja je puna da se prekopira do jutra. Uz 1 eskterni SSD od 2TB je dovoljno namiriti ovakav put od 4 dana. Nit su kartice nit SSD skupi, a mogu da se koriste u nedogled.
Nego, da se vratimo na put!
I dalje je šarenoliko, malo oblačno malo sunčano, ali je makar suvo sve od Vranja skroz do kraja puta.
Uživam u pogledu na divne planine kroz Makedoniju.
Posle Skoplja, do Ohrida gugl želi da idem preko Kičeva, ali kako da preskočim Mavrovo i Debar?
Meni su ta dva jezera i putevi do i između njih lepši od Ohrida…
Negde posle 20h stižem u Ohrid, gde me čeka apartman u centru i mesto u garaži za 20€.
Možda nisam spremio rutu, ali sam se spremio da ne budem gladan. Čuli ste za paradajz turiste koji idu u Grčku da spremaju zimnicu, e pa ja sam krastavac turista koji nosi sve sa sobom. Ja mnogo volim da jedem slaninu, krastavac i humus namazan na wasa “hleb” – tanke pločice.
Sve od toga može da preživi 4 dana u dekatlon termo torbi od 10L sa onim ulošcima za zamrzivač (uz noćenje u pravom frižideru i patrone u zamrzivaču), i naravno da sam spakovao dovoljno za 4 dana da jedem samo to. Tako da sam večerao kao kod kuće. Onaj ručak od ranije je prvi od ukupno dva obroka koja ću platiti tokom celog ovog puta. Ni grickalicu, ni čokoladicu, ni kafu, ma ni vodu. Sve samo moje ili besplatno.
Prvobitan plan mi je bio da idem kroz planine, posle graničnog prelaza Blato da se uputim SH6 – SH31 – SH23 – SH22 – SH5 do Skadra pa onda SH20. Lokalac sa kojim sam pričao na preporuku kolege kaže da obzirom kakvo je vreme bilo prethodnih dana, da mi je bolje da odem do Drača pa odatle za Skadar. Svakako nisam imao pojma kakvi su ovi putevi, nit sam bio nešto zapeo da idem tuda, a nisam imao luksuz da otkrivam kakvo je pa da se vraćam ako sam hteo da stignem sve za 4 dana. Nakon sasvim ok spavanja budim se već oko 6 i nešto, šta će postati nekako pravilo na ovom putu, i oko 8 se pozdravljam sa labudovima i krećem u Albaniju.
Nastavak putopisa “Iz minusa u plus” možete pročitati u temi na forumu.
Da li želite da dobijate obaveštenja o novim tekstovima?
Svakog petka ujutro šaljemo email sa listom tekstova koje smo objavili te nedelje, svima koji su se prijavili na BJBikers email bilten. Na taj način možete ostati u toku sa novostima, čak i ako neki tekst propustite u toku nedelje…
Mark Markez je u nedelju pokorio Muđelo, a sada su već na putu za Holandiju i legendarnu stazu Assen koja će ovog vikenda ugostiti MotoGP šampionat.
Assen TT je najstarija staza u MotoGP šampionatu jer je u kalendaru od 1949. godine, kada je MotoGP šampionat i osnovan. Istorija staze Assen TT datira od 1925. godine, ali je od tada, do danas preživela mnoge izmene. Ukoliko vas zanima detaljnija pričao stazi Assen, predlažemo da pročitate sledeći tekst – Istorijske trkačke staze – TT Assen.
Poznata i kao “Katedrala brzine”, Assen trenutno ima dužinu od 4.540 metara i sastoji se od 12 desnih i 6 levih krivina. Assen je gotovo bez pravaca i sav je u vijguavim sektorima, od kojih se kroz neke prolazi velikim brzinama.
Kako izgleda krug na stazi Assen, možete pogledati na sledećem snimku Van der Marka:
Prilika da Aprilia ponovo zasija
Izlišno je pominjati da su Banjaja, Aleks i Mark Markez glavni favoriti za podijum, ali je Assen specifična staza te se otvara prostor i za neke druge vozače da se domognu podijuma.
