Naslovna Blog Stranica 33

Daniel Sanders i KTM osvojili Dakar Reli!

0
Daniel Sanders i KTM osvojili Dakar Reli
Foto: Edo Bauer, KTM

Krajem prošle nedelje završeno je 47. izdanje Dakar relija. Do cilja je stiglo svega 77 vozača motocikala (u svim klasama), samo je jedan pobednik – Daniel Sanders i KTM.

Iako u svom nazivu nosi ime najveće i najozloglašenije pustinje na svetu, Dakar reli se već dugo ne vozi kroz Dakar. Ova godina bila je šesta uzastopna godina kako se takmičenje održava u pustinjama Saudijske Arabije koje se iz godine u godinu pokazuju kao zahtevan teren na kojem vozači dolaze sa velikim respektom.

Ovogodišnji Dakar reli imao je maršrutu od 7.453 km, a ove godine bila je i dvodvneva ruta bez preteranog odmaranja i popravke motocikala. Ove godine voženo je ukupno 12 zahtevnih ruta koje su na muke bacile i najiskusnije vozače i timove.

Daniel Sanders i KTM neuhvatljivi od samog starta

Dosadno je teška reč za takmičenje ovog tipa, ali je najblaže rečeno Daniel Sanders ovogodišnji Dakar reli učinio manje neizvesnim. U prvoj nedelji pobedio je na četiri od šest specijala napravivši solidnu prednost koju je nastavio da održava svojim pametnim vožnjama.

KTM se takođe potrudio da 450 Rally izdrži sve zahteve i da održi pouzdanost i performanse koje su preko potrebne za pobedu na Dakar reliju.

Zapravo, Daniel Sander je jedan od retkih vozača u istoriji Dakar relija koji je vodio trku od prve do poslednje etape. Sa ovim rezultatom stao je rame uz rame sa legendarnim Mark Komom koji je 2009. zabeležio isti podvig.

Sandersova pobeda je ujedno i dvadeseti triumf za KTM na Dakar reliju.

Daniel Sanders i KTM osvojili Dakar Reli!
Daniel Sanders i KTM osvojili Dakar Reli! Foto: Edo Bauer, KTM

Honda je prošle godine pobedila na Dakar reliju, a ni ove godine se nisu osramotili sa osvojenom drugom i trećom pozicijom. Toša Šareina na Hondi (Tosha Schareina) je sa osvojenom drugom pozicijom došao do svog prvog podijuma na Dakar reliju.

Toša Šareina i Honda osvojili drugo mesto u generalnom plasmanu Foto: Honda Racing Corporation

Još jedna Honda, ovog puta u rukama Adriana van Beverena našla se na trećem stepeniku pobedničkog postolja.

Adrian van Beveren doterao Hondu do 3. pozicije Foto: Honda Racing Corporation

Nakon završenog Dakar relija, generalni plasman prvih deset vozača izgledao je ovako:

Plasman:Vozač:Motocikl: Zaostatak:
1Daniel SandersKTM
2Tosha ShareinaHONDA+ 00h 08′ 50”
3Adrien van BeverenHONDA+ 00h 14′ 46”
4Luciano BenavidesKTM + 00h 22′ 16”
5Ricky BrabecHONDA+ 00h 29′ 50”
6Skyler HowesHONDA+ 00h 42′ 44”
7Jose Ignacio Cornejo FlorimoHERO+ 00h 58′ 20′
8Edgar CanetKTM+ 01h 40′ 29”
9Tobias EbsterKTM+ 02h 13′ 54”
10Stefan SvitkoKTM+ 02h 14′ 38”

Svi vozači koji završe Dakar reli su na neki način pobednici, jer nije lako završiti reli ovog tipa. Sledeće godine ponovo nas očekuje reli u pustinjama Saudijske Arabije. Do tada ljubitelji off road takmičenja na meniju će imati druga reli, enduro i moto kroz takmičenja na kojim će moći da bodre svoje favorite.

Za utiske povodom Dakar reli 2025, možete posetiti temu na forumu i ostaviti svoj komentar.


Da li želite da dobijate obaveštenja o novim tekstovima?

Svakog petka ujutro šaljemo email sa listom tekstova koje smo objavili te nedelje, svima koji su se prijavili na BJBikers email bilten. Na taj način možete ostati u toku sa novostima, čak i ako neki tekst propustite u toku nedelje… 

This field is required.

Od zamka Korvina carstvom krivina napala se Transalpina

0
Od zamka Korvina carstvom krivina napala se Transalpina

Član foruma max80 i odabrana ekipa sakupili su se i odvozali lepu turu u Rumuniji. Od zamka Korvina carstvom krivina napala se Transalpina je naslov u kom se već može naslutiti da su se obišli lepi predeli i lokacije. Uživajte u putopisu!


Nakon jako lepe ture po Jadranu i Trebinju u junu, opisanoj ovde, crv je opet i brzo počeo da radi. Poznato a?

Nema druge idemo opet, dobra ekipa se ne menja što kažu u sportu. Ali se menja destinacija, ovaj put ćemo malo na Istok, u dragu nam Rumuniju i na Karpate. Šta, gde, kako, a najbitnije koliko rešavamo u hodu? Ono što sam znao kada sam prvi put bio tamo, a posle i na Dolomitima, tu se mora biti fleksibilan sa polaskom, zbog vremena i visina. Da se bije toliki put da se vidi kiša i magla nema svrhe, barem za mene.

To postaje malo i problem za organizaciju, jer odmor čuvamo uglavnom za porodice. Varijanta produženog vikenda traži barem jedan slobodan dan više, što većini nije problem, ali je problem nekima da se najavi dan ili dva ranije. Ništa da se ne bi natezali i stresirali ili vozili po 500+ km dnevno, kao prvi put kada sam išao, rešavamo da ne forsiramo i malo ugodimo sebi i da spakujemo sve to u vikend varijantu. To je mnogo lakše za sve, a i ako zakaže vreme, pomeramo za sledeći i to je dobitna kombinacija. Izbacujemo Transfagarašan, a ubacujemo Temišvar i zamak Korvin, poznat i kao Hunjadi, da bi kilometraža bila optimalna.

Ekipa kao i na prošloj daljoj vožnji, kao i verovatno kod svih, počinje da se osipa, ali osnova je ista. Ništa šaljemo igrače sa klupe na zagrevanje pa ćemo videti ko će u igru. Opet drugar javlja da hoće njegov prijatelj i lepša polovina mu sa nama, ja ubacujem još jednog drugara i zatvaramo spisak putnika. Dosta je, ne volim ni kada je grupa baš prevelika. Opet 6 motora, ovog puta pojačani sa dve dame. To je to vreme je da se krene.

Prvi dan – Mali Beč tj Temišvar

Već prvi vikend koji smo planirali početkom avgusta vreme nas je ubolo. Tačnije nije baš najavljuju baš to popodne kada ćemo biti na TA, slabu kišu, ali bez nekih pljuskova i nepogoda. Dovoljno prohodno da se krene, nismo od šećera. Petak je,odlazim na posao, ali dupe i misli već na putu. Srećom danas ću izaći ranije, jer vožnja ne sme da trpi zbog posla.

Ostatak ekipe isto, osim kraka iz Mladenovca, oni su već krenuli put Bele Crkve kod rodbine, pa ćemo se naći na granici.

Sve je već spakovano, još da se istuširam i gas. Krećemo ekipa iz BGa i dosadnim putem pored Pančeva i okolnih mesta izbijamo na Vršac, a ubrzo i na granicu.

Hajdučki sastanak

Red je i da vam predstavim malo izmenjen bend. Prvi sa desna na levo:

– Crni na forumu Negro i lepša mu polovina Bilja – BMW F800ST

– Novi članovi grupe, ali dobili su ugovor za stalno  Aca i Slavica – Yamaha GTS 1000

– Čiko – Honda NC750X (od milošte zvana Buba)

– Moja malenskost – Fazer FZ6S

– Muki na svetoj kravi. I mi GS1200 za trku imamo

– Aca na stršljenu – Honda Hornet. On će nam se sutra pridružiti kada dobije slobodno od tašte.

Od granice put ništa više zabavan ili manje dosadan sve u svemu sranje, ali eto nas posle par sati u Temišvaru. Nalazimo lako rezervisani smeštaj, ubacujemo motore u dvorište i sebe u kupatila i idemo pravac u šetnju. Smeštaj je bio blizu Železničke stanice, pa tako po uputstvima izlazimo na uređeno šetalište uz Begej i prateći reku idemo ka centru dobrih 2,5km. Reka je baš uska, šetalište ništa spec, ali bolje i tako nego kroz betonske ulice.

Više puta sam bio u Temišvaru, ali sve nešto na trkača, po par sati. Ovo je prvi put da noćim i da mogu lepo da ga upoznam. I zaista se ima šta videti. Grad nije mnogo velik, ali sam centar je veličine i mnogih milionskih gradova. Tri lepa Trga se nadovezuju jedni na druge, što samu pešačku zonu čini velikom i lepom.

Ima se tu šta videti, raznih lepih građevina…Mi naravno posećujemo one najmilije Srpsku Crkvu i Rumunsku Pravoslavnu.

Uživamo u lepom vremenu i lepom gradu, ali se već polako pali rezerva.

Odlazimo u jedan restoran u centru, centra i naravno uvek glup izbor u svakom smislu. Prvo onako već umorni i gladni čekali smo klopu preko sat vremena, naravno mogla je da bude i dosta ukusnija, ali može da prođe. Drugo jezička barijera koja je kulminirala da Slavica umesto tradicionalnih rumunskih ćevapa koje je trebao njen dragi da joj poruči, dobija sarme sa palentom. Da ste joj videli facu samo.

Od tog momenta nismo Acu ispuštali iz vida kako u šetnji tako i u vožnji, tako da je Slavici ostalo jedina opcija da ga ubije na spavanju, što sam bio siguran da će se i desiti.

Obavismo i to i sada se treba vratiti do smeštaja, što je bio ozbiljan napor. Na kraju sabrasmo blizu 10km šetnje i dobrano iza ponoći smo stigli u smeštaj. Rumunske kladionice su dale kvotu od 1,1 da Aca neće dočekati jutro.

Čiko je zbog poslovnih obaveza ostao u sobi i već se uspavao što će ga skupo koštati. Dok se jednom ne smrkne drugom ne svane.

Predator i žrtva

Drugi dan: od Banata do Karpata

Pošto smo mi solisti dobili ogroman apartman, sa dve spavaće sobe, a golupčići su bili u klasičnim sobama, dogovor je da doručkujemo svi kod nas. Tu ćemo sačekati i Acu poslednjeg člana ekipe koji kreće iz Pančeva. To iziskuje malo kasniji polazak, ali i obimniji doručak. Stavili smo sve što smo poneli od kuća, Crni je to dodatno obogatio sa kulenom i čajnom iz njegove kućne radinosti.

Uglavnom ovi kofeinci su popili više kafe ujutru nego što ja popijem vode za ceo dan.

Eto ga i Aca stiže u nekom trenutku i sada možemo da krećemo. Pre toga kratak pit stop pošto je Aci obično labav, ali je sada pretegao, mislim lanac.

Klasika pakovanje, kačenje i svi smo na startnom pravcu uz odlazak na tankovanje.

E kukam na semafore u BG, ali taj koji je radio u Temišvaru sinhronizaciju treba ga obesiti na Trgu po njegovom izboru. Svaki jebeni nas je uhvatio. Već je blizu i 11h, zvezda upekla, nekako se izvukosmo iz grada posle dobrih 30+ minuta kuvanja. Izlazimo na autoput i posle nekih 70-80km nas radovi bacaju na magistralu.

E tu se na završetku autoputa stvorila kilometarska kolona, razmaka između traka skoro da nema i tu biramo opciju da idemo po liniji prve i delom zaustavne trake i prođosmo vrlo elegantno i bez posledica. Sada i prve krivine za danas, put vodi preko brda, ali je prilično opterećen, pa i ne obilazmo. Nakon nekih 30km opet izlazimo na autoput i kod grada Deve se isključujemo za zamak. Tu nas navigacija zezne i odvede 20+km daljim putem, ali stigosmo gde treba. I baš treba.

