Danas gotovo da više nema sport touring motocikala, a ono što je trenutno u ponudi je ili papreno skupo ili jednostavno ne nudi sve što jedan sport touring motocikl ima. Triumph je krajem prošle godine iznedrio Tiger Sport 800 koji smo testirali. Možemo slobodno reći da se radi o jednom pravom sport touring motociklu koji dobro pravi kompromis između sportskog i touring segmenta, a pri tome ne košta previše.
Napravljen na temeljima dosadašnjeg Tiger Sport 660, Tiger Sport 800 je ipak priča za sebe, iako ima dosta sličnosti sa pomenutim manjim srodnikom iz Triumph familije. Triumph u svojoj ponudi već ima modele od 850 i 900 cm3 te je bilo malo nejasno šta žele da postignu sa Tiger Sport 800. Međutim, radi se o (po našem mišljenju) pravom pogotku u centar mete jer Tiger Sport 800 nudi sve ono što nemaju Tiger Sport 660, Tiger 850 ili Tiger 900.
U Triumph-u su mudro izabrali kojim komponentama treba posvetiti pažnju kako bi motocikl bio dobar, a sa druge strane su na nekim stavkama odlučili da uštede kako cena ne bi bila previsoka. Reklo bi se da su uspeli da nađu savršenu meru.

Idemo od samog početka, u našem maniru, stavku po stavku da pojasnimo sve detalje:
Uzbudljiv i ekonomičan agregat
Triumph je specijalista za trocilindrične redne agregate, a ovog puta mislim da su uložili dosta truda da naprave agregat koji će zadovoljiti karakter i namenu ovog motocikla. Kada je prvobitno predstavljen, činilo se da će Triumph samo malo korigovati agregat iz Street Triple 765RS modela, ali nije tako – posvećena je posebna pažnja.
Tiger Sport 800 pokreće, posve novi redni trocilindrični agregat radne zapremine od 798 cm3 koji isporučuje 113 KS (84,6 kW) na 10.750 O/min i maksimalni obrtni moment od 84 Nm na 8.750 O/min.
Prema prečniku i hodu klipa od 78 x 55,7 mm da se naslutiti da je ovaj trocilindraš za osnovu koristio Street Triple 765 agregat (koji ima identičan prečnik klipa od 78 mm, ali kraći hod od 53,4 mm).
Utisci iz vožnje
Agregat koji pokreće Tiger Sport 800 je definitivno najjači adut ovog motocikla i retko koji motocikl može da se pohvali takvim odnosom isporuke snage, uzbuđenja i ekonomičnosti.

Kad prvi put pokrenete agregat i počnete sa vožnjom oduševi vas mirnoća u radu agregata i odsustvo vibracija. Na niskim obrtajima agregat ima snage, ne trza i ne cima na niskim obrtajima, a kad pređete 6.000 O/min oslobađa se sportski karakter i osmeh na licu jer je ubrzanje slično onom koji ima Street Triple 765RS, s tim da na Tiger Sport 800 lakše podnosite veće brzine, zbog zaštite od vetra.
Već kad pričamo o brzinama, Tiger Sport 800 na 220 metara postiže 170 km/h za 9,11 sekundi, dok maksimalna brzina koju smo postigli iznosi 225 km/h. Moramo napomenuti da se do 210 km/h stiže iznenađujuće lako.
Uz to, trocilindrični agregat ima i lep zvuk.
Sledeće pozitivno iznenađenje stiže sa sipanjem goriva. Prosečna potrošnja tokom testa iznosila je 5,2 litre kombinovane vožnje (autoput, otvoren put, gradska vožnja, sa suvozačem). Očekivali smo da će potrošnja biti između 5,5 – 6,0 litara što bi bilo prihvatljivo za motocikl sa tom snagom, ali potrošnja od 5,2 litre je za svaku pohvalu.
Rezerva se uključila na pređenih 301 km od poslednjeg sipanja punog rezervoara, a i na novom točenju goriva stalo je 15,96 litara. Budući da je zapremina rezervoara 18,6 litara, znači da je u rezervoaru ostalo nešto preko 2,5 litara goriva, što je dosta za oko 50 km. Tom računicom dolazimo do potencijalne autonomije od oko 350 km sa jednim rezervoarom.
Šestostepeni menjač je za pohvalu, precizan, sa dobro proračunatim odnosima u menjaču i finalnom prenosu te bez problema iskoristi svu snagu. Npr. na autoputu na 130 – 140 km/h niste na previsokim obrtajiam, a opet i od niskih obrtaja se ima dosta snage za preticanja bez potrebe da spustite stepen prenosa niže.
U paket standardne opreme ulazi i “kvik šifter” koji funkcioniše pri promeni stepena prenosa naviše i naniže bez upotrebe kvačila.
Upravljiv poput naked motocikla
Čim krenete i počnete da se probijate kroz grad, stičete utisak da se radi o naked motociklu. Zadivljujuća je lakoća sa kojom Tiger Sport 800 skreće i manevriše kroz gradsku gužvu. Kad bi zatvorili oči, pomislili bi da smo na Trident 660, a ne na motociklu predviđenom za putovanja.
Iako deluje da su Tiger Sport 800 i Tiger Sport 660 skoro identični i da razliku čini samo agregat, to je daleko od istine. Tiger Sport 800 poseduje solidno ogibljenje u vidu Showa obrnute prednje viljuške sa prečnikom štapova od 41 mm, podešavanjem sabijanja i povrata i hodom od 150 mm. Pozadi se nalazi Showa RSU zadnji amortizer, sa podešavanjem predopterećenja opruge i ono što je bitno ima “remote adjuster” te su podešavanja zadnjeg amortizera laka i jednostavna.

