NaslovnaMoto GaražaTestovi Motocikala i OpremeSuzuki V-Strom 1050 - Legenda na ispitu

Suzuki V-Strom 1050 – Legenda na ispitu

-

Jedna od asocijacija na pomen većih touring motocikala obavezno je “veliki” Suzuki V-Strom. Prvi V-Strom 1000 sa oznakom DL1000 napustio je Suzuki fabriku 2002. godine, a 2019. godine dobio je promenu u oznaci u vidu V-Strom 1050 verzije, koju smo detaljno testirali tokom pređenih 1.350 km.

Veliki je zadatak i obaveza uraditi detaljan test motocikla poput ovog, jer su V-Strom 1000, a i V-Strom 1050 dostigli kultni status među motociklistima i poneli epitet neuništivih, pouzdanih i gotovo nezamenljivih puntih motocikala. To je još jedan od razloga zašto je ovaj test potrajao pomenutih 1.400 km. Nije nam cilj bio traženje mana, već je cilj bio sagledavanje svih karakteristika koji čine V-Strom 1050.

V-Strom 1050 je predstavljen 2019. godine na EICMA sajmu motocikala u Milanu, kad i dobije oznaku “1050”, ali je promenu radne zapremine sa 996 cm3 na 1037 dobio ranije, 2014. godine, ali je i dalje zadržao oznaku “1000” u svom nazivu.

Suzuki V-Strom 1050

Sinonim za agregat – tenk

Pre nego što pređemo na detalje o agregatu, valja se podsetiti da V2 agregat koji pokreće V-Strom 1000 i 1050 vuče korene od sportskih TL1000R i TL1000S, koji su takođe zauzeli važno mesto u istoriji motocikala.

Da se vratimo na trenutni V-Strom 1050 kojeg pokreće pomenuti V2 sa cilindrima pod uglom od 90 stepeni. Kao što je spomenuto par pasusa ranije, od 2014. godine radna zapremna povećana je na 1037 cm3, a od poslednjeg redizajna 2019. godine agregat je dobio novu kontrolnu jediniu, drugačije mape rada agregata i još par izmena koji su poboljšali efikasnost i isporuku snage, a ujedno su zadovoljili i sve strožije emisione standarde.

Obrtni moment – glavna odlika ovog agregata

Touring motociklu nje potrebno snažno ubrzanje, već je potrebna snaga na niskim i srednjim obrtajima. Upravo je na tu kartu Suzuki oduvek išao, a V2 agregat je idealan za te potrebe. Konkretno, V2 agregat, sa dve bregaste u glavi, četiri ventila po cilindru i vodenim hlađenje koji pokreće V-Strom 1050 isporučuje 107,4 KS (79 kW) na 8.500 O/min i maksimalni obrtni moment od 100 Nm na 6.000 O/min.

Poredeći sa današnjim touring motociklima snaga nije toliko konkurentna, ali je zato obrtni moment i dalje na zavidnom nivou. Kriva snage koju poseduje ovaj agregat je jedna od stvari koja ga čini omiljenim među vlasnicima.

Snage ima dosta već od oko 2.500 O/min, a zanimljivo je da pik snage ne opada toliko posle srednjih obrtaja, već se nastavlja do crvenog polja. Ipak, svoje najbolje daje na niskim i srednjim obrtajima i pravo ga je zadovoljstvo voziti kako po sporim i vijugavim putevima, tako i na dugim, pravim i dosadnim deonicama kao što je autoput.

Suzuki V-Strom 1050
Agregat za svaku pohvalu Foto: BJBikers

Iako je čistokrvni touring – adventure motocikl, V-Strom 1050 nije stidljiv na ubrzanju. Na našem testu ubrzanja na 220 metara postigao je više nego respektabilnih 160 km/h, dok je maksimalna postignuta krajnja brzina iznosila 210 km/h. Iako je na skali obrtomera bilo još prostora gas smo popustili na pomenutoj brzini, jer preko te brzine ubrtanje postaje mnogo slabije.

