NaslovnaMoto GaražaBJBikers test - Kove 510X

BJBikers test – Kove 510X

-

Kove je možda nov proizvođač kod nas, ali nije nov u svetu. Pre par nedelja smo testirali Kove 800X Standard, a odmah nakon njega na red je došao i 510X, manji, takođe u klasi adventura, ali je njegovo polje delovanja više okrenuto ka asfaltu.

Kao proizvođač, Kove je osnovan 2007. godine, ali su se tada bavili uslužnim sastavljanjem motocikala za neke druge brendove. To je bio do momenta dok Zhang Xue, pasirani ljubitelj off road trka nije počeo da razvija svoje motocikle, tako se došlo i do Dakar relija i zapaženih rezultata. Nakon toga se priča za Kove zahuktava do te mere da su na poslednjoj ovogdišnjoj trci u SSP300 šampionatu zabeležili i svoju prvu pobedu na asfaltu.

Ovaj uvod pravimo čisto da se vidi da je Kove nešto drugačiji proizvođač. Ove godine smo imali prilike da testiramo Kove 450 Rally (utiske možete pročitati ovde – Kove 450 Rally standard edition – Enduro „500+ km“ BJBikers test) i zatim smo testirali pomenuti 800X Standard (zapažanja sa testa pročitajte na linku – Kove 800X Standard – Novi igrač u adventure klasi).

Za razliku od pomenuta dva motocikla koji se zaista ističu po performansama, Kove 510X zamišljen je kao motocikl za ulazak u svet dvotočkaša i pomoć pri opredeljenju kategorije motocikala. Zamišljen je kao adventure, na kom se solidno snalazi, ali mu više pristaje asfalt.

Da bismo se bolje upoznali, razložićemo Kove 510X na detalje.

Štedljiv i solidan agregat

Kove 510X pokreće redni dvocilindraš radne zapremine od 498 cc. Budući da je ovo motocikl namenjen za one sa A2 vozačkom kategorijom, snaga iznosi 35 kW (oko 46 KS) na 8.500 O/min i poseduje maksimalni obrtni moment od 45 Nm na 7.000 O/min. Iako mnogi misle da je ovaj agregat identičan onom koji koristi Honda CB500, to zapravo nije tako. Ovaj agregat proizvodi Zongšen, ima prečnik i hod klipa od 72 x 61,2 mm, što govori da ovaj agregat voli da se vrti da bi ispoljio svoju snagu, što dokazuje i u praksi.

Ima solidno ravnomernu isporuku snage, ali počinje osetnije da povlači tek od oko 6.000 O/min. Ukoliko nosite suvozača, prilikom preticanja potrebno je izvršiti dobru procenu, spustiti stepen prenosa niže i upustiti se u preticanje.

Na auto putu na 130 km/h skala obrtomera je na oko 6.500 O/min. Sam agregat na toj brzini ne zvuči kao da se preterano muči, ali ako se uzme u obzir da je limitator obrtaja na 10.000 obrtaja, to govori da mu brzina od 130 kmh na auto putu ne odgovara najbolje. Njegova najbolja putna brzina je 110 – 120 km/h i tu se najbolje oseća.

Sam agregat ima srednje miran rad, odnosno vibracije su osetne, ali ne previše izražene. Prosečna potrošnja tokom testa kretala se oko 4,5 litara, što smo negde i očekivali za ovaj tip motocikla i radnu zapreminu. Rezervoar je prilično velik i u njega staje 20 litara goriva. Od punog rezervoara do momenta kad se rezerva uključila prešli smo oko 340 km, dakle teoretska autonomija je između 380 – 400 km.

Na testu ubrzanja na 220 metara Kove 510X izvukao je 120 km/h, a maksimalna postignuta brzina iznosila je 170 kmh po satu, što se tačno pogađa sa deklarisanom brzinom od strane Kove-a.

Srednje težak, trebalo bi poraditi na zaštiti od vetra

Ogibljenje potpisuje KYB. prednja viljuška prečnika 41 mm ima mogućnost podešavanja predoptrećenja opruge i poniranja, a identična podešavanja ima i zadnji amortizer. Zadnji amortizer je sam po sebi malo mekši, što se naročito primeti u vožnji sa suvozačem pri prolasku kroz neravne krivine kada ceo motocikl malo “ljulja”. Iako zadnji amortizer ima podešavanje predopterećenja opruge, do amortizera je teško doći, jer je prilično skriven, te je i samo podešavanje prilično otežano. Šasija je cevasta čelična, sa aluminijumskom zadnjom viljuškom.

Po pitanju kočnica Kove 510X ima dva diska prečnika 298 mm i Nissin dvoklipne kočione čeljusti koje funkcionišu sasvim dobro i na testu zaustavnog puta sa 80 – 0 kmh ostvarile su rezutlat od 23 metra.

Kove 510X fabrički dolazi sa odličnim Metzeler Tourance gumama i žbičanim felnama prečnika 19″ naped i 17″ pozadi.

Međuosovinsko rastojanje iznosi 1.479 mm, što se oseti da doprinosi stabilnosti. Visina sedišta postavljena je na 830 mm i uopšte je položaj sedenja uspravan i komotan. Upravljač je širok, mesta ima dovoljno i za više vozače.

Na ulazu u krivine i pri prolasku kroz krivine Kove 510X “sluša” i prati putanju, jedini problem može da se javi na izlazima iz krivine, zbog mekšeg podešavanja zadnjeg amortizera.

Zaštita od vetra je generalno slaba. Vetrobran je prekratak, rezervoar i prednjica ne štite dovoljno kolena i pri hladnijem vremeni prilično duva po nogama. Sedište je postavljeno na 830 mm od tla i nije najudobnije za jedan putni motocikl. Oko sat i po se može provesti u vožnji pre potrebe za nekom pauzom. Štitnici ruku jedino propisno dobro štite ruke od vetra.

Prednost za Kove 510X je što nije pretežak i masa sa svim tečnostima iznosi 205 kg. S obzirom da je zapremina rezervoara 20 litara, da fabrički dolazi sa štinicima ruku, kreš barovima, štitnikom kartera, nosačem zadnjeg kofera i centralnim štenderom, masa spada u prihvatljive.

Instrument tabla sa sitnijim fontom, LED svetla na odličnom nivou

Instrument tabla je kolorizovana, sa svim informacijama, koje su doduše ispisane nešto sitnijim fontom, te je potrebno malo vremene navići se na raspored informacija. Od podataka možda nedostaje još jedan parcijani odometar, pošto potred standrdnog ukupnog odometra postoji i samo jedan TRIP parcijalni odometar. Voleo bih da sam imao još TRIP1 dodatni parcijalni odometar, pošto sam navikao da na jednom odometru pratim koliko sam kilometara ukupno prešao tokom testa, a na drugom pratim broj kilometara od poslednjeg dosipanja goriva.

Moguće je povezivanje sa pametnim telefonom i Kove aplikacijom putem koje se može prikazivati navigacija preko “mirroring” funkcije.

LED svetla kao i na većini motocikala dobro osvetljavaju put i omogućavaju opuštenu vožnju u noćnim uslovima.

Kada se podvuče crta, Kove 510X dolazi po ceni od 6.690 EUR. Gledajući njegove najbliže konkurente poput Voge 525DSX, Benelli TRK502X, QJMOTOR SRT550SX, pa i CFMOTO 450MT, Kove 510X je malo jači sa cenom, dok su performanse približne.

S obzirom na cenu, trebalo bi Kove još malo da poradi na performansama za 510X. Trenutno mu je glavni konkurent Voge 525DSX koji je cenovnno pristupačniji i za nijansu ima bolje performanse. Sudeći po putu kojim je Kove krenuo, neosporno je da će naredne generacije 510X modela biti još bolje, a trenutno Kove 510X definitivno ima dobru završnu obradu i ostavlja utisak kvalitetnog motocikla.

Kove 510X, kao i druge motocikle iz Kove, Benelli ili Ducati ponude možete pogledati u Burnout salonu u Beogradu na Bulevar Arsenija Čarnojevića 95A. Ukoliko ste zainteresovani, možete zakazati i test vožnju i isprobati 510X.

Za utiske povodom Kove 510X možete posetiti temu na forumu i ostaviti komentar.


Da li želite da dobijate obaveštenja o novim tekstovima?

Svakog petka ujutro šaljemo email sa listom tekstova koje smo objavili te nedelje, svima koji su se prijavili na BJBikers email bilten. Na taj način možete ostati u toku sa novostima, čak i ako neki tekst propustite u toku nedelje… 

This field is required.

Jovan Ristić
Jovan Ristić
Malo je reći da volim motocikle. Od malih nogu postali su moja ljubav, strast i način življenja. Vremenom sam sve u životu predodredio motociklima i motociklizmu generalno. Treća sam generacija motociklista u mojoj porodici. Moje pisanje je produkt mog iskustva i velike ljubavi i svakodnevnog života sa motociklima.