Gledajući noviju istoriju, Street Triple 765RS je novi predvodnik sportske generacije Triumph motocikala oko kojeg je uloženo dosta truda u razvoj. Zato ne čudi što je baš taj agregat izabran da pokreće motocikle Moto2 kategorije.
Nije samo Moto2 kategorija proslavila Street Triple 765RS, već i atraktivan dizajn, kvalitetna izrada, ali i performanse. Danas nećemo suditi i ocenjivati dizajn koji je subjektivan i stvar ukusa. Kao i do sada foksuiraćemo se na performanse koje smo ispitivali više stotina kilometara tokom testa.
Triumph u svojoj ponudi poseduje dve Street Triple verzije. Jednu sa oznakom Street Triple 765 i drugu sa oznakom Street Triple 765RS koja poseduje snažniji agregat, bolje ogibljenje, kao i još neke druge manje razlike. Do sada se Street Triple 765RS verzija pokazala kao daleko popularnija i bolje pripremljena i neretko služi kao izbor trkačima u SSP600 kategoriji počev od svetskog supersport šampionata, preko drugih internacionalnih i domaćih takmičenja, pa sve do Trackday-eva.
Agregat koji voli da se vrti
Od pamtiveka Triumph za svoje sportske motocike koristi redne trocilindrične agregate, te je i za Street Triple 765RS upotrebljena ista konfiguracia. Poslednja generacija predstavljena je prošle godine sa određenim unapređenjima na agregatu. Redni trocilindraš ima radnu zapreminu od 765 cm3, četiri ventila po cilindru i dve bregaste osovine.
Kada se malo analizira unutrašnjost agregata, da se zaključiti da je reč o sportskom karakteru. Prečnik i hod klipa iznose 78 x 53,4 mm. Kratak hod klipa naslućuje da agregat voli da se “vrti”, što se pokazuje ne samo i u praksi, nego i u specifikaciji: maksimalna snaga iznosi 128,2 KS (95,6 kW) na 12.000 O/min dok maksimalni obrtni moment iznosi 80 Nm na 9.500 O/min. Kompresioni odnos od 13,25:1 takođe govori da je agregat napravljen samo sa jednim ciljem – snaga.
Agregat u svakodnevnoj eksploataciji
Teorija i praksa se poklapaju u slučaju Street Triple 765RS -a. Na nižim obrtajima nema preterano puno snage, zapravo, snaga i ubrzanje se ne osete do nekih 6.000 O/min, nakon tog praga pa sve do 8.000 O/min agregat počinje da se budi, a od pomenutih 8.000 O/min i sve do crvenog polja na obrtomeru Street Triple 765RS daje ono svoje najbolje i pokazuje sportski karakter. Kada se startuje od nule, ubrzanje je odlično i do 200 km/h stiže prilično brzo. Maksimalna brzina postignuta tokom testa iznosila je oko 225 km/h, dok je deklarisana maksimalna brzina oko 230 km/h.
Na našem testu ubrzanja Triumph Street Triple 765RS dostigao je 172 km/h i spada među najbrže motocikle na našem dosadašnjem testu ubrzanja.
Ono što iznenađuje je to nemate utisak jakog ubrzanja i tek kad pogledate na brzinomer shvatite da u stvari idete prilično brzo. “Krivac” za to je tih agregat, koji nema izražene vibracije. Izduvni sitem 3 u 1 prilično utišava agregat iz perspektive vozača, a sam agregat je prilično miran i dok se ne naviknete na zvuk bez gledanja na obrtomer vas mirnoća i zvuk agregata mogu prevariti da obrtaji dostinu limitator.
Šestostepeni menjač uparen je sa proklizavajućim kvačilom koje ima “assist” funkciju koja smanjuje potreban pritisak na polugu kvačila prilikom promene stepena prenosa. Kvačilo je manje više potrebno samo pri kretanju, jer Street Triple 765RS poseduje “kvik šifter” koji funkcioniše pri promeni stepena prenosa naviše i naniže bez upotrebe kvačila.
Šestostepeni menjač je pretrpeo izmene u porđenju sa prethodnom generacijom. Odnosi u menjaču su kraći kako bi se dobilo bolje ubrzanje, dok je finalni prenos takođe drugačiji.
Sam “kvik šifter” najbolje funkcioniše na višim obrtajima, dok na nižim obrtajima ume da napravi duži prekid pri promeni stepena prenosa.
Ukoliko je to bitno za jedan motocikl sportskog karaktera, potrošnja tokom testa se kretala na oko 6 litara. Sa rezervoarom zapremine 15 litara može da se pređe oko 220 – 240 km.
Sportski nastrojen
Osim agregata koji je unapređen u odnosu na prošlu generaciju, geometrija je takođe izmenjena. Prošla generacija je bila malo “nervozna” na naglom dodavanju gasa i izlazima iz krivina, a na ulazima u kriivne je nije bio najbolje izbalansiran.
Na novom Street Triple 765RS koji smo imali na testu, ovi problemi su rešeni promenom geometrije, unapređenim ogibljenjem i još ponekom sitnicom. Zadnji kraj motocikla je sada viši, upravljač je širi za 12 mm, dok je prednja viljuška postavljena pod većim uglom, što objašnjava bolji ulazak u krivinu i veću stabinost na ubrzanjima.
Osim drugačije geometrije, bolje osećaju naročito zadnjeg kraja doprineo je Ohlins STX40 zadnji amortizer koji je potpuno podesiv. Prethodna generacija patila je i od fabrički mekše zadnje opruge, što je na ovoj generaciji rešeno.
Napred se nalazi Showa BPF potpuno podesiva prednja viljuška sa prečnikom štapova od 41 mm i sa potpunim podešavanjem. Što se prednje viljuške tiče, opruge su možda malo mekše, što se naročito odrazilo na testu zaustavnog puta, ali u svakodnevnoj vožnji rade sasvim dobro.
Naime, Street Triple 765PS poseduje odličan kočioni sistem sa vrhunskim Brembo Stylema kočionim čeljustima, dva diska prečnika 310 i Brembo MCS kočionom pumpom. Iako kočnice zaista funkcionišu perfektno, na testu zaustavnog puta je Street Triple 765RS sa 80 – 0 km/h zaustavljen za 23 metara, što spada u lošiji rezultat.
Krivca za lošiji rezutat zaustavnog puta treba tražiti u oprugama u prednjoj viljušci, koje su premekane, te pri naglom kočenju prebrzo potonu i zadnji kraj zna da se odigne od asfalta. To bi se moglo rešiti podešavanjem prednje viljuške, ali nismo hteli da je podešavamo zarad boljih rezultata na zaustvnom putu, jer bi onda trpele performanse u vožnji. Jednostavnim ubacivanje tvrđih opruga prema masi vozača ovaj problem bi se lako eleminisao i dobile bi se još bolje performanse u vožnji.
Generalno se Street Triple 765RS vozi lako. Ulazak, prolazak i izlazak iz krivine se lako savladaju. Koliko god brzo da uđete u krivinu, kada se namestite za izlazak shvatite da ste kroz krivinu mogli da uđete još brže.
Za dobar osećaj u vožnji zaslužne su i Pirelli Supercorsa SP gume koje se brzo zagreju i odlično prijanjaju za asfalt.
Zbog promena u geometriji, sedište vozača se sada nalazi na 836 mm, a zbog drugačijeg zadnjeg amortizera Street Triple 765RS ima međuosovinsko rastojanje od svega 1.399 mm (poređenja radi, Street Triple 765R ima međuosovinsko rastojanje od 1.402 mm).
Triumph je napravio Street Triple 765RS laganim, jer masa sa svim tečnostima iznosi 188 kg.
Kompletan elektronski paket
Od elektronskih pomagala Street Triple 765RS poseduje sve što imaju današnji sportski motocikl.
Ugrađena su čak pet režima vožnje, Rain (kišni), Road (putni) Sport (sportski), Rider-configurable koji vozač sam konfiguriše i Track (režim za stazu).
Kontrola proklizavanja i ABS funkcionišu i kada je motocikl pod nagibom, zahvaljujući 6-osnoj mernoj jedinici. Sama kontrola proklizavanja solidno funkcioniše. Prekidanje snage se oseti, ali ne prekida previše, već dozvoljava određeni stepen proklizavanja. Kontrola podizanja prednjeg točka radi uglađeno, što se primeti na naglim ubrzanjima kada prednji točak ostane na određenoj visini, a motocikl i dalje snažno ubrzava.
Instrument tabla je potpuno kolorizovana i djagonale 5″, što je još jedna razlika u poređenju sa Street Triple 765R verzija. I
Sama tabla ima neobičan dizaj i poseduje četiri različita prikaza pozadine. Međutim ni na jednoj od četiri nisam uspeo da nađem onu koja bi mi najupadljivije prikazala obrtomer. Ostale informacije o putu se nalaze u gornjem delu ekrana i manjeg su formata te je potrebno neko vreme da se naviknete na to.
Dugmad su kvalitetno urađena i na dobroj su poziciji, vrlo lako i intuitivno se vrše sve komande. Za LED svetla se mogu uputiti samo reči hvale, jer zaista dobro osvetljavaju put, a u dnevnim uslovima su upadljiva tako da uvek ostajete vidljivi.
Sportista u duši
Uzmajući sve karakteristike u obzir, vidi se da je Triumph Street Triple 765RS zapravo sportista i trkač u duši. Voli da se vrti u višim obrtajima, ima veoma dobro ogibljenje, odlične kočnice i geometriju poput trkačkih motocikala.
Na kraju krajeva, manje – više sličan motocikl se koristi u svetskom supersport šampionatu, obučen u trkačke oklope, sa heblama, drugačijim ogibljenjem i podešavanjem agregata, ali u biti Street Triple 765RS kojeg možete kupiti u prodavnici.
Cena za Triumph Street Triple 765RS se kreće u rasponu od 12.490 – 12.790 EUR u zavisnosti od kombinacije boja.
Od mana mu se nema šta previše staviti na teret. Radi se o atraktivnom motociklu, dobrih performansi. Od stvari koje bi trebalo doraditi su evenutalno opruge u prednjoj viljušci i to isključivo ako planirate poneki izlazak na stazu. Instrument tabla bi mogla biti preglednija, ali je i to stvar navike.
Ako tražište naked motocikl, sa sportskim performansama i atraktivnim dizajnom, Street Triple 765RS svakako uvrstite u uži izbor.
Ukoliko vas zanima Triumph Street Triple 765RS ili bilo koji drugi motocikl iz njihove ponude možete posetiti Triumph salon motocikala u Beogradu na adresi adresi Autoput za Novi Sad 73.
Ako posedujete Street Triple 765RS i želite da ostavite utisak, to možete učiniti u temi na forumu.
Da li želite da dobijate obaveštenja o novim tekstovima?
Svakog petka ujutro šaljemo email sa listom tekstova koje smo objavili te nedelje, svima koji su se prijavili na BJBikers email bilten. Na taj način možete ostati u toku sa novostima, čak i ako neki tekst propustite u toku nedelje…