Zamak fascinantan i veličinom i lepotom. Bio sam u mnogim zapadnim, ušuškanih daleko od neprijatelja, ali za razliku od tih ovde nema rajskih vrtova, pokradenih eksponata iz kolonija, već su se ovde vodile ozbiljne borbe, pa su to bili poslednji bastioni odbrane. Krije neku mističnost i grandioznost.

Ekipa u punom sastavu

Do zamka vodi jedan ulaz i jedan jedini most. Sada je potrebno 9 evra da ga pređete, a ranije  hiljade i hiljade mrtvih vojnika. I ovaj se vezuje i za čuvenog Vlad Cepeš ili Grofa Drakulu, koji je navodno ovde bio utamničen 7 godina i pogubljen. Postoje razne verzije i mitovi o ovom dvorcu, verovatno su delom i postale komercijalne fikcije, ali je svakako bitan i grandiozan. Spominje se da je tu neko vreme bio i Sibinjanin Janko i još mnogi poznati vladari. Izgleda da su se pravile dobre žurke ovde.

Nemamo vremena da ga obiđemo iznutra, ali imamo vremena da se divimo još neko vreme njegovoj lepoti. Nastavljamo dalje i sada dolazimo do glavne tačke i interesovanja za ovaj put.

Ulazimo u Sebeš na tankovanje i pauzu. Barem ono što smo videli grad ne zaslužuje veću pažnju od toga.

I žurka može da počne. Kreće carstvo krivina, čuvena Transalpina. Legendarni put 67c.

Meni je ovo popravni. Bio sam pre 8-9 godina, ali tada bilo lošije vreme, duplo slabiji motor, ja sam, bez većeg vozačkog iskustva… Jasno je da mi nije legla skroz i da sam se malo mučio. To kažem kao opomena mlađim kolegama po stažu koji su skoro ušli u bajkerske vode sve u svoje vreme. Transalpina ipak nije mačiji kašalj, treba biti oprezan i dobro proceniti svoje mogućnosti. Naravno nije ni drama tako da se brzo steknu i uslovi da se napadne, zato treba imati malo strpljenja i dati malo fore nekim pitomijim putevima.

Uglavnom sada su svi uslovi ispunjeni da krene rumba i samba po krivina. A ima ih iiiihhh ajjjj. Uglavnom srednje brze i duboke. Asfalt nije nov, ali sasvim korektnog stanja. Može lepo da se ide, ima dosta motora. Ali nema kurčenja, treba imati kočnicu. Dokaz za to je da smo videli jednu MT07 u jarku, neposredno pre nego što smo ušli u krivinu. Srećom kolega je OK i ima i društvo koje će mu pomoći oko izvlačenja motora. Zahvalio se na ponudi za pomoć. Teramo dalje, onda otkačeni BMW 5, stoji opet kao opomena i to sve u tih par sati koliko smo proveli tu.

Spletom savršenih krivina dolazimo i do jezera Oasa i mislim da ovde svi staju koji idi na TA. I treba, zaista je lepo, a ima se i šta kupiti, pojesti i popiti…

E odavde barem za mene kreće uspon i prava žurka. Kao i obična najavljenu kišu smo uplašili zvucima naših motora i nekim pozitivnim vibracijama.  Najveća nagrada na ovakvom putu i na ovim visinama je lepo vreme.

Nešto je pre 18h. Kada smo gledali u Sebešu pre 2 sata na kamerama i fotkama gore je bilo krcato. Jbg subota je na to smo i računali. Ali ispostaviće se da se gužva razišla i da je dobro što smo kasnili u odnosu na planirano.

Kreće rolerkoster i sjajni predeli. Obišao sam ih dosta, ali jedina TA ima te delove gde se bukvalno iz serpentine ide u serpentinu bez pravaca i to pod jakim nagibom. Zmija, ala grande.

Stižemo i na prvi vrh i tu ćemo pauzu. Sa vrelih 33 stepena kod zamka, stigli smo na prijatnih 19 gore.

Vrh vrhova

Jači i bitniji deo ekipe. Ove amatere smo sklonili sa strane da ne kvare kadar

Uživamo u pogledu i predelu. To uživanje dodatno pojača osećanje ponosa koje svako od nas ima kada dođe motorom na ovakav teren. Posle nekih pola sata idemo dalje na druge vrhove. Tu nismo stajali već samo uživali u vožnji.

Prolazimo i mesto Ranca i kreće spust polako sa istim onim zmijama. Ono što smo primetili da postoje table obaveštenja da je put otvoren samo 07-21h. To nas je i malo ubrzalo sa pauzama. Ne znam kako to funkcioniše i šta se dešava posle 21h, nismo hteli da se zajebavamo, ali čisto ko ide na ovamo neka i o tome povede računa.

Sve što je lepo ima kraj, pa i TA. Posle malo jače od 4h čistog uživanja, sa pauzama, prođosmo tih čuvenih 145km putem 67C. Ulazimo u malo i lepo mestašce Novaci i od tada se nema više šta lepo videti osim po kog lava na kapiji. Prolazimo dosta vlaških manjih mesta i sela i sa prvim mrakom ulazimo u centar te regije Targu Jiu.

Inače za smeštaj smo koristili Booking i bilo mi čudno da smo par dana pred put jedva našli smeštaj ovde, a grad nije mali. Lošiji i mrvicu skuplji nego u Temišvaru, ali motori su na sigurnom, ostalo je manje važno. Posle tačno 450km došlo je vreme da se skine štroka i protegnu noge.

Ovog puta mnogo manje nego juče. Blizu smo u centru, a i nema se šta puno videti. Par lepih građevina, lep park, nov stadion i to je to.

Ali ima se šta pojesti. I lepo videti od ženskog pola. Nažalost cenim da one nisu tako gledale na nas. Da li je Vlaška magija, šta je, nismo saznali, ostavljam vama da dođete i procenite.

Sedamo u ozbiljno sređen lokal i za razliku od juče klopa je vrhunska, usluga takođe, a i cene malo niže. Opet kate, mačevanje i po koje piće.

Ostaje da nam verujete jer je sve nestalo pre nego što je i spušteno na sto. I konobar se usrao da će i on da strada koliko smo bili gladni pa je bacao tanjire i ovale iz daljine kao frizbi.

