Izuzetno je smelo dati motociklu ime jednog od najpopularnijih planinskih prevoja i taj motocikl mora da opravdava taj naziv. Moto Guzzi se odmetnuo da to učini na svom Stelvio modelu, modernom adventure motociklu na koji treba obratiti pažnju.
Totalno drugačiji i sasvim svoj, teško je shvatljiv i prihvaćen među našim motociklistima, a razlog za to je upravo to što se radi o totalno drugačijem motociklu kojem treba dati vremena da uđe pod kožu.
Plattner Motors nam je ustupio na test Stelvio i upoznavanje je moglo da počne. Budući da smo u dva navrata testirali Moto Guzzi V100 Mandello, mislili smo da se radi o sličnom motociklu i da je Su odnosu na V100 Mandello, Stelvio zapravo prilagođena putna verzija. Ipak, iako dele sličnosti, zapravo se radi o motociklima sa različitim karakterom.
Salve obrtnog momenta
Stelvio koristi moćni V2 agregat radne zapremine od 1.042 cm3. Agregat je u šasiju postavljen longitudinalno, odnosno uzdužno iako Moto Guzzi u svojim specifikacijama navodi da je reč o transverzalno postavljenom agregat. Da zenamrimo taj tehnički detalj. Ono što je bitno znati je da radilica ide paralelno sa motociklom i da je finalni prenos rešen preko kardana. Dok BMW za svoj turing – adventure motocikl koristi bokser agregat, KTM i Ducati V2 odnosno V4, Honda redni dvocilindraš, Moto Guzzi je jedini koji koristi V2 poprečno postavljen, što ima svojih prednosti.
Obrtni moment dostupan je u celom rasponu obrtaja i to je ono što oduševljava. Čim počnete sa okretanjem ručice gasa Stelvio počinje da ubrzava, zapravo da vuče i nosi. Kada se pogleda specifikacija, snaga iznosi 115 KS (84 kW) na 8.700 O/min i tu brojke ne izgledaju ništa specijalno. Ono što “nosi” i vuče ovaj motocikl je obrtni moment od 104,3 Nm na 6.750 O/min.
Agregat u radu ima metalni zvuk, kao kod starijih motocikala i ostavlja moćan utisak. Pri dodavanju gasa u neutralu, javlja se karakteristično ljuljanje celog motocikla – posledica transverzalno postavljenog agregat usled čega se oseti rotiranje radilice i prenos žiroskopskog efekta. Vibracije su osetne na između 2.500 – 3.500 O/min, nisu preterano izražene samo primetne.
Jedina zamerka i cimanje oseti se na pri vožnji na konstantnom gasu na oko 1.700 O/min kada se oseti blago cimanje, što se može pripisati EURO5 emisionom standardu i siromašnijoj smesi goriva na nižim obrtajima. Osim toga, agregat nema neke mane.
Prenos u šestostepenom menjaču i finalni prenos dobro su odmereni sa maksimalnim iskorištenjem snage. S tim da je primetno da je ubrzanje nešto slabije u poređenju sa V100 Mandello, ali to je posledica većeg čeonog otpora, veće visine motocikla i veće mase. Ipak, maksimalna brzina ostala je ista i iznosi 222 km/h. Ubrzanje je odlično i do 200 km/h Stelvio stiže sa lakoćom. Na našem testu ubrzanja na 220 metara Stelvio je postigao 166 km/h.
Kvačilo se dozira preko hidraulike, nema sajle, ali je doziranje sasvim solidno s obzirom da je reč o hidrauličnom sistemu koji je neprecizniji u poređenju sa sajlom. Moto Guzzi se odlučio za hidraulični sistem radi veće pouzdanosti.
Šestostepeni menjač je precizan, ali malo grublji. Budući da se radi o finalnom prenosu preko kardana, prilikom ubacivanje u prvi stepen prenosa čuje se karakterističan zvuk i oseti se blagi trzaj. Opet, sve što je karakteristično za kardanski prenos.
Što se menjača tiče, poželjno bi bilo da je kvik šifter deo standardne opreme, budući da je potrebno doplatiti ukoliko želite isti.
Moto Guzzi Stelvio je efikasan i po pitanju potrošnje. Prosečna potrošnja tokom testa iznosila je oko 5,4 litre. Pri brzini od 100 km/h potrošnja iznosi okruglo 5 litara na 100 km, na 120 km/h potrošnja se penje na 5,4 litre, a pri brzini od oko 140 km/h na auto putu, sa suvozačem i nešto prtljaga potrošnja je iznosila 6 litara. Zapremina rezervoara iznosi 20,8 litara i sa jednim rezervoarom goriva možete preći između 350 – 370 km u zavisnosti od stila vožnje i terena.