Fabio Diđanantonio je na Muđelu napokon uspeo da sastavi dobru trku i da dođe do podijuma. To ne mora da znači da će i u Holandiji ponoviti isto, ali ostaje nada se Italijan napokon “pomirio” sa GP25 motociklom.
Posebnu pažnju treba obratiti na vozače Aprilije, koji bi na Assenu mogli ponovo da zablistaju. Tu se prvenstveno misli na Bezekija koji postaje sve konstantniji sa Aprilijom RS-GP koja se u prošlosti pokazala kao brz motocikl na Assenu. Raul Fernandez je na Muđelu dobio gotovo identičnu verziju RS-GP kao i Bezeki i momentalo je ostvario odličan rezultat. Da li je to bio samo do najnovije verzije ili je ujedno Fernandezu taj čin podigao i moral, ostaje da se vidi na Assenu. Pohvale se ponovo moraju uputiti Oguri koji se vratio nakon povrede i momentalno je zabeležio dobar rezultat, te smo imali tri Aprilije u prvih 10.
Tri Aprilije u prvih 10 na Muđelu Foto: Piaggio
Vinjales je još jedan od vozača koji mogu iznenaditi na Assenu. Doduše Vinjalesova brzina nas više ne iznenađuje, jedino su potrebne dobre kvalifikacije i malo sreće da se Vinjales nađe na pobedničkom postolju. Morbideli je stao na put Vinjalesovom dobrom rezultatu na Muđelu i verujemo da je Španac nestrpljiv da startuje trkački vikend u Holandiji.
Vinjales konstantno brz Foto: Rob Gray (Polarity Photo)
Yamaha i Honda su i dalje engima. Zarko je pao na Muđelu ne stigavši da pokaže potencijal, a dodatna oteažavajuća okolnost bile su mu loše kvalifikacije. Najbolje plasirana Yamaha bila je u rukama Oliveire. Miler se povukao sa trke zbog problema sa kvačilom i sistemom za napajanjem gorivo, a tokom prvih krugova oštetio je i prednje krilce te je imao problema da zadrži prednji kraj na asfaltu pri ubrzanjima. Kvartararo je tokom treninga doživeo nezgodan pad malo povredivši rame, zbog čega je tonuo u poretku tokom trke.
Zbog prirode Assen staze, ovo bi mogao biti zanimljiv trkački vikend. Ukoliko ne idete na neku vožnju uživajte u MotoGP trkačkom vikendu. Za komentare i utiske možete posetiti temu na forumu i ostaviti svoj utisak.
Raspored i satnica trkačkog vikenda:
Petak:
08:30 – 08:45 MotoE™ Practice Nr. 1 09:00 – 09:35 Moto3™ Free Practice Nr. 1 09:50 – 10:30 Moto2™ Free Practice Nr. 1 10:45 – 11:30 MotoGP™ Free Practice Nr. 1 12:35 – 12:50 MotoE™ Practice Nr. 2 13:15 – 13:50 Moto3™ Practice 14:05 – 14:45 Moto2™ Practice 15:00 – 16:00 MotoGP™ Practice 17:00 – 17:10 MotoE™ Qualifying Nr. 1 17:20 – 17:30 MotoE™ Qualifying Nr. 2
Subota:
08:40 – 09:10 Moto3™ Free Practice Nr. 2 09:25 – 09:55 Moto2™ Free Practice Nr. 2 10:10 – 10:40 MotoGP™ Free Practice Nr. 2 10:50 – 11:05 MotoGP™ Qualifying Nr. 1 11:15 – 11:30 MotoGP™ Qualifying Nr. 2 12:15 MotoE™ 7 Laps Race Nr.1 12:50 – 13:05 Moto3™ Qualifying Nr. 1 13:15 – 13:30 Moto3™ Qualifying Nr. 2 13:45 – 14:00 Moto2™ Qualifying Nr. 1 14:10 – 14:25 Moto2™ Qualifying Nr. 2 15:00 MotoGP™ 13 Laps Tissot Sprint 16:10 MotoE™ 7 Laps Race Nr.2
Nedelja:
09:40 – 09:50 MotoGP™ Warm Up 11:00 Moto3™ 20 Laps Race 12:15 Moto2™ 22 Laps Race 14:00 MotoGP™ 26 Laps Grand Prix
Da li želite da dobijate obaveštenja o novim tekstovima?
