October 23, 2020
Naslovna Moto Sport 12 sati Eštorila - YART Yamahi pobeda, SERT ekipi šampionska titula

12 sati Eštorila – YART Yamahi pobeda, SERT ekipi šampionska titula

-

U subotu se vozila trka 12 sati Eštorila koja je i poslednja trka u šampionatu izdržljivosti za ovu sezonu. Nova, brza i opasna staza koštala je neke ekipe plasmana. Sigurnom vožnjom SERT ekipe dobili smo i novog šampiona, a YART Yamaha vodila je tesnu borbu za F.C.C. TSR Hondom za pobedu.

Tokom treninga pred trku YART Yamaha imala je najkonstantniji ritam. Sva tri vozača vozila su ujednačene krugove i polako su se isticali kao favoriti za pobedu. YART se još bolje kotirao kao favorit kada je u kvalifikacijama uzeo pol poziciju. Sa pol pozicijom YART ekipi pripalo je i 5 bodova. Doduše, u šampionatu izdržljivosti pol pozicija nije presudna, što se pokazalo na samom startu.

Marvin Fric imao je problema da startuje Yamahu R1 na startu i izgubi je dosta vremena dok je startovao. Kada je startovao, YART ekipa već je bila na začelju. Međtuim, odličnom vožnjom brzo su se probili na prvu poziciju. YART je dobro držao poziciju ispred F.C.C. TSR Honde i nakon 8 sati nagrađeni su sa još 10 bodova. Da YART pređe u vođstvo pomoglo je i to što je Piter Hikman iz BMW Motorrad ekipe pao sa vodeće pozicije.

12 sati Eštorila
Piter Hikman iz BMW Motorrad ekipe pao je sa vodeće pozicije Foto: FIM EWC

Bodovi posle 8 sati trke dele se za vodeće 10 ekipe. YART je još bio matematički u borbi za titulu, ali je SERT ekipa mudro vozila celu trku čuvajući bodove. Tokom cele trke uvek su bili među prvih 5 pozicija.

Do kraja trke bilo je neizvesno između YART Yamahe i F.C.C. TSR Honde. YART ekipa imala je prednost od nešto preko 1:10 sekundi u odnosu na F.C.C. TSR Hondu, ali su morali da odrade još jedno dosipanje goriva u završnici trke, dok je F.C.C. TSR mogao da izdrži do kraja trke. Kada su u YART ušli u boks u poslednjih 10 minuta trke, vladala je blaga napetost. Karel Hanika čekao je da se zameni sa Fricom, ali je odlučeno u poslednjem trenutku da se Fric vrati na stazu i završi trku, jer je noć već padala, a na Eštorilu nije najbolje osvetljenje za noćne uslove.

12 sati Eštorila
YART Yamaha (broj 7) i F.C.C. TSR Honda (broj 5) borili su se do kraja za pobedu na 12 sati Eštorila Foto: FIM EWC

Fric je izašao na vreme na stazu i uspeo je da se vrati na prvu poziciju. Na kraju je YART Yamaha uspela da trijumfuje sa nešto preko 24 sekundi prednosti, što se može posmatrati kao minimalna prednost između vodećih ekipa, sa obzirom da se trka vozi 12 časova. Treće mesto pripalo je odličnoj Wójcik Racing Team ekipi. Inače, Wójcik Racing Team dobio je i nagradu za najbolje plasiranu nefabričku ekipu. Završili su na četvrtom mestu u šampionatu, što je odličan uspeh za nefabričku ekipu.

SERT Suzuku ekipa proračunatom i mudrom vožnjom na 12 sati Eštorila došla je do 16 titule Foto: FIM EWC

Četvrto mesto osvojila je ekipa SERT Suzuki. Tokom cele trke vozili su proračunato i nisu želeli da se izlažu prevelikim rizicima. Četvtro mesto bilo im je dovoljno da osiguraju 16. titulu u šampionatu izdržljivosti.

U superstok šampionatu titula je otišla u ruke Moto Ain ekipi na Yamahi. Ove sezone, Moto Ain ostvario je fantastične rezultate, pobedili su na čak 3 trke od 4, a na toj jednoj trci na kojoj nisu pobedili zabeležili su odlično 3 mesto. Tako je Moto Ain odneo ubedljivu pobedu sa 80 poena prednosti u odnosu na drugoplasiranu ekipu.

Šampionski podijum Foto: FIM EWC

Svi vozači i ekipe iz šampionata izdržljivosti sada idu na zasluženu pauzu. Zvanični kalendar za narednu sezon 2019/2020 još nije izašao. Zbog cele ove situacije, očekujem da će izbacivanje kalendara za sledeću sezonu potrajati malo duže nego obično. Prošle godine je sezona započela krajem septembra, a ove sezone smo u istom periodu tek završili sezonu. U svakom slučaju, sa nestrpljenjem očekujemo početak nove sezone šampionata izdržljivosti.

Za komentare i diskusiju o trci 12 sati Eštorila možete svratiti do teme na forumu.

Rezultati trke 12 sati Eštorila Izvor/source: FIM EWC
PosTeam / EquipeMachineCountryFMNFRAMASFRAPORTotal
1Suzuki Endurance Racing TeamSuzukiFRAFFM60194840.5167.5
2YART – YAMAHAYamahaAUTAMF13303967.5149.5
3F.C.C. TSR Honda FranceHondaJPNMFJ13126256.5143.5
4Wójcik Racing TeamYamahaPOLPZM482244.5114.5
5WEBIKE SRC KAWASAKI France TRICKSTARKawasakiFRAFFM11195032112
6BMW MOTORRAD WORLD ENDURANCE TEAMBMWBELFMB42221826108
7VRD IGOL PIERRET EXPERIENCESYamahaFRAFFM292313294
83ART BEST OF BIKEYamahaFRAFFM2013292183
9MACO RACING TeamYamahaSVKSMF3001617.563.5
10Team LRP PolandBMWPOLPZM761423.550.5
11Tati Team Beaujolais RacingKawasakiFRAFFM2411035
12Team Bolliger SwitzerlandKawasakiSUIFMS1181130
13Honda Asia-Dream Racing with SHOWAHondaJPNMFJ2828
14Motobox Kremer Racing #65YamahaGERDMSB01313.526.5
15TECMAS BMW GMCBMWFRAFFM2626
16British Endurance Racing TeamSuzukiGBRACU3081526
17National MotosHondaFRAFFM15722
18Yamaha Sepang RacingYamahaMASNAMSSA2020
19BMW Sepang RacingBMWMASNAMSSA1414
20ERC-EnduranceDucatiGERDMSB12214
21SUZUKI JEG – KAGAYAMASuzukiESPRFME12012
22TEAM PLUSONEBMWJPNMFJ1111
23MOTOTECH EWC TEAMYamahaBELFMB1111
24Team R2CLSuzukiFRAMUL1010
25Zuff Racing Honda Swiss TeamHondaSUIFMS88
26Bertl K. Racing TeamBMWAUTAMF538
27FSB MATT RACINGYamahaPORFMP66
28Team KodamaYamahaJPNMFJ55
29KRP SANYOKOUGYOU & will raise RS-ITOHKawasakiJPNMFJ44
30EMRTYamahaFRAFFM44
Plasman ekipa u FIM EWC šampionatu izdržljivosti za sezonu 2019/2020


Da li želite da dobijate obaveštenja o novim tekstovima?

Svakog petka ujutro šaljemo email sa listom tekstova koje smo objavili te nedelje, svima koji su se prijavili na BJBikers email bilten. Na taj način možete ostati u toku sa novostima, čak i ako neki tekst propustite u toku nedelje… 


Jovan Ristić
Jovan Ristić
Pisanje tekstova za motociklističke magazine i sajtove počeo sam da radim 2013. godine iz strasti prema motociklima i moto sportu. Svoje prve "korake" započeo sam na dvotaktnim motorima koje obožavam i dan danas. Za mene motori predstavljaju strast, način življenja i smisao života. Ništa me u životu toliko ne dotiče kao zvuk motora... Poštujte sebe, nosite kacigu i ne konzumirajte alkohol dok vozite!
18,368FanovaLajkuj
1,287PratilacaZaprati
114PratilacaZaprati
119PretplatnikaPretplatite se