Aca je i dalje sa nama, ovo veče je prošlo glatko bez sarme i palenti, tako da se nadamo da ga i sutra vidimo.

Nastavak putopisa Od zamka Korvina carstvom krivina napala se Transalpina možete pročitati u temi na forumu.


Da li želite da dobijate obaveštenja o novim tekstovima?

Svakog petka ujutro šaljemo email sa listom tekstova koje smo objavili te nedelje, svima koji su se prijavili na BJBikers email bilten. Na taj način možete ostati u toku sa novostima, čak i ako neki tekst propustite u toku nedelje… 

This field is required.

Aprilia predstavila MotoGP trkačku ekipu za 2025. godinu

0
Aprilia predstavila MotoGP trkačku ekipu za 2025. godinu
Foto: Aprilia

Aprilia je prva koja je predstavila svoju MotoGP trkačku ekipu za 2025. godinu. Dobro, nije baš prva jer je Trackhouse pre par dana izvršio svoje predstavljanje ekipe, ali budući da i oni koriste Aprilia RS-GP25 motocikla, dođe mu skoro na isto.

Ova godina biće bitna za fabriku iz Noale. Horhe Martin dolazi u Apriliu kao MotoGP šampion i povrh svega nosiće broj 1 na svom motociklu. Sada Aprilia nema izgovore ako ne bude u samom vrhu te će pritisak biti velik unutar garaže.

Aprilia predstavila MotoGP trkačku ekipu za 2025. godinu
Aprilia predstavila MotoGP trkačku ekipu za 2025. godinu Foto: Aprilia

Aprilia je toga svesna i prema rečima Masima Rivole svaki detalj na RS-GP25 je pretrpeo promene. Elektronika, V4 agregat, aerodinamika, šasija, gotovo sve je unapređeno i spremno za predsezonska testiranja.

Na samoj RS-GP25 primetne su razlike u odnosu na prošlogodišnju verziju, najviše na polju oklopa odnosno aerodinamike.

Osim Horhe Martina, u tim je došao i Marko Bezeki koji prošle godine nije ostvario ciljeve koje je zamislio i ove godine će biti motivisan da Apriliu potera do krajnjih mogućnosti. Horhe Martin i Marko Bezeki zajedno čine odličan tim.

Tokom predstavljanja ekipe, Martin je dao sledeću izjavu:

“Izuzetno sam uzbuđen povodom ovog izazova: da pobedim sa Apriliom. Moj cilj je veoma jasan i sada se moramo fokusirati na to da budemo najbolja verzija sebe. To se odnosi kako na Apriliu tako i na mene. Trenutno se nalazim na pravom mestu da uradim odlične stvari i biće ovo uzbudljiv izazov, a mi smo jako motivisan. Zaista osećam toplinu ovog tima i mislim da je ovo savršeno mesto za mene. Uzbuđeni smo pred početak nove sezone.”

Horhe Martin i Aprilia RS-GP25 Foto: Aprilia

Povodom predstojeće MotoGP sezone i svojih očekivanja Bezeki je izjavio:

“Zaista sa srećan što sam se pridružio ovom timu i Apriliji kao celini. Biće fantastično i srećan sam što predstavljam tako važan brend. Lično i kao vozač zadovoljan sam što sam postao vozač fabričke ekipe. Ne mogu da dočekam da izađem na stazu i radim vredno kako bi došli do dobrih rezultata. Veoma smo motivisani i to je ono što je bitno. Zaista sam zagrejan – vidimo se na testu na stazi Sepang!”

Aprilia predstavila MotoGP trkačku ekipu za 2025. godinu
Marko Bezeki – Aprilia RS-GP25 Foto: Aprilia

Lorenco Savadori ostaje razvojni vozač budući da je u prethodnih par godina odradio odličan posao na razvoju RS-GP-a.

Lorenco Savadori – Test vozač i Aprilia RS-GP25 Foto: Aprilia

Zanimljivo je i da je Aprilia izbacila okvirne tehničke podatke za RS-GP25. Ljubitelji MotoGP šampionata zasigurno znaju tehničke karakteristike ovih motocikala, ali verujemo da će manje upućenim pratiocima značiti. Takođe, ovi podaci o snazi i broju obrtaja nisu precizni budući da svi proizvođači kriju tačne podatke o performansama. Tako da ta dva podatka uzmite sa rezervom jer RS-GP sigurno isporučuje više od 280 KS i “vrti” više od 17.500 O/min.

Tehnički podaci: Aprilia RS-GP25:

Agregat: V4, 1.000 cc, prečnik klipa 81 mm, suvi karter, penumatski sistem ventila
Snaga: preko 280 KS
Maksimalan broj obrtaja: preko 17.500 O/min
Masa: 157 kg
Menjač: Aprilia “seamless” sistem, šestostepeni
Elektronika: Magneti Marelli
Izduvni sistem: SC Project titanijumski, sa ventilom u izduvnim granama radi preciznije kontrole motornog kočenja
Hladnja: Racing by PWR
Lanac: RK
Šasija: Legura aluminijuma
Zadnja viljuška: karbonska
Prednja viljuška: Ohlins
Zadnji amortizer: Ohlins
Amortizer upravljača: Ohlins
Uređaj za podizanje i spuštanje zadnjeg kraja: Aprilia Racing “BSE” sistem
Felne: prednja; Marchesini kovana magnezijumska sa pet krakova “Y” dizajna  17”X4”. Zadnja: Marchesini kovana magnezijumska sa pet krakova “Y” dizajna 17”X 6.25′
Gume: Michelin
Kočnice:
Prednja:Brembo GP4 monoblok iz komada sa radijlnim kačenjem i 4 titanijumska kočiona klopa, Brembo diskovi od 340 – 355 mm.
Zadnja: Brembo aluminijumska kočiona čeljust sa aksijalnim kačenje i 2 kočiona klipa, Brembo disk prečnika 218 mm.

Aprilia RS-GP25 Foto: Aprilia

Do početka sezone nije ostalo puno. Od 31. januara do 2. feburara na stazi Sepang vozi se takozvani “Shakedown” test namenjen test vozačima i početnicima, što znači da će Aprilia na stazi imati Lorenco Savadorija i novajliju Ai Oguru. Zatim od 5. – 7. februara sledi test na kom ćemo videti Martina i Bezekija.