Stabilan i tačan
Planinski prevoj Stelvio pun je krivina gde agilnost i upravljivost dolaze od izražaja. Mi nismo vozili Stelvio po istoimenom planinskom prevoju, ali možemo reći da se u krivinama ponaša odlično. Iako ima masu od 246 kg sa svim tečnostima u krivinama se ponaša odlično.
Na ubrzanjima i kočenjima je stabilan, na ulazima u krivine tačno prati inpute vozača, kroz krivinu prati putanju kao po šinama, a zahvaljujući snažnom agregatu izlazi iz krivina su zabavni. Jedino na šta je potrebno malo vremena navići je raspored mase sa agregatom koji je bliže prednje točku i pri brzom ulasku i obaranju motocikla, kao i pri naglom prebacivanju iz jedne u drugu krivinu u počenim fazama obaranja imate utisak da će motocikl da padne u krivinu brže nego što se nadate.
Savet je da ukoliko prvi put probate Stelvio (ili V100 Mandelo) obavezno ga uzmite na neki duži put kako biste se navikli na ovaj osećaj i imajte potpuno poverenje u motocikl. Kada se jednom naviknete na raspored mase biće vam pravo zadovoljstvo da prolazite krivine i da uživate.
Za stabilnost i tačnost kroz krivine zaslužni su cevasta čelična šasija i Sachs ogibljenje. Očigledno je da se Moto Guzzi dosta trudio oko ogibljenja i šasije, jer ogibljenje odlično upija neravnine, a pri tome Stelvio nije mekan u vožnji, već kao što je pomenuto, sluša i ispunjava svaku komandu.
Prednja, obrnuta prednja viljuška ima prečnik štapova od 46 mm, hod od 170 mm sa podešavanjem predopterećenja opruge, povrata i sabijanja. Sva podešavanja obavljaju se u desnom štapu. Zadnji amortizer je marke KYB ima podešavanje povrata i predopterećenje opruge sa “remote adjuster-om”.
Prepoznatljiv znak ove Moto Guzzi linije je jednoruka zadnja viljuška, na koju su za potrebe Stelvia montirane žbičane felne i “tubeless” gume Michelin Anakee Adventure u dimenzijama 120/70 – R19 napred i 170/60 R17 pozadi.
Ne možemo, a da se ne osvrnemo na Michellin Anakee Adventure gume i da ih ne pohvalimo, pošto zaista odlično rade posao kako na asfaltu, tako i na blažim off road terenima.
Kočnice su još jedna od stavki sa pozitivnom ocenom. Napred se nalaze dva diska prečnika 320 mm i radijalno postavljene četvoroklipne Brembo kočione čeljusti, uparene sa pancirnim kočionim crevima, kao i Brembo radijalno postavljenom kočionom pumpom. Kočenje je odlično, snažno i ujednačno od početka do kraja. ABS nije preosetljiv, a poseduje i “cornering” fukciju koja funkcioniše kada je motocikl pod nagibom.
Na našem testu zaustavnog puta Stelvio smo zaustavili sa 80 – 0 km/h za 20,2 metra, što je za motocikl mase od 246 kg odlično.
Off road vožnja, da, ali na blagom off road terenu
Iako je Stelvio predviđen da može da siđe sa asfalta, te avanture ne treba shvatiti previše optimistično. Domen off road vožnje za Stelvio obuhvata letnje puteve, makadam, i blage off road terene, pod uslovom da nisu sa puno blata.
Iako je Stelvio lako kontrolisati, velika masa ipak počne brzo da zamara, a pošto je reč o težem motociklu ukoliko se nađete na zahtevnijem off road terenu pokrivenim blatom bićete u problemu naročito ukoliko se dogodi da padnete, jer Stelvio nije lako podići.
Dakle, za suve off road utabane staze odradiće sjajno posao, ali je preporuka ne upuštati se u teže deonice, osim ako ste vrhunski off road vozač.
Udobnost, zaštita od vetra…
Prostora za vozača i suvozača ima dosta. Na motociklu se sedi uspravno, prostora za noge ima više nego dovoljno, nogostupi dozvoljavaju da se komotno ustane u toku vožnju ako nekim slučajem savladavate neku off road deonicu. Jedini problem za vozače visine od 2 i više metara mogu da predstavljaju cilindri koji štrče sa strane i cenim da bi možda izuzetno visokim vozačima mogli da prave problem i da udaraju kolenima od iste. Visine sam 187 cm i prostora do cilindara ima sasvim dovoljno, ali čisto valja spomenuti kao referencu. Upravljač je širok, uspravan i postavljen nešto više. Zamaranju ruku ili trnjenja nogu nema, a sedište je dovoljno udobno da možete bez pauze da se vozite i do dva časa. Sedište je postavljeno na 830 mm od tla.
Konačno možemo za neki motocikl reći da je zaštita od vetra dobra. Vetrobran je elektronski podesiv putem prekidača na levoj strani upravljača i može se podešavati do brzine od 150 km/h. Osim što ima dovoljno visine, vetrobran i prednja maska su široki. Stelvio standardno dolazi sa štitnicima ruku, a rezervoar, bočne oplate i cilindri potpuno skoro potpuno štite vozača od vetra. Oseti se da je Moto Guzzi utrošio 1.500 časova za dizajniranje i optimizaciju aerodinamike.
Dobra i precizna elektronika
Moto Guzzi je deo velike Piaggio grupacije u kojoj je i Aprilia, a to znači da je elektronika dobrim delom preneta upravo iz Aprilie, što je odlično jer je reč o preciznim elektronskim pomagalima.
Poseduje 6-osnu IMU i “ride-by-wire” sistem zahvaljujući kojem elektronska pomagala funkcionišu i kada je motocikl pod nagibom. Stelvio ima pet režima vožnje (Tour, Rain, Street, Sport i Off road) unutar kojih je podešavanje kontrole proklizavanja, isporuke snage, motornog kočenja i intervencije ABS-a podešeno u skladu sa namenom režima vožnje.
Ukoliko želite, možete sami da dodatno podesite kontrolu proklizavanja, osetljivost ABS-a i i mapu isporuke snage. Kontrola proklizavanja može da se podešava i u toku vožnje putem prekidača na levoj strani upravljača koji služi i za podešavanje tempomata. u Off road režimu vožnje isključen je ABS na zadnjem točku.
Kontrola proklizavanja odlično radi, na najmanje osetljivom nivou ne prekida previše snagu već pušta određeni stepen proklizavanja zadnjeg točka.
Za osvetljavanje puta Stelvio je u potpunosti opremljen LED svetlosnom grupom sa “cornering” funkcijom koja dodaje širinu svetlosnog snopa u zavisnosti od ugla pod kojim je motocikl nagnut.
Ono što na žalost nije deo standardne opreme je povezivanje sa pametnim telefonom koje je danas postalo standard na mnogim motociklima čak i nižeg cenovnog ranga.
Sa kim porediti Moto Guzzi Stelvio i da li je cena opravdana?
Posle testa danima je trajala analiza gde smestiti Stelvio i sa čim ga porediti. Isprva smo pristupili možda previše kritički prema tome da Stelvio dolazi sa malo opreme kao standardne, ali onda kada smo obratili pažnju na cenu i performanse, kao i kada samo sagledali sa kojim motociklima Stelvio može da se bez pardona nosi, shvatili smo da cena možda i nije previsoka (u poređenju sa konkurencijom).
Smelo možemo reći da su konkurentni motocikli Suzuki V-Strom 1050, Triumph Tiger 1200, Honda CRF1100 Africa Twin, a čak smelo možemo reći da po pitanju upotrebljivosti Moto Guzzi Stelvio može da se nosi i sa BMW R1250GS.
Kada postavimo stvari u tu perspektivu pomenute konkurencije, Stelvio je sa cenom od 15.990 EUR (odnosno cenom od 16.990 EUR sa verzijom sa radarom) povoljniji i nije preskup.
Od standardne opreme poseduje podesiv vetrobran, štitnike ruku, štitnik kartera, nosač zadnjeg kofera i “cornering” svetla.
Spisak dodatne opreme je podugačak i na njemu se nalaze stavke poput grejača sedišta vozača, grejača sedišta suvozača, grejača ručki, “kreš barova”, kofera, povezivanje sa pametnim telefonom itd.
Kada se podvuče crta Stelvio je odličan motocikl, drugačiji od ostalih, po ne tako visokoj ceni u poređenju sa konkurencijom.
Ukoliko imate iskustva sa Moto Guzzi Stelvio modelom, možete posetiti temu na forumu i ostaviti vaš utisak.
Za više informacija o dostupnosti i test vožnjama za Moto Guzzi, Aprilia, Piaggio ili Vespa motocikle i skutere možete posetiti Plattner Motors salone na sledećim adresama:
Novi Sad – Novosadski Put 67
Beograd – Vojislava Nanovića 27 (uz autoput)
Informacije i cenovnike možete pogledati i na veb stranici – Plattner Motors.
Da li želite da dobijate obaveštenja o novim tekstovima?
Svakog petka ujutro šaljemo email sa listom tekstova koje smo objavili te nedelje, svima koji su se prijavili na BJBikers email bilten. Na taj način možete ostati u toku sa novostima, čak i ako neki tekst propustite u toku nedelje…