NaslovnaMoto GaražaTestovi Motocikala i OpremeYamaha MT-09 Y-AMT - Promena filozofije vožnje motocikla

Yamaha MT-09 Y-AMT – Promena filozofije vožnje motocikla

-

Yamaha je prošle godine donela revoluciju na svojim motociklima ugradivši automatski, to jest poluautomatski menjač u svoj najpopularniji naked koji je dobio svoje puno ime MT-09 Y-AMT.

Igrom slučajeva MT-09 Y-AMT smo testirali ove godine, nakon što smo imali prilike da ga testiramo i na novom MT-07 (tekst sa testa MT-07 i MT-07 Y-AMT za 2025. godinu možete pročitati na linku – Yamaha MT-07 i MT-07 Y-AMT 2025 – Dva koraka napred).

U današnjem tekstu nećemo se toliko baviti performansama samog MT-09 budući da za 2025. godinu nije bilo gotovo nikakvih promena, osim verzije sa Y-AMT menjačem. Ukoliko vas detaljno zanima MT-09 poslednje generacije, onda predlažemo da pročitate detaljan tekst na sledećem linku: Yamaha MT-09 – Još uvek kralj naked klase?

Ovo nije prvi put da Yamaha ugrađuje slične sisteme u svoje motocikle. Ukoliko duže pratite moto scenu, verovatno se sećate čuvene Yamahe FJR1300 sa YCC-S sistemom preko hidrauličnog kvačila. YCC-S sistem i današnji Y-AMT imaju malo toga zajedničkog i radi se o posve novom sistemu.

Kako funkcioniše Y-AMT?

Princip rada Yamahinog automatskog i poluautomatskog menjača je prilično jednostavan u poređenju sa nekim konkurenskim motociklima koji koriste DCT (dual clutch transmission), a samim tim je i lakši.

Y-AMT u principu koristi klasičan menjač i kvačilo i Yamaha je samo rešila da modifikuje način promene stepena prenosa. Ugradili su aktuatore (aktuatori su uređaji koji pretvaraju hidraulične ili električne impulse u mehaničke izlaze) koji na komandu vozača (ili sistema) vrše promenu stepena prenosa.

Dakle, prilično jednostavan sistem. Y-AMT ima dva režima: manuelni i automatski što i čini oznaku ovog menača (Yamaha Automated Manual Transmission). Poluge menjača više nema, odnosno nema je na uobičajnom položaju – kod levog nogostupa, već se poluga nalazi na levoj strani upravljača.

Kompletan Y-AMT sistem Foto: Yamaha

Osim manuelnog postoji i automatski režim preko kog sistem ima programiran algoritam prema kojem se samostalno vrši promena stepena prenosa. Kod automatske promene režima postoje D i D+ režimi. D režim je za mirniju i gradsku vožnju, dok je D+ više prilagođen za sportsku vožnju.

Promena između manuelno i automatskog režima vrši se putem dugmeta na desnoj strani upravljača, dok je “poluga” za promenu stepena prenosa na levoj strani upravljača.

Kako Y-AMT funkcioniše u svakodnevnoj vožnji?

Sistem Y-AMT menjača u vožnji je prilično jednostavan. U narednim redovima pokušaću da detaljno pojasnim sve stavke, a da uz to sve bude jasno.

Manuelni (najbolji) režim

Manuelni režim je u principu gotovo identičan klasičnoj promeni stepena prenosa pomoću leve noge, a jedina razlika je u tome što sada promenu obavljate levim kažiprstom (ili levim kažiprstom i levim palcem).

Poluga kvačila i poluga menjača ne postoje. Takođe raspored stepena prenosa je sledeći: N, 1, 2, 3, 4, 5, 6. Dakle, nema praznog hoda (neutrala) između prvog i drugog stepena prenosa, već ide prvo neutral i zatim prvi i ostali stepeni prenosa.

Dalje, u prvi stepen prenosa ubacujete pritiskom na dugme +. Kada se ubaci u prvi stepen prenosa MT-09 Y-AMT i dalje stoji u mestu i potrebno je da počnete sa doziranjem gasa da bi motocikl krenuo iz mesta, slično kao kod skutera. Pretpostavljam da je kvačilo nešto slično centrifugalnom i da je potreban određeni broj obrtaja da bi kvačilo počelo da “hvata” i motocikl krene iz mesta.

Zatim su sve promene stepena prenosa kao da ih obavljate klasičnim načinom preko noge uz pomoć “kvik šifter”. Promene stepena prenosa su brze, gotovo beztrzajne i tačne. Doduše i manuelni sistem je donekle automatski, jer ukoliko se npr. nalazite u šestom stepenu prenosa i pustite obrtaje da padnu, sistem će na ispod oko 2.500 O/min samostalno spustiti u stepen prensoa niže kako se motor ne bi ugasio. Izuzetak je vožnja u prvom stepenu prenosa u kom iako broj obrtaja padne na nizak broj, menjač i dalje ostaje u prvom stepenu prenosa kako na semaforima ili stajanjima ne bi ste ponovo morali da ubacujete iz praznog hoda u prvi stepen prenosa.

Prednost sistema je što pri naglom startu štedite kvačilo i što u krivinama nema potrebe za zavlačenjem noge ispod ili postavljanjem iznad poluge menjače i samim tim motocikl ostaje miran, a donekle i štedite snagu.

Promene stepena prenosa možete vršiti na dva načina:

Nema poluge kvačila… Foto: BJBikers

Dugmad + i – su u principu povezana i radi se o istoj poluzi, a na vama je da odaberete kako vam više leži da obavljate promene stepena prenosa.

Prilikom naglih promena stepena prenosa naniže, kontrola motornog kočenja i proklizavajuće kvačilo odlično rade zajedno i nijednom se nije dogodila blokada zadnjeg točka. To je bitno budući da nemate polugu kvačila pomoću koje biste smanjili prenos snage na zadnji točak i kontrolisali motorno kočenje na ulazima u krivine.

Nema ni poluge menjača Foto: BJBikers

Automatski D i D+ režimi

Pritiskom na dugme AT/MT na prednjoj strani dugmadi desne strane upravljača vršite promenu sa manuelnog na automatski režim. Tom prilikom menjaju se i režimi rada agregata.

D režim je previđen za gradsku i touring vožnju, te ga je Yamaha podesila da vrši promene stepena prenosa na ne previsokim obrtajima, a za promene stepena prenosa naniže obrtajim padaju niže u poređenju sa D+ režimom.

D+ je više sportski režim sa promenama stepena prenosa naviše i naniže pri nešto višim obrtajima u poređenju sa D režimom.

Razlika ima i u podešavanjima režima vožnje. U D režimu vožnje isporuka snage je na blažem nivou, a kontrola proklizavanja i podizanja prednjeg točka su na najosetljivijem nivou.

U D+ režimu isporuka snage je nešto agresivnija, a kontrola proklizavanja i podizanja prednjeg točka su na manje osetvljivim režimima.

Na testu ubrzanja smo uradili poređenje između D i D+ režima i možemo vam reći da su rezultati identični, to jest da su promene stepena prenosa izvršene na identičnim obrtajima. Parametre isporuke snage, kontrole proklizavanja i podizanja prednjeg točka smo postavili da budu poptuno identični, kako bi rezultati bili verodostojni.

Dakle na naglim ubrzanjima nema razlike između D i D+ režima. Iskreno govoreći razlike nisu izražene ni u svakodnevnoj vožnji.

Prednosti i mane Y-AMT menjača

Prednosti Y-AMT menjača leže u jednostavnijom i bržoj promeni stepena prenosa i manjem zamaranju pri vožnji po krivudavim putevima. Najveća prednost ogleda se u manuelnom režimu, dok je automatski režim možda bolji samo u gradskim uslovima.

Tokom testa uočili smo i par mana ili nelogičnosti Y-AMT menjača.

1.) Gubi se smisao “kill switch” prekidača koji služi za momentali prekid rada agregata u slučaju nužde tokom vožnje. Ukoliko bi došlo do kvara tokom vožnje, na motociklu sa klasičnim menjačem dovoljno je da pritisnete “kill switch” i povučete polugu kvačila i bezbedno se zaustavite. Budući da na Y-AMT nema kvačila, u slučaju gašenja preko “kill switch” prekidača moglo bi doći do blokiranja zadnjeg točka. Nismo probali šta bi se dogodilo u ovoj situaciji te ovaj pasus ostavljamo u domenu teorije.

2.) MT-09 Y-AMT koji smo imali na testu ima “keyless” sistem paljenja. Tu dolazimo do potencijalno drugog problema. Ukoliko ostavite MT-09 Y-AMT u 1. stepenu prenosa ne možete pomeriti motocikl dok ne date kontakt i ubacite u neutral. Doduše, to može biti i prednost u slučaju da neko neovlašćeno pokuša da pomeri motocikl.

“Keyless” sistem na MT-09 Y-AMT Foto: BJBikers

Na kraju, kao zaključak nakon testa MT-09 Y-AMT (i MT-07 Y-AMT) možemo reći da je u manuelnom režimu pomak napred u smislu olakšavanja vožnje u svakodnevnim uslovima i manjeg zamaranja. Na automatskom režimu bi valjalo poraditi još malo na algoritmu promene stepena prenosa i pravljenaj osetnije razlike između D i D+ režima.

Budući da je ovo prva generacija Yamahinih motocikala sa Y-AMT menjačem, iz prvog pokušaja su uspeli da naprave jednostavniji i lakši poluautomatski i automatski menjač.

Yamaha MT-09 Y-AMT dolazi po ceni od 12.490 EUR dok je poređenja radi MT-09 sa klasičnim menjačem 11.990 EUR.

MT-09 Y-AMT možete pogledati u Barel salonima koji se nalaze na sledećim adresama:

Beograd: Japanska 3a, Novi Beograd
Beograd: Živka Davidovića 91, Zvezdara
Novi Sad: Partizanska 64a
Niš: Bulevar Svetog cara Konstantina 82d

Možete posetiti i Yamaha Barel veb stranicu.

Za utiske povodm MT-09 Y-AMT možete posetiti temu na forumu i ostaviti svoj utisak.

MT-09 Y-AMT u svojoj punoj tami Foto: BJBikers

Da li želite da dobijate obaveštenja o novim tekstovima?

Svakog petka ujutro šaljemo email sa listom tekstova koje smo objavili te nedelje, svima koji su se prijavili na BJBikers email bilten. Na taj način možete ostati u toku sa novostima, čak i ako neki tekst propustite u toku nedelje… 

This field is required.

Jovan Ristić
Jovan Ristić
Malo je reći da volim motocikle. Od malih nogu postali su moja ljubav, strast i način življenja. Vremenom sam sve u životu predodredio motociklima i motociklizmu generalno. Treća sam generacija motociklista u mojoj porodici. Moje pisanje je produkt mog iskustva i velike ljubavi i svakodnevnog života sa motociklima.