Svakog petka ujutro šaljemo email sa listom tekstova koje smo objavili te nedelje, svima koji su se prijavili na BJBikers email bilten. Na taj način možete ostati u toku sa novostima, čak i ako neki tekst propustite u toku nedelje…
Moto pantalone su deo opreme koji motociklisti najčešće zanemaruju i izbegavaju da nose, a benefiti koje moto pantalone pružaju daleko su veći od mana koje imaju. Iako smo na našem magazinu već pisali o moto pantalonama, danas ćemo malo proširiti temu i pokušati još jednom da ukažemo sve blagodeti koje pružaju.
Primetan je i pohvalan trend da sve više vozača dvotočkaša na svakoj vožnji osim kacige nosi rukavice i sve više moto obuću, ali su tokom letnjih dana moto jakne i pantalone zapostavljen deo opreme. Najčešći odgovor na pitanje: “zašto ne nosiš jaknu ili pantlone?” jeste: zato što je pretoplo.
Ta tvrdnja jeste delimično tačna, ali bi trebalo uzeti u razmatranje sve blagodeti koje moto pantalone nude.
Budući da prelazimo puno kilometara u toku sezone i da gotovo nema meseci u kojim ne vozimo, imali smo prilike da zaista sagledamo sve prednosti i mane.
Zaštita u slučaju pada
Jedna studija sprovedena u Australiji pokazala je da kod vozača koji nisu nosili moto pantalone u slučaju težih povreda na motociklu, prelomi se dešavaju u 15% slučajeva, dok se povrede mekih tkiva dešvaju u 71% slučajeva (ostatak od 14% isipitanika nije doživeo povrede).
Tačno je da moto pantalone ne mogu da u nekim situacijama ne mogu da spreče prelome, ali u velikoj meri sprečavaju povrede mekih tkiva koje često takođe mogu biti fatalne. Kada je reč o zaštiti najveća prednost moto pantalona je da sprečava nastajanje povreda mekih tkivan, odnosno razderoditen i otvorene rane.
Ista studija je takođe analizirala kvalitet moto pantalona i ustanovljeno je da dobar deo opreme nije zadovoljio potrebe i da se relativno lako pocepao u kontaktu sa asfaltom, te nije u dovoljnoj meri uticao na sprečavanje nastanka povreda.
Zato se još jednom skreće pažnja da se kupuju i nose moto pantalone koje zadovoljavaju homologaciju i prolaze sve strožije standarde.
Foto: Dainese.com
EN 17092 standard
To što moto pantalone deluju kao čvrste i otporne, ne znači da to i jesu. Zato postoji evropska regulativa koju proizvođači moraju da zadovolje kako bi zaštitna moto odeća ispunila određene bezbednosne zahteve koje se stavlja pred njih.
Dakle, ukoliko nabavljate moto pantalone, obavezno se uverite da imaju EN17092 standard.
Pomenuti standard najviše je posvećen ispitivanju na cepanje. U slučaju da i dođe do cepanja pantalona pri abraziji ono ne bi smelo da bude kontinuirano, već rupičasto kako bi i dalje pružalo zaštitu, to jest, pantalone moraju ostati u jednom komadu.
Unutar ovog standarda postoji još podela na AAA, AA, A, B i C klase, koje ćemo dalje malo razložiti:
AAA (najbezbednija klasa, EN 17092-2:2020 standard) – Nudi najveći nivo zaštite od abrazije i udarca, ali na uštrb drugih stvari poput udobnosti, mase i termalnih karakteristika. Ovu klasu ispunjavaju uglavnom jednodelni kombinezoni.
AA (EN 17092-3:2020 standard) – srednja od tri najbezbednije kategorije koje potpadaju pod “A” segment. Nude solidno zaštitu od abrazije i udarca, uz manji uštrb na udobnosti.