Za utiske povodom predstavljanja Aprilia MotoGP ekipe, možete posetiti temu na forumu.


Da li želite da dobijate obaveštenja o novim tekstovima?

Svakog petka ujutro šaljemo email sa listom tekstova koje smo objavili te nedelje, svima koji su se prijavili na BJBikers email bilten. Na taj način možete ostati u toku sa novostima, čak i ako neki tekst propustite u toku nedelje… 

This field is required.

Suzuki zimski popusti u Euro Sumaru

0
Suzuki popusti
Foto: Suzuki

Zima znači dve stvari: planiranje vožnji u predstojećoj godini i moguća kupovina novog motocikla. Za uvoznike motocikala zima znači čišćenje lagera od prethodne godine. U skladu sa tim u firmi Euro Sumar na snazi su popusti za Suzuki motocikle i skutere.

Na spisku motocikla i skutera koji su na popustu nalazi se deset motocikala iz Suzuki game i popusti obuhvataju sve trenutno vodeće motocikle iz ponude. Dobra vest je to što većina ovih motocikala nije doživela promene (ili nije doživela veće promene) za 2025. godinu, tako da i pored toga što je reč o prošlogodišnjim motociklima, performanse su identične, a cena je niža.

Na popustu su sledeći motocikli i skuteri iz ponude:

ModelCena sa popustomCena bez popusta
V-STROM 8009.900 EUR10.400 EUR
V-STROM 105013.300 EUR14.500 EUR
V-STROM 1050 DE14.500 EUR15.300 EUR
GSX 8S8.250 EUR9.400 EUR
GSX 8R9.600 EUR9.900 EUR
GSX-S 100011.300 EUR11.900 EUR
GSX-S 1000 GT12.900 EUR13.500 EUR
GSX-S 1000 GX15.400 EUR15.900 EUR
BURGMAN 1253.100 EUR3.500 EUR
AVENIS 1252.900 EUR3.000 EUR

Za više informacija možete posetiti Euro Sumar salon koji se nalazi u Beogradu na adresi Vojislava Ilića 145, takođe informacija možete dobiti putem telefona na broj +381 11 288 95 54 ili možete posetiti Suzuki Srbija veb stranicu.

Suzuki zimski popusti u Euro Sumaru
Suzuki zimski popusti u Euro Sumaru Foto: Suzuki

Ukoliko imate iskustva sa firmom Euro Sumar ili sa nekim od motocikala i skutera sa liste, svoj utisak možete izneti u temi na forumu.


Da li želite da dobijate obaveštenja o novim tekstovima?

Svakog petka ujutro šaljemo email sa listom tekstova koje smo objavili te nedelje, svima koji su se prijavili na BJBikers email bilten. Na taj način možete ostati u toku sa novostima, čak i ako neki tekst propustite u toku nedelje… 

This field is required.

Goodyear prodao Dunlop!

0
Goodyear prodao Dunlop!
Foto: Dunlop

Goodyear je poslednjih par godina suočen sa određenim finansijskim poteškoćama. U prilog tome govori i činjenica da su od prošle godine napustili Moto2 i Moto3 šampionat i da nisu mogli da drže korak sa razvojem. Zato je Goodyear prodao Dunlop kako bi pokušao da se izvuče iz finansijskih poteškoća.

Osipanje Dunlop brenda počelo je prošle godine kada je Goodyear prodao kompletan Dunlop off road program Yokohama kompaniji za 905 miliona dolara.

Kako im je potreban veći prihod da bi opstali, rešili su da prodaju i takoreći putni, odnosno program za asfalt. Novi vlasnik, biće zapravo nekadašnji stari vlasnik Dunlop-a – Sumitomo Rubber Industries.

Sumitomo Rubber Industries je 1985. godine otkupio prava da proizvodi gume pod Dunlop imenom, ali nisu posedovali samo kompaniju. Zatim se kroz istoriju Dunlop vraćao u posedstvo Goodyear-a, ali od ove godine Dunlop će u potpunosti preći ponovo u vlasništvo Sumitomo Rubber Industries. Ovog puta neće otkupiti samo pravo na ime, već i kompletnu proizvodnju po ceni od 701 miliona dolara.

Goodyear prodao Dunlop!
Goodyear prodao Dunlop! Foto: Dunlop

Dunlop, zapravo Goodyear je imao slabiju prodaju zbog sve brže naviruće konkurencije proizvođača guma iz Kine. Dok su se drugi renomirani proizvođači snašli i nisu upali u slične probleme, Dunlop nažalost jeste i otud nužnost da se Dunlop proda i nađe u nadamo se boljim rukama.

Prodaja i prelazak Dunlopa u ruke Sumitomo Rubber Industries u potpunosti bi trebalo da se obavi do kraja godine.

Za utiske o prodaji Dunlop-a možete ostaviti komentar u temi na forumu.


Da li želite da dobijate obaveštenja o novim tekstovima?

Svakog petka ujutro šaljemo email sa listom tekstova koje smo objavili te nedelje, svima koji su se prijavili na BJBikers email bilten. Na taj način možete ostati u toku sa novostima, čak i ako neki tekst propustite u toku nedelje… 

This field is required.

Aprilia Tuareg pobedila na Africa Eco Rally takmičenju

0
Aprilia Tuareg pobedila na Africa Eco Rally takmičenju
Foto: Piaggio

Iako postoji Dakar reli (koji se trenutno vozi), nekako paralelno sa njim vozi se i Africa Eco Rally koji se vozi baš u Africi, tačnije kroz Maroko, Mauritaniju i Senegal. Ove godine Africa Eco Rally bio je neizvestan i pitanje pobednika rešilo se u poslednjoj etapi.

Ovogodišnje 16. izdanje Africa Eco Rally takmičenja ponovo se svelo na duel između fabričke Yamaha i fabričke Aprilia ekipe. Tenere 700 World Raid GYTR i Tuareg 660 Rally još jednom su urkstili koplja u fer borbi između vozača Alesandra Boturija (Yamaha) i Đakopo Ćerutija (Aprilia).

