Kada je CBR650R 2019. godine zamenio dotadašnju čuvenu seriju CBR650F bilo je jasno da se Honda više okrenula ka nešto sportskijem paketu. Posle dve godine došao je red da se CBR650R dodatno “utegne” pa je Honda za 2021. godinu uradila par promena, koje će CBR650R učiniti još boljim motociklom.
Glavne promene su na polju ogibljenja, nekih estetskih rešenja, ali je i agregat morao da pretrpi izmene kako bi postao EURO5 prihvatljiv. Tako da je Honda morala dodatno da se potrudi da ovaj izdašan agregat spakuju tako da zadovolji vozače sa A2 kategorijom, zatim vozače koji žele pun potencijal ovog motocikla, ali da zadovolji i emisionu normu.
Zadovoljenje EURO5 standarda, bez gubitka na snazi
Velika muka u vidu EURO5 emisionog standarda snašla je sve proizvođače. Ukoliko redovno pratite novitete na tržištu motocikala, videćete da nijedan model nije dobio osetno povećanje snage. To je iz razloga što su proizvođači dodatno morali da “priguše” agregata, kako bi bili “čistiji”.
Kao i sve proizvođače i Hondu je na CBR650R modelu za 2021. godinu snašao isti problem. Kako zadovoljiti EURO5 standard, a da se ne izgubi na snazi, odnosno da ostane na nivou prethodne generacije. Četvorocilindrični redni agregat koji Honda koristi u CBR650R ima veliki potencijal, ali je Honda našla zlatnu sredinu u maksimalnoj snazi, kako bi učinila motocikl upotrebljivim i štedljivim, ali i da omogući spuštanje snage na 35 kW za vozače sa A2 kategorijom.
Za 2021. godinu izvršili su promene na bregastim osovinama, odnosno na bregovima bregaste i tajmnih otvaranja ventila. Zatim su promene izvršene na izduvnom sistemu i prigušivaču. Pomeranje tajminga ventila povuklo je za sobom i određena drugačija podešavanja ECU jedinice. Kompresioni odnos je ostao isti, odnosno 11,6:1.
Maksimalna snaga agregata ostala je gotovo identična u odnosu na prethodnu generaciju, odnoso iznosi deklarisanih 70 kW (oko 94 KS) pri 12.000 O/min uz maksimalni obrtni moment od 63 Nm pri 9.500 O/min. Konjska snaga je ostala ista i na istim obrtajima kao i na prethodnoj generaciji, ali je maksimani obrtni moment sada meren na 9.500 O/min (prethodna generacija imala je maksimalni obrtni moment od 64 Nm pri 8.500 O/min).
Ostatak komponenti unutar agregata ostao je isti. Potrošnja goriva iznos oko 5 litara na 100 km, odnosno Honda je deklarisala da CBR650R za 2021. godinu pređe 20,4 km sa jednom litrom goriva.
Naravno, za one sa A2 kategorijo, Honda i dalje ostavlja mogućnost ograničavanja snage na 35 kW.
Bolje ogibljenje
Čelična “Diamond” šasija i zadnja viljuška kao i kačenje zadnje viljuške ostali su nepromenjeni. Najveća promena dolazi na polju ogibljenja, odnosno prednje viljuške. Na prethodnoj genraciji nalazila se Showa SFF prednja viljuška.
Sličan koncept zadržan je i na novoj generaciji, to jest Showa i dalje potpisuje prednju viljušku, sa tim da je sada reč o SFF BP prednoj viljušci sa prečnikom štapova od 41 mm. SFF je oznaka za viljušku sa odvojenim podešavanjem poniranja i povrata jer se u desnom štapu nalazi mehanizam sa oprugom zadužen za povrat, a u drugom štapu se nalazi klip i hidraulični mehanizam zadužen za kontrolisanje poniranja. Oznaka “BP” znači “Big piston”, odnosno veći klip u prednjoj viljušci, koji omogućava uglađenije funkcionisanje i bolji povratni osećaj. Prednost SFF BP prednje viljuške ogleda se u manjoj težini u odnosu na konvencionalne prednje viljuške.
Kočnice su ostale iste, to jest radi se o četvoroklipnim, radijalno postavljenim kočionim čeljustima i diskovima prečnika 310 mm napred, kao i o jednoklipnom kočionom čeljusti i diskom prečnika 240 mm pozadi.
Što se dimenzija guma tiče, napred su 120/70-ZR17, pozadi 180/55-ZR17, montirane na livene aluminijumske felne.
Honda CBR650R za 2021. godinu ima manje – više identiču težinu kada je motocikl spreman za put i napunjen sa svim tečnostima i ta težina iznosi 208 kg.
Izmene u dizajnu i bolja čitljivost instrument table
Iako je novi CBR650R za 2021. godinu gotovo identičan prethodnoj generaciji, ipak postoje blage estetske promene. Farovi su nešto drugačijeg,oštrijeg profila. Zatim se i bočni oklopi manje istuču i jednostavnijeg su dizajna.
Na polju praktičnosti, Honda je ispod sedišta ugradila izvor napajanja za uređaj USB tip C pomoću kojeg možete dopuniti pametni telefon ili neki drugi uređaj.
Instrument tabli je takođe posvećena pažnja. LED osvetljenje instrument table postavljeno je pod drugačijim uglom, a promenjen je i font prikaza slova i simbola. Sve to urađeno je radi bolje preglednosti instrument table u svim uslovima vožnje.
Sa ovim se završavaju gotov sve razlike između nove i stare generacije Honde CBR650R. Do sada je CBR650R uglavnom dobio pozitivne ocene, a ova unapređenje sigurno će učiniti da CBR650R bude još bolji motocikl.
Za diskusiju o Hondi CBR 650R, preporučujemo vam da svratite do teme na forumu.
Da li želite da dobijate obaveštenja o novim tekstovima?
Svakog petka ujutro šaljemo email sa listom tekstova koje smo objavili te nedelje, svima koji su se prijavili na BJBikers email bilten. Na taj način možete ostati u toku sa novostima, čak i ako neki tekst propustite u toku nedelje…