Pre samo par nedelja pisali smo o CFMOTO 675 SR Aspar specijalnu verziju sportskog trocilindraša iz Kine, a sada je predstavljena i zvanična verzija sa oznakom 675 SR-R. Reč je o velikom iskoraku CFMOTO fabrike u segment supersport kategorije motocikala. S obzirom na performanse koje nudi, uopšte nisu stidljivo započeli svoju novu avanturu.
CFMOTO ne miruje i svake godine nas obraduju sa bar jednim potpuno novim modelom motocikla i trenutno poseduju prilično veliku gamu modela u svim segmentima motociklizma.
U sportski segment motocikala ušli su prvo sa 300SR, a zatim prošle godine i sa 450SR modelima, a sada su otišli sledeći korak dalje predstavivši 675 SR-R čime su ušli u kategoriju supersport motocikala.
Za jednu stvar se CFMOTO fabrici mora odati priznanje: za razliku od drugih kineskih brendova, ne izmišljaju nove kategorije u kojim ne bi imali sa kim da se porede, već poštuju pravila igre i ulaze u segmente motocikala koji već postoje i sa kim mogu da se mere, te postupno unapređuju svoje motocikle i približavaju ih vodećim proizvođačima.
Tri cilindra, ne najkonkurentnija u klasi, ali sa respektabilnim performansama
CFMOTO se odlučio za trocilindrični redni agregat radne zapremine od 675 cm3. Iako je bilo inicijalnih vesti da će prva verzija imati oko 110 KS, to se ipak nije dogodilo i CFMOTO je rešio da prvo krene sa verzijama snage 94 KS (70 kW) na 10.250 O/min, dok se limitator nalazi na 12.300 O/min i maksimalni obrtni moment od 70 Nm na 8.250 O/min.
Poređenja radi, njegov najbliži konkurent Triumph Daytona 660 (takođe sa tri cilindra, ali sa 14 cm3 manjom radnom zapreminom) isporučuje 95 KS na 11.250 O/min i maksimalni obrtni moment od 69 Nm na 8.250 O/min.
Agregat je prvi put viđen na EICMA sajmu motocikala prošle godine, kada smo imali prilike da ga detaljno zagledamo. Trocilindraš ima identičan prečnik i hod agregata (72 x 55,2 mm) kao i 450 SR i 450 NK što znači da je taj agregat poslužio kao osnova za razvoj, s tim što je dodat još jedan cilindar što se i uklapa u račnicu radne zapremine.
Međutim, nije samo reč o nadogradi agegata. Ovaj trocilindraš je brižljivo razvijan. Ima dve bregaste osovine, razvod preko lanca, četiri ventila po cilindru, raspored paljenja na 120 stepeni, odvojena Bosch tela gasa i ubrizgavanje i kompletan agregat ima masu od 54 kg i CFMOTO tvrdi da je za 10% lakši od najbližeg konkurenta.
Budući da je kategorija Trocilindraša od 675 cm3 bila popularan i možemo ovaj agregat porediti sa MV Agusta 675 i Triumph Daytona 675, u poređenju sa njima, 675 SR-R još zaostaje za performansama, ali poredeći sa konkurencijom koju čine Aprilia RS660, Daytona 660, R7, CB650R, itd, CFMOTO je izuzetno konkurentan.
Prema deklarisanim podacima, CFMOTO 675 SR-R je sposoban da dostigne 219 km/h.
Solidno ogibljenje, dobre kočnice, mala masa
Za ogibljenje 675 SR-R koristi potpuno podesivu obrnutu prednju viljušku i KYB zadnji amortizer. Što se šasije tiče, tu je zanimljiv izbor materijala. Šasija je napravljena od legure hrom – molbidena i čelika, dok je zadnja viljuška napravljena od aluminijuma.
Zanimljivo je da se hrom – molbiden koristi KTM u svojim cevastim šasijama. Hrom – molbiden je zahvalan materijal za pravljenje šasija, zbog svoje manje mase i dobrog odnosa između krutosti i elastičnosti. Međutim, proizvonja šasija od hrom molbidena uopšte nije jednostavna i jeftina, jer varenje mora da se radi u kalupima i na visokim temperaturama.
Prednja viljuška je postavljena od oštrim uglom od 23,7 stepeni, što pokazuje da CFMOTO želi motocikl koji je dobar na ulazim u krivine, a potvrda toga je međuosovinsko rastojanje od svega 1.400 mm. Ipak, iako je po dimenzijama manji motocikl, CFMOTO je dizajnirao veće seditšte kako bi vozač imao više prostora za manevar.
U prilog ide i suva masa od 175, dok sa svim tečnostima teži 196 kg. Postoji razlog zbog kojeg se nije išlo ispod ove mase, a to je A2 vozačka kategorija i odnos mase i snage od 0,2 kW po kg.
Za kočenje je CFMOTO nastavio saradnju sa španskim J.Juan proizvođačem. Napred se nalaze četvoroklipne radijalno postavljene kočione čeljusti i diskovi prečnika 300 mm. Vidljivi su i usisnici vazduha za bolje hlađenje kočnica. Nazad se nalazi jednoklipna kočiona čeljust i disk prečnka 240 mm.
Kontrola proklizavanja, kvik šifter, T-Box
Za serijsku proizvodnju 675 SR-R će dolaziti sa kontrolom proklizavanja, kvik šifterom koji funckioniše pri promeni stepena prenosa naviše, ABS-om, a uz doplatu će moći da se ugradi T-Box uređaj za praćenje parametara motocikla, upotrebu navigacije i ostalih pogodnosti koje donosi.
Vidljivo je doziranje gasa preko sajle, tako da 675 SR-R u ovoj verziji za sad neće imati Ride-by-wire sistem.
TFT instrument tabla je dijagonale 5″ sa svim informacijama, s tim što ima i senzore praćenja pritiska u gumama i štopericu, koje neki konkurentni modeli trenutno nemaju.
LED svetla su zadužene za osvetljenje i ukombinovana su u sportski i agresivni dizajn.
Sledeća stanica: superbajk V4
CFMOTO je sa 675 SR-R zakoračio u narednu kategoriju sportskih motocikala i odmah se ubacio među najkonkurentije motocikle. Ispod žita znamo da CFMOTO razvija sopstveni V4 agregat koji će pogoniti superbajk generaciju CFMOTO motocikala. Budući da se ide korak po korak, očekujte da na predstojećem EICMA sajmu motocikala ili najkasnije dogodine bude predstavljen agregat koji će pogoniti CFMOTO V4 superbajk.
Do tad nam ostaje da uživamo u 675 SR-R modelu koji kod nas dolazi sledeće godine. Cena još nije poznata, ali će zasigurno biti povoljnija od trenutno konkurentih modela.
Za utiske povodom CFMOTO 675 SR-R možete posetiti temu na forumu i ostaviti svoj komentar.
Sve motocikle iz CFMOTO ponude možete pronaći u salonu u Beogradu na adresi Prešernova 13 ili možete posetiti CFMOTO veb stranicu.
Da li želite da dobijate obaveštenja o novim tekstovima?
Svakog petka ujutro šaljemo email sa listom tekstova koje smo objavili te nedelje, svima koji su se prijavili na BJBikers email bilten. Na taj način možete ostati u toku sa novostima, čak i ako neki tekst propustite u toku nedelje…