Acrica Eco Rally vozi se u ukupnoj distanci od 5.500 km i 12 etapa, za čije savlađivanje je ove godine bilo potrebno oko 16 časova.

Reli takoreći startuje u Monaku iz kojeg se zatim motocikli prebacuju brodom u luku Tandžer, a dalje vozači započinu pravi reli kroz pomenute države Maroko, Mauritaniju i Senegal.

Ove godine tokom celog relija bilo je neizvesno između Aprilie i Yamahe. Kada je reč o kategorizaciji motocikala, postoji kategorija višecilindričnih motocikala, jednocilindričnih motocikala i višecilindričnih motocikala radne zapremine od preko 1.000 cm3 (Harley Davidson Pan America). Kategorije se boduju kako zasebno, tako i u generalnom plasmanu. Ove godine trku je završilo 60 vozača.

Ćeruti i Boturija su jurili ka svojim novim pobedama, bući da je Ćeruti prošle godine doneo prvu pobedu za Apriliu, a Boturi je do sada trijumfovao dva puta i jurio je do treće pobede.

Odlučujuća poslednja etapa

Pred poslednju etapu razlika između prvoplasirana dva vozača merila se u sekundama. Nijedan od dva vodeća vozača nisu imali sreće i bilo je samo pitanje ko će imati manje nesreće. Ćerutiju nije dobro radila navigacija i povrh toga je uspevao da pronalazi “check point-e” i da se domogne cilja.

Aprilia Tuareg pobedila na Africa Eco Rally takmičenju
Đakopo Ćeruti pobednik Africa Eco Rally takmičenja na Aprilia Tuareg Rally verziji Foto: Piaggio

Sa druge strane Boturi je imao mnogo veći peh. Iako je nadoknadio vreme tokom etape i činilo se da će pobediti ne samo etapu, već i u generalnom plasmanu, na samo 20 km pred cilj zaplela mu se najlonska mreža u prednji točak i lanac. Boturi je morao da stane i otpetlja mrežu iz točka i lanca, što ga je koštalo vremena i na kraju moguće pobede.

Peh sa plastičnom mrežom omeo je Boturija da potencijalno dođe do pobede Foto: Yamaha

Veliko poštovanje među rivalima

Po susretu na završetku relija, Boturi i Ćeruti su čestitali jedan drugom i srdačno se pozdravili ukazavši veliko poštovanje jedan prema drugom. Kada se svedu računi i trkanje završi, ovako veliko poštovanje među rivalima je za svaku pohvalu, naročito na reli takmičenjima gde su vozači u slučaju padova često oslonjeni jedni na druge.

Aprilia Tuareg pobedila na Africa Eco Rally takmičenju
Veliko poštovanje među rivalima Foto: Yamaha

Yamaha je takođe čestitala Arpiliji na drugoj uzastopnoj pobedi i nastavku velike borbe između ova dva proizvođača koja se bore za prevlast u adventure kategoriji.

Na trećem mestu u generalnom poretku završio je Francuz Borne Žulijan na jednocilindrašu Husqvarna 450R.

Africa Eco Rally je odlično takmičenje, prvenstveno iz razloga što se voze motocikli koji su približni onim koje možemo kupiti u salonu.


Da li želite da dobijate obaveštenja o novim tekstovima?

Svakog petka ujutro šaljemo email sa listom tekstova koje smo objavili te nedelje, svima koji su se prijavili na BJBikers email bilten. Na taj način možete ostati u toku sa novostima, čak i ako neki tekst propustite u toku nedelje… 

This field is required.

Prijavite nam moto skup i datum održavanja za 2025. godinu!

0
Moto skupovi
Photo by Oleg Magni from Pexels

Ušli smo u novu godinu i već polako možemo početi sa planiranjem poseta moto skupova. Klubovi zasigurno već znaju ili planiraju datume za organizaciju moto skupa. Ukoliko ste moto klub koji u ovoj godini organizuje moto skup, prijavite nam datum održavanja kako bismo napravili jedinstveni kalendar za 2025. godinu.

BJBikers sada već tradicionalno svake godine poziva sve organizatore moto skupova ili žurki da prijave svoj događaj kako bismo napravili kalendar u kom će zainteresovani pregledno na jednom mestu imali sve datume i mesta održavanja moto skupa.

Prijavu moto skupa mogu da izvrše svi moto klubovi i organizacije sa tertiroije bivše Jugoslavije pa i šire.

Kalendar moto skupova za 2024. godinu
Photo by Alex Meadow:

Sve što treba da uradite je da na e-mail adresu info@bjbikers.com pošaljete sledeće informacije:

Naziv moto kluba
Državu i grad u kom se moto skup održava
Datum održavanja

Sve prijave koje nam stignu na pomenuti e-mail bez izuzetka će biti uvrštene u naš kalendar koji će se ažurirati pri svakoj novoj prijavi.

BJBikers redakcija i forum vam žele lepu i uspešnu sezonu moto skupova!

U temi na forumu možete ostaviti utisak, pitanje ili dogovarati grupni odlazak na neki od moto skupova.


Da li želite da dobijate obaveštenja o novim tekstovima?

Svakog petka ujutro šaljemo email sa listom tekstova koje smo objavili te nedelje, svima koji su se prijavili na BJBikers email bilten. Na taj način možete ostati u toku sa novostima, čak i ako neki tekst propustite u toku nedelje… 

This field is required.

Rieju stigao u Srbiju!

0
Rieju stigao u Srbiji!
Foto: Rieju

Od ove godine Srbija će biti bogatija za još jednog proizvođača motocikala. Firma Euro Sumar postala je zvanični zastupnik za španski Rieju čuven po svojim off road motociklima.

Za one koji nisu toliko upućeni, Rieju ima dugu istoriju i postoji od 1942. godine. Od tada do danas proziveli su preko 500.000 primeraka motocikala, a trenutno proizvode oko 50.000 motocikala godišnje i 90% motocikala izvoze. Fabrika se nalazi u blizini Barselone.

Rieju je skoro ceo svoj radni vek usmeren na proizvodnju off road i enduro motocikala. Upravo u ovim kategorijama nastupaju na svetskim takmičenjima.