Na poslednjoj generaciji menjač je izmenjen, sa dužim prvim i šestim stepenom prenosa. Naime, generacije pre ove su imale problema sa promenom između prvog i drugog stepena prenosa. Problem je možda teška reč, već je bilo potrebno voziti u prvom stepenu prenosa do malo viših obrtaja, da bi promena u drugi stepen prenosa bila uglađena.

Na ovoj, poslednjoj generaciji sa promenana u odnosima u menjaču taj uslovno rečeno problem je ne potpuno rešen, ali je ublažen. Menjač je malo grublji, ali precizan od drugog do šestog stepena prenosa. V-Strom 1050 dolazi fabrički sa “kvik šifterom” koji funkcioniše pri promeni stepena prenosa naviše i naniže. Sam “kvik šifter” dobro radi, kako naviše, tako i naniže.

Dosta truda je Suzuki uložio i u efikasnost pri radu agregata, ne samo da bi postigao nižu potrošnju goriva, već i da bi zadovoljio emisione standarde. Od zanimljivosti ističemo upotrebu ventila sa šupljim telom ispunjenih natrijumom, kako bi se smanjila temperatura u prostoru za sagorevanje i time postigla veća efikasnost.

Kad smo kod potrošnje goriva, V-Strom 1050 je na našem testu u proseku trošio oko 5,7 litara goriva na 100 km. Moramo istaći da je od 1.400 km pređenih na autoput otpalo oko 400 km, kao i da je bilo nešto agresivnije vožnje pri testu ubrzanja i maksimalne brzine, što je u konačnici možda malo povećalo prosečnu potrošnju. U razgovoru sa vlasnicima V-Strom 1050 i V-Strom 1000 verzija došao sam do informacija da im se prosečna potrošnja kretala između 5,3 – 5,6 litara na 100 km u zavisnosti od stila vožnje. Rezervoar zapremine od 20 litara, sposoban je za autonomiju od oko 350 – 360 km. Prilikom našeg testa na jednom od sipanja goriva na pređenih 340 km u rezervoar je stalo nepunihj 18 litara goriva.

Upravljiv, tačan i sa dobrim povratnim osećajem

Suzuki za V-Strom 1050 i dalje ostaje veran aluminijumskoj šasiji sa gredama, s tim što je bilo određenih izmena. Zadnji deo šasije, koji služi kao potpora za sedište suvozača, noseći deo akumulatora i zadnjeg blatobrana izmenjen je kako bi bio jači i izdržljiviji.

Obrnuta prednja viljuška marke je KYB, ima prečnik štapova od 43 mm i potpuno je podesiva. Zadnji amortizer takođe je proizvođača KYB, nudi mogućnost podešavanja povrata, sabijanja i predopterećenja opruge i pohvalna stavka je tzv. “remote adjuster” preko kojeg se podešava predopterećenje opruge jednostavnim okretanjem točkića.

Suzuki V-Strom 1050
Foto: BJBikers

Iako sa svojih 1.555 mm međuosovinskog rastojanja i 242 kg sa svim tečnostima V-Strom 1050 spada u gabaritnije motocikle, to se nije odrazilo na upravljivost. Tačan, stabilan, povozan, tako bi se u tri reči ukratko mogle opisati vozne karakteristike. Ovom utisku najviše doprinosi odličan povratni osećaj sa prednjeg kraja motocikla.

Za to je osim ogibljenja, šasije i generalnog balansa motocikla, možda zaslužan i Bridgestone sa svojim Batlax Adventure gumama. V-Strom 1050 dolazi sa livenim aluminijumskim felnama prečnika 19″ napred i 17″ pozadi.

Jedina stavka od koje smo očekivali više su rezultati zaustavnog puta. Kočioni sistem čine Tokico četvoroklipne radijalno postavljene kočione čeljusti i diskovi prečnika 310 mm, dok se pozadi nalazi jednoklipna plivajuća kočiona čeljust i disk prečnika 260 mm.

Subjektivan osećaj je da kočnice imaju solidnu snagu, doziranje na poluzi prednje kočnice je tačno i prilično linearno. Međutim test zaustavnog puta sa 80 – 0 km/h iznosio je nepunih 30 metara, što je nešto duži zaustavni put od proseka za ovu klasu. Ostaje neshvatljivo iz kog razloga je zaustavni put duži, jer, opet napominjemo, osećaj na kočnicama je odličan.