Osim predopterećenja opruge zadnjeg amortizera, bilo je potrebno samo da podesimo par klikova za povrat (rebound) i ponašanje je bilo perfektno. Upravljiv, tačan na zadatim putanja kroz krivine, a dovoljno dobro upija neravnine naših puteva. Zadnji amortizer je imao tendenciju da “pumpa” preko neravnina, ali sa par klikova na povratu to se dovelo u red.
Kao noseći element koristi se čelična cevasta šasija. Međuosovinsko rastojanje iznosi 1.422 mm što je kratko za jedan sport touring motocikl, a opet je stabilan na ubrzanjima i kočenjima.
Za zaustavljanje su odgovrne radijalno postavljene četvoroklipne kočione čeljusti i diskovi prečnika 310 mm. Na testu zaustavnog puta sa 80 – 0 km/h ostvaren je zaustavni put od 21 metra.
Udobnost i zašita od vetra mu nisu jača strana
Jedine zamerke koje se mogu uputiti odlaze na udobnost i zaštitu od vetra. Visine sam 187 cm, kada je vetrobran podignut u maksimalni položaj, vetar dohvata čelo kacige. Pri tome je vetrobran nešto uži i postavljen pod uštrijim uglom, te vetar uspe da dohvati i deo ruku oko laktova.

Sedište ne spada među najudobnija u klasi i bez pauze može da se provede oko sat i po vremena pre nego što počne da se razmišlja o odmoru.

Sam položaj sedenja je dobar. Noge nisu povijene, sedi se uspravno, a položaj upravljača je takava da ne zamara ni pri dužim vožnjama. Budući da je Tiger Sport 800 kompaktan motocikl, mesta ima i sa suvozačem.
Visina sedišta postavljena je na 835 mm, ali s obzirom da je sedište uže, mogu ga voziti i niži vozači. Uz to masa sa svim tečnostima iznosi 217 kg.
Elektronika u korak sa konkurencijom
Nije se štedelo ni na elektronici. “Ride-by-wire” sistem zadužen je za kontrolu nad doziranjem gasa, 6-osni IMU motri na kretanje motocikla u šest osa, te su elektronska pomagala preciznija. Na spsisku elektronskih pomagala nalaze se:
- Kontrola proklizavanja – odlično radi, na nižim obrtajima nešto osetnije prekida isporuku snage, dok pri aktivaciji na višim obrtajima rad kontrole proklizavanja nije toliko primetan, odnosno dopušta ubrzanje uz zadržavalje prianjanja zadnjeg točka.
- OCABS je “cornering” ABS sistem koji funkcioniše i kada je motocikl pod nagibom. Generalno nismo osetili preterano mešanje ABS-a čak ni pri naglom kočenju, jer oba točka pružaju dovoljno mehaničkog prianjanja.
- Tri režima vožnje (Rain, Road, Sport)
- Tempomat
- Povezivanje sa pametnim telefonom i upotreba navigacije
Stavka na kojoj je vršena uštedea je instrument tabla, koja je slična ili identična onoj koju koristi Tiger Sport 660, što nije za zameriti jer su sve informacije jasno prikazane i čitljive su. Jedina mana instrument table je pri trenucima kada sunce direktno bije u ekran, te nije moguće jasno pročitati informacije, ali se to dešava samo u pojedinim trenucima.

LED svetlosna grupa dobro odrađuje posao, sa jasnim svetlosnim snopom koji čini noćnu vožnju manje napornom.
Kompletan paket uz ne tako visoku cenu
Uz sve opisane karakteristike, ono što takođe čini Tiger Sport 800 primamljivim je cena koja u zavisnosti od boje iznosi između 11.790 EUR i 11.890 EUR. Trenutno mu se kao konkurent može uvrstiti Yamaha Tracer 9 sa sličnom snagom, ali i sa većom cenom od 13.240 EUR koliko iznosi osnovni model.
Generalno su Tiger Sport 800 i Tracer 9 trenutno možda jedini motocikli koje možemo smestiti u sport touring segment.
Triumph je napravio odličan potez. Nije štedeo na komponentama koje su bitne (agregat, ogibljenje, šasija, elektronika), a malo su uštedeli na nekim drugim, ne toliko bitnim stvarima (instrument tabla) te su učinili da Tiger Sport 800 bude zvezda u usponu i jedan od motocikala koji će zasigurno vremenom postati veoma tražem motocikl. Kao zamerka ostaju nešto manje udobno sedište i zaštita od vetra, ali su to stvari koje se lako daju unaprediti.
- Isporuka snage
- Niska potrošnja
- Ubrzanje
- Upravljivost
- Cena
- Zaštita od vetra
- Udobnost
Servisni intervali propisani su na 16.000 km (prvi servis na 1.000 km), a cena za servis iznosi 18.080 RSD.
Ukoliko imate iskustva sa Triumph Tiger Sport 800 ili želite da ostavite utisak, to možete učiniti u temi na forumu.

Da li želite da dobijate obaveštenja o novim tekstovima?
Svakog petka ujutro šaljemo email sa listom tekstova koje smo objavili te nedelje, svima koji su se prijavili na BJBikers email bilten. Na taj način možete ostati u toku sa novostima, čak i ako neki tekst propustite u toku nedelje…