Foto: Dainese.com
A (EN 17092-4:2020 standard) – predstavlja najbolji kompromis između bezbednosti i udobnosti. Nudi solidan nivo zaštite od abrazije, nešto manji nivo zaštite od udarca, a uz to neki proizvođači uspevaju da zadovolje visoke standarde udobnosti i termoregulacije.
B klasa (EN 17092-5:2020 standard) – Nudi isti nivo zaštite od abrazije poput A klase, ali NE NUDI zaštitu od udarca i u slučaju pantalona preporučuje se da se nosi sa štitnicima kolena koji ispunjavaju EN 1621-1 standard.
C klasa (EN 17092-6:2020 standard) – klasa C nema štitnike niti ispunjava minimalne uslove zaštite od abrazije. Ima predviđen prostor za štitnike. Ova klasa takoreći ne nudi skoro nikakvu zaštitu.
Zaštita od isijavanja toplote iz agregata
Da bih vam pojasnili ovo poglavlje teksta, moram dozvoliti sebi da kao autor iznesem svoje iskustvo.
Naime desilo mi se par puta nakon testova nekih motocikala da mi se ukaže na potencijalni propust da nisam opisao da se oseti toplota koja isijava iz agregata. Nisam to uzimao u razmatranje dok jednom na kratkom rastojanju od svega par stotina metara nisam probao jedan motocikl noseći trenerku. Tad sam osetio toplotu od agregata koju do tad nisam osetio, jer sam nosio moto pantalone.
U skladu sa tim treba se istaći i značaj zaštite od toplote koja potiče od agregata.
Foto: Dainese.com
Zaštita od insekata
Mala, ali ne beznačajna stavka na listi benefita nošenja moto pantalona je zaštita od insekata. Ovde se ne govori samo o zaštiti od uboda insekta, već i o zaštit od neprijatnih udara insekta u donje ekstremitete.
Zaštita od kiše i hladnijeg vremena
Mnoge moto pantalone su vodootporne i samim tim štite od kiše, te možete ostati suvi tokom vožnje. Zatim za vožnje u rano proleće ili kasnu jesen dobar deo moto pantalona ima dodatni uložaj koji vas štiti od hladnog vremena, te vam sezona može trajati duže i prijatnije.
Foto: Dainese.com
Negativni aspekti nošenja moto pantalona
Naravno, složićemo se, postoje i negativne stavke moto pantalona. Uglavnom se te stavke mogu svesti na sledeće:
Nošenje u toplim vremenskim prilikama kada nošenje pantalona dodatno pojačava znojenje i smanjuje hlađenje tela
Teže održavanje, naročito ukoliko moto pantalone nosite svakodnevno. Budući da se pantalone ne mogu tek tako oprati u veš mašini, ukoliko ih svakodnevno nosite samo održavanje je nešto teže.
Zaključak – bezbednost nema cenu
Kada se sve uzme u obzir, zaista nema razloga za nenošenje moto pantalona. Tačno je da pri gradskoj vožnji znaju da uslovno rečeno smetaju u letnjem periodu, ali je nemerljiv nivo zaštite koji nude ne samo u slučaju pada, već i od vremenskih uslova.
Nikada ne možemo sa veliko pouzdanošću reći koliko bi moto pantalone zaštite u slučaju pada, ali čak i da vas spase od uboda insekta ili najmanje razderotine, svakako su odradile svoj posao.
Pored apela da redovno nosite kompletnu moto opremu, takođe apelujemo na to i da obratite pažnju pri kupovini opreme. Tačno je da je kvalitetnija oprema skuplja, ali bolje da kupite kvalitetniju opremu, nego manje kvalitetnu koja neće odraditi posao u najkritičnijim situacijama.
Ovaj tekst je podržala firma Plattner Motors. Njihovu ponudu Dainese, Alpinestars i IXS moto pantalona možete pogledati na sledećem linku – Plattner Motoshop – pantalone
Da li želite da dobijate obaveštenja o novim tekstovima?
Svakog petka ujutro šaljemo email sa listom tekstova koje smo objavili te nedelje, svima koji su se prijavili na BJBikers email bilten. Na taj način možete ostati u toku sa novostima, čak i ako neki tekst propustite u toku nedelje…