Dobar položaj sedenja, solidna zaštita od vetra i neudobno sedište

Kad sedne na V-Strom 1050 odmah imate utisak da se sa ovim motocikom može preći mnogo kilometara u dahu, što donekle i jeste tačno. Položaj sedenja je odličan. Trougao koji čine sedište – nogostupi – upravljač drži položaj tela vozača opuštenim i bez zamaranja. Stavka koja kvari utisak i zamara je sedište. Do sat i po je sve u redu, ali nakon toga sedište postaje neudobno i vreme je za pauzu. Iskreno, sedište je i najveća mana ovog motocikla i stavka koju bi odmah trebalo doraditi. Neshvatljivo je da fabrika kao što je Suzuki, napravi V-Strom 650 sa jednim od najudobnijih sedišta, a zatim da kiksne na sedištu za V-Strom 1050.

Najveća kritika može se uputiti neudobnom sedištu Foto: BJBikers

Samo sedište postavljeno je na 855 mm. Sa ovom visinom sedišta noge su u dobrom položaju, ali ukoliko ste viši vozač možda ćete poželeti da podignete sedište, jer su za moju visinu noge na granici udobnog položaja savijenosti. Srećom sedište može da se podigne za dodatnih 20 mm. Ispod sedišta se nalazi set za podizanje visine sedište i to je deo standardne opreme.

Vetrobran je podesiv i generalna ocena je da je zaštita od vetra solidna. Visine sam 186 – 187 cm i uglavnom glava ostaje zaštićena do gornjeg dela čela kacige. Možda bi višim vozačima bio potreban dodatni deflektor vazduha.

Suzuki V-Strom 1050
Solidna zaštita od vetra sa podesivim vetrobranom Foto: BJBikers

Elektronika spakovana u analognu mašinu

Složićemo se da je V-Strom 1050 manje – više ostao veran mehaničko – analognom sklopu prve generacije, uz određenu modernizaciju. Tu modernizaciju prati i poslednja reč elektronike.

“Ride-by-wire” sistem doziranja gasa i 6-osna Bosch IMU koji su omogućili precizniji rad elektronskih pomagala. Ovaj sistem Suzuki naziva Suzuki Intelligent Ride System (SIRS). SIRS uključuje:

  • Tri režima vožnje (A,B i C), gde je A sa najjačom, a C sa najslabijom isporukom snage.
  • Tri nivoa osetljivosti kontrole proklizavanja, kao i mogućnost isključivanja.
  • ABS koji funkcioniše i kada je motocikl pod nagibom, tzv. “cornering ABS” koji u ovom slučaju nosi naziv “Motion Track Brake System”. ABS ima dva nivoa osetljivosti.
  • Tempomat.
  • Pomoć pri startovanju iz mesta, gde sistem dodaje malo obrtaja pri puštanju kvačila i kretanju iz mesta u prvom stepenu prenosa.
  • “Hild control” – Sistem koji blokira zadnju kočnicu kada ste na usponu, kako bi vam olakšao kretanje iz mesta na usponu
  • Kombinovani sistem kočenja, gde pristikom na prednju kočnicu, sistem ujedno aktivira i zadnju kočnicu kako bi obezbedio što kraći zaustavni put
  • “Suzuki easy start” – Pomoć pri pokretanju rada agregata. Odnosno, dovoljno je da samo pipnete dugme za pokretanje, a sistem prekida “verglanje” agregata čim agregat počne sa radom.

Instrument tabla je potpuno kolorizovana, dijagonale 5″, pregledna je i nudi sve potrebne informacije, kao i povezivanje sa pametnim telefonom. Sa leve strane nalazi se USB utičnica za napajanje uređaja, dok se ispod sedišta nalazi izvor napajanja od 12V.

Foto: BJBikers

Na instrument tabli jedino nedostaje indikator zadate brzine tempomata. Naime, kada odaberete brzinu kretanja na tempomatu, ona nije nigde prikazana, te nakon prinudnog prekida vožnje na tempomatu (ubrzanje, usporavanje), najbolje je opet podesiti zadatu brzinu, jer se može dogoditi da ste zaboravili koja vam je podešena brzina, jer na instrument tabli nije prikazana.

Dugmad se leve i desne strane upravljača su na dobrom mestu, osim dugmeta za tempomat. Dugme za tempomat nalazi se na desnoj strani upravljača i teško ga je pritisnuti palcem kada normalno držite ruku na upravljaču (osim ako nemate baš dugačak palac ili ruku držite na gasu uz upravljač). Zato da biste aktivirali tempomat, najlakše je pritisnuti dugme prstom leve ruke, a za to je potrebno skinuti ruku sa upravljača. Nije to neki veliki problem, ali je stavka koja ume da nervira i koja je mogla biti bolej rešena.

Dugme za tempomat bi moglo biti na pristupačnijem mestu Foto: BJBikers

LED svetlosna grupa koja nije na visini zadatka

Čekasmo i dočekasmo LED svetlosnu grupu 2019. godine na V-Strom 1050 seriji. Međutim, iako su LED svetla tu, prednji far ne osvetljava put najjasnije. Svetlosni snop nije dovoljno direktno usmere, već rasipa svetlost. Situacija se donekle popravlja kada se prebaci na duga svetla, ali na dugim svetlima se ne može voziti neprestano.

Očekivali smo više od LED fara Foto: BJBikers

Cena (još uvek) opravdava kvalitet i paket opreme

Dođosmo do kraja teksta, što znači da smo stigli do cene. Trenutna cena za Suzuki V-Strom 1050 iznosi 13.300 EUR (redovna cena iznosi 14.500 EUR) i kada se pogleda paket standardne opreme koji čine “kvik šifter UP & DOWN” štitnici ruku, nosač zadnjeg kofera, centralni štender i plastični štitnik kartera dobija se jedan kompletan paket za povoljnu cenu u poređenju sa konkurencijom.

Kao mana se može istaći i kratak servisni interval koji iznosi 6.000 km.

Suzuki u svojoj ponudi ima i V-Strom 1050DE (više okrenut ka off road terenima) koji je trenutno po trenutno akcijskoj ceni od 13.990 EUR, dok redovna cena iznosi 15.300 EUR). Razlika u odnosu na standardni V-Strom 1050, DE verzija ima hod dužeg ogibljenja, žbičane točkove 21″ napred, 19″ pozadi, tvrđi štitnik kartera, dodatni “Gravel” režim vožnje i mogućnost isključivanja ABS-a.

Pozitivine karakteristike:

Isporuka snage
Vozne karakteristike
Povratni osećaj
Položaj sedenja
Elektronski paket
Paket standardne opreme

Negativne karakteristike:

Udobnost
Dugme za tempomat
Nedostatak informacije o zadatoj brzini tempomata
Svetlosni snop kratkog svetla
Kratak servisni interva

Ukoliko ste zainteresovani za V-Strom 1050 ili V-Strom 1050DE, možete posetiti Suzuki Euro Sumar salon u Beogradu na adresi Vojislava Ilića 145 ili možete posetiti Suzuki veb stranicu.

Ako imate iskustva sa V-Strom 1050, možete posetiti temu na forumu i ostaviti svoj utisak.

Foto: BJBikers

Da li želite da dobijate obaveštenja o novim tekstovima?

Svakog petka ujutro šaljemo email sa listom tekstova koje smo objavili te nedelje, svima koji su se prijavili na BJBikers email bilten. Na taj način možete ostati u toku sa novostima, čak i ako neki tekst propustite u toku nedelje… 

This field is required.

Jovan Ristić
Jovan Ristić
Malo je reći da volim motocikle. Od malih nogu postali su moja ljubav, strast i način življenja. Vremenom sam sve u životu predodredio motociklima i motociklizmu generalno. Treća sam generacija motociklista u mojoj porodici. Moje pisanje je produkt mog iskustva i velike ljubavi i svakodnevnog života sa motociklima.
Prethodni tekst