Doduše, prethodnih par godina u svoju gamu motocikala uvrstili su skutere, električne off road motocikle za najmlađi uzrast, kao i adventure segment sa zanimljivim Aventura 500 modelom koji je opremljen za duge avanture, jer između ostalog poseduje i rezervoare za gorivo koji omogućavaju autonomiju od skoro 1.000 km. Doduše, Aventura 500 zasnovana je Zongshen agregatu oko kojeg je Rieju nagoradio ostale komponente kako bi Aventura 500 bio što konkurentniji.

Rieju MR Racing Foto: Rieju

Kada je reč o enduro i off road segmentu, tu je Rieju maksimalno okrenut ka svojoj proizvodnji.

Ipak, ono u čemu je Rieju najbolji je enduro, odnosno off road segment.

Iz firme Euro Sumar izjavili su da se raduju saradnji sa Rieju i da će fabrička podrška biti na zavidnom nivou. Takođe je najavljeno da će ove godine u Srbiju doći Rieju fabrički trkački tim, kao i da će biti održane prezentacije i test vožnje najznačajnijih modela iz Rieju game off road i enduro motocikala.

Najavljeno je da prvi motocikli stižu krajem marta ili početkom aprila. Čim budemo imali informaciju o tome koji će modeli biti dostupni kod nas, kao i kad bude aktuelan cenovnik, objavićemo na našem magazinu. Prema onom što je za sad najavljeno, ukratko stižu sledeći modeli:

1. MR 300i – u verzijama RACIN i PRO (RACING verzija je srednji serijski paket opreme, a PRO je race ready motocikl sa kajoim se trka Rieju fabricki tim)

2.      Rally 307 – rec je o novom modelu čija prodaja startuje u 2025. Godini. Model je zapravo direktan udarac na Hondu CRF300 Rally

3.      AVENTURA 500 – reč je o adventure motociklu srednje klase. Ono sto ga izdvaja je ogibljenje koje je definitivno napredno za klasu kojoj pripada, 2 rezervoara od po 20L koja omogucavaju neverovatan domet, prednji tocak 21”.

Rieju stigao u Srbiji!
Aventura 500 Foto: Rieju

4.      ENDURO i MOTARD – brend nudi seriju enduro i motard modela kategorije 50 i 125 ccm3. Ideologija brenda je da pocetnici ili oni kojima je enduro segment poptuno nov, mogu krenuti da se uce na slabijim motociklima kako bi se postepeno izveštili za prelazak na ozbiljnije enduro motocikle poput RIEJU serije dvotaktnih motocikala klase 300 (koji su zapravo trkački motocikli). Kako u većini velikih Evropskih zemalja (Francuska, Španija, Italija, itd.) motocikl kase 50 cm3 može da se vozi bez kategorije od 14 godine (u nekim od 15 ili 16), nije začuđujuće da Rieju takoreći dominira u enduro kategoriji motocikala od 50 cm3.

MRT PRO Foto: Rieju

Nažalost u Srbiji ovaj segment nije toliko popularan, ali ukoliko mladi vozače žele da stupe u enduro svet, Rijeu je odličan izbor.

5.      RIEJU KIDS – elektricni enduro motorići.

Raduje činjenica da na tržište Srbije dolazi proizvođač kao što je Rieju, jer nedostaje brendova usko specijaliziranih za off road, enduro i adventure sektor.

Više informacija o Rieju motociklima možete dobiti u Euro Sumar salonu u Beogradu na adresi Vojislava Ilića 145 ili na kontakt telefon:

Ukoliko imate iskustva sa Rieju motociklima, vaš utisak možete ostaviti u temi na forumu.

MR 125 Foto: Rieju

Da li želite da dobijate obaveštenja o novim tekstovima?

Svakog petka ujutro šaljemo email sa listom tekstova koje smo objavili te nedelje, svima koji su se prijavili na BJBikers email bilten. Na taj način možete ostati u toku sa novostima, čak i ako neki tekst propustite u toku nedelje… 

This field is required.

Yamaha paralelno testira V4 i redni četvorocilindraš

0
Yamaha testira V4
Foto: Yamaha

Nije tajna da Yamaha radi na testiranju novog V4 agregata koji bi trebalo da ih vrati u sam vrh MotoGP šampionata, ali istovremeno ne odustaju od razvoja i rednog četvorocilindraša.

Poslednjih par sezona Yamaha se muči sa rezultatima u MotoGP šampionatu. Fabio Kvartararo dao je sve od sebe da se spasi što se spasiti vože i zaista je svaku trku vozio na limitu. Njegov novi timski kolega, Aleks Rins sezonu je proveo između navikavanja na M1 i oporavka od povreda. Na ruku Yamahi nije išlo ni što su nastupali sa samo dva motocikla, jer nemaju satelitsku ekipu.

Sve je to dovelo do toga da Yamaha napravi ozbiljan rez i potpunu rekonstrukciju svog MotoGP trkačkog odeljenja. U svoje redove doveli su Maksa Bartolinija, čoveka koji je bio šef tehničkog tima u Ferrariju, a zatim je prešao u Ducati gde je usko sarađivao sa Điđi Dalinjom. Bartolini je došao ne samo da prenese svoje tehničko znanje, već i da potpuno rekonstruiše Yamahino trkačko odeljenje i učini ga efikasnijim.

Za sada se pokazalo da Bartolini aktivno radi na rekonstrukciji trkačkog odeljenja. Ukoliko niste toliko upoznati sa funkcionisanjem MotoGP i WSBK trkačkog tima, sedište Yamaha trkačkog razvojnog odeljenja nalazi se u Italiji gde je Bartolini i veći deo razvojnog tima. Razvojni tim radi na prikupljanju podataka, testiranjima i analizi podataka kao i izradi nekih od komponenti. Zatim se ti podaci prosleđuju inženjerima u Japanu koji rade na izradi šasije, agregata i drugih komponenti koje ne mogu da se izrade u Evropi.

Jedan od zadataka koje Bartolini ima je da učvrsti saradnju između inženjera u Evropi i Japanu.

Razvoj V4 agregata, ali uz dalji rad na rednom četvorocilindrašu

Ove godine Yamaha je započela sa razvojem V4 agregata, budući da svi proizvođači koriste V4 agregata. Bartolini i dalje tvrdi da redni agregati nisu ništa slabiji ili lošiji od V agregata, ali da trenutni razvoj guma trenutno više odgovara V4 agregatima, nego rednim agregatima i motocilkima koji se više oslanjaju na prednju gumu i brzinu prolaska kroz krivine.

photo: Mateusz Jagielski @mj_photogp

Još jedan od problema rednih agregata je to što su širi od V agregata, a to je bitno zbog trenutnih pravila u vezi aerodinamike. Ta pravila pogoduju motociklima sa užim agregatima budući da širina oklopa ne sme da prelazi određenu meru, što ostavlja manje prostora za bolji potisak motocikla ka tlu.

Zato Yamaha paralelno razvija V4 agregat koji bi tokom naredna dva meseca trebalo da doživi svoj prvi debi na stazi. Uporedno sa V4 agregatom i dalje se radi na razvoju rednog agregata. Tokom druge polovine 2024. godine bilo je evidentno da je Yamaha napravila blage korake napred i poboljšanja.

Za 2025. godinu posao će im donekle biti olakšan time što imaju satelitski tim, jer su uspeli da potpišu ugovor sa Pramac ekipom. Tako će na startnoj postavi naredne godine osim Kvartarara i Rinsa, Yamaha imati Oliveriu i Milera koji će doprineti ubrzanom razvoju Yamahe M1.

Foto: Yamaha

Do prvih verzija nove Yamahe M1 nećemo morati da čekamo predugo, jer se već 31. januara vozi “shakedown” test u Maleziji, namenjen novajlijama i test vozačima fabričkih ekipa. Zatim od 5 – 7. februara sledi test za sve vozače, takođe u Maleziji. Test u Maleziji možda neće biti pravi reper, budući da agregati ne ispolje sav svoj kartarket zbog velike vlažnosti vazduha i temeprature, ali će svakako biti prva prilika da vozači odmere snage i evaluiraju utiske.

Bilo bi odlično za šampionat kad bi Yamaha uspela da napravi konkurentan paket dovoljno dobar da se odupre dominantnom Ducatiju.

Ukoliko želite da ostavite utisak ili da saznate više informacija iz moto sporta, možete posetiti temu na forumu


Da li želite da dobijate obaveštenja o novim tekstovima?

Svakog petka ujutro šaljemo email sa listom tekstova koje smo objavili te nedelje, svima koji su se prijavili na BJBikers email bilten. Na taj način možete ostati u toku sa novostima, čak i ako neki tekst propustite u toku nedelje… 

This field is required.

Vraća se Suzuki GSX-R1000!

0
Vraća se Suzuki GSX-R1000!
Foto: Suzuki

Suzuki GSX-R1000 je dugo bio popularan, ako ne i jedan od najpopularnijih sportksih motocikala. Međutim, od 2022. godine povučen je iz prodaje za tržište Evrope i Japana, ali prema najnovijim glasinama Suzuki GSX-R1000 se vraća!

Iako je prodaja prestala u Evropi i Japanu, GSX-R1000 se sa manje ili više uspeha prodavao na ostalim svetskim tržištima. Naročito je popularan u SAD-u gde se još uvek takmiči u AMA superbajk šampionatu.

Zbog EURO5 emisionog standarda koji je na snagu stupio 2022. godine, Evropa je posle skoro 35. godina ostala bez GSX-R serije, budući da su GSX-R600 i GSX-R750 povučeni ranije. Prvi nosilac GSX-R imena, čuveni GSX-R750 debitovao je 1985. godine.

Suzuki je u poslednje dve do tri godine doneo niz u najmanju ruku čudnih odluka. Povlačenje GSX-R1000 modela, zatim napuštanje WSBK, endurance i svih većih moto sport takmičenja, usled čega smo ostali bez prilike da vidimo pravi sportski Suzuki. Doduše, SERT Yoshimura Suzuki ekipa nastavila je da vodi endurance ekipu bez fabričke podrške, što im je ove godine donelu titulu endurance šampiona.

Suzuki GSX-R1000 u rukama SERT Yoshimura ekipe ove godine osvojio je endurance šampionat Foto: FIM EWC

Menadžement Suzukija sa novim, zdravim idejama

Posle svih gorepomenutih odluka, menadžment Suzukija kao da se malo probudio. Prvo uvodeći nove modele motocikala poput GSX-S1000GT, GSX-S1000GX, novi V-Strom napokon je došao kao osveženje, zatim GSX-8S i GSX-8R.

Prethodnih dana krenula je da kruži i glasina da se vraća Suzuki GSX-R1000. Od proverenih izvora dobili smo informaciju da će se to i dogoditi, najverovatnije krajem 2025. ili početkom 2026. godine. Ono što možda neće obradovati širu publiku je informacija da će GSX-R1000 biti homologovan samo za stazu, to jest neće biti ulične verzije.

Suzuki će tako krenuti putem kojim je i Yamaha pošla, s tim da deluje da Suzuki testira da vidi da li će GSX-R1000 imati dobru prodaju kao verzija za stazu i možda u skladu sa tim odluče da ipak redizajniraju agregat da zadovolji novi EURO5+ emisioni standard koji je trenutno na snazi.

Ono što takođe raduje je i informacija da će novi GSX-R1000 biti osetno jeftiniji u poređenju sa svim današnjim sportskim motociklima iz klase hiljadu.

GSX-R1000 će biti homologovan samo za stazu Foto: Suzuki

Takođe nema informacija da li će GSX-R1000 biti redizajniran i unapređen. Srećom, 2025. godina nije daleko i verujemo da ćemo već u prvoj polovini naredne godine imati više informacija.

Za komentare i utiske povodom potencijalnog povratka Suzuki GSX-R1000 modela, možete posetiti temu na forumu.


Da li želite da dobijate obaveštenja o novim tekstovima?

Svakog petka ujutro šaljemo email sa listom tekstova koje smo objavili te nedelje, svima koji su se prijavili na BJBikers email bilten. Na taj način možete ostati u toku sa novostima, čak i ako neki tekst propustite u toku nedelje… 

This field is required.