NaslovnaMoto SportWorldSBKOd 600 do 955 cc - Supersport šampionat sa novim pravilima

Od 600 do 955 cc – Supersport šampionat sa novim pravilima

-

Od ove sezone očekuje nas totalno drugačiji supersport šampionat u kojem će biti dozvoljeno da se takmiče motocikli radne zapremine od 600 cm3 do 955 cm3. Još je teško zamisliti kako sve to funkcionisati. Budući da ni DORNA kao organizator supersport šampionata još nije tačno sigurna kako će se stvari odvijati, napravili su pravilnik podložan promenama nakon svaka tri trkačka vikenda. Pošto je pravilnik prilično konfuzan, danas ćemo pokušati da ga pojasnimo kako biste imali vremena da shvatite sve pre nego što sezona počne.

Kategorija motocikala od 600 cm3 polako umire. Proizvođači su izgubili zainteresovanost da dodatno razvijaju popularne “šestotke”. Razlog za to delimično leži i u tome što su uvedene stroge EURO5 emisione norme, ali je i potražnja za ovom kategorijom jednostavno opala.

Zato je DORNA rešila da malo prodrma supersport šampionat i dozvoli učešće motocikala veće radne zapremine. Na prvi pogled deluje da su dobro postupili jer su se proizvođači poput Ducati-ja i Triumph-a priključili supersport šampionatu.

Međutim, upravo tu dolazimo do zapleta. Dok su Kawasaki i Yamaha ostali na 600 cm3, Triumph je najavio da će se takmičiti sa motociklom radne zapremine 765 cm3, a Ducati sa 955 cm3, dok će MV Agusta nastupati na F3 800. Dakle, pred organizatorima se našao problem kako usaglasiti pravilnik i ograničiti performanse određenih motocikala da svi budu konkurentni. Pošto na primer Yamaha R6 isporučuje oko 130 KS, dok Panigale V2 sa 955 cm3 isporučuje 155 KS i znatno veći obrtni moment.

Od 600 do 955 cc - Supersport šampionat sa novim pravilima
Foto: Kawasaki

Homologovani motocikli

Pomeranjem opsega dozvoljene radne zapremine dovelo je do toga da sada veći broj motocikala prolazi homologaciju za učešće u supersport šampionatu. Pored modela kao što Yamaha R6, Kawasaki ZX6R 636, Suzuki GSX-R 600, Honda CBR600RR, MV Agusta F3 675 i Triumph 675R, sada se na spisku homologovanih motocikala nalaze i MV Agusta F3 800, MV Agusta F3 800 Superveloce, Suzuki GSX-R 750, Ducati Panigale V2 i Triumph Street Triple 765.

Osim pomenutih motocikala, verovatno će za učešće biti homologovani i noviji modeli poput Yamahe R7 i Aprilije RS660, a možda i CBR650R.

Kako će se 600 cm3 nositi sa “većim” supersport motociklima?

Jako dobro pitanje, na koje još ni DORNA ne zna odgovor. Naime, za sada je zamišljena da svaki homologovani motocikl ima određen maskimalan broj obrtaja agregata, kao i broj agregata prema broju trka, a u planu su i neka druga tehnička rešenja poput restriktora na usisima itd.

Zamišljeno je da se od svakog homologovanog modela motocikla uzme agregat i stavi na Dyno sto i izmere performanse. U svim agregatima na kojim će se vršiti merenje biće korišteno Motul 300V ulje kako bi merenja bila verodostojna.

Yamaha R6
Foto: Yamaha

Zatim će se ti podaci beležiti kako bi se kasnije tokom sezone usaglašavale performanse. Ukoliko neki motocikl bude superiorniji od ostalih, DORNA će uvoditi “sankcije” i smanjivaće performanse agregata. To će se vršiti nakon tri trkačka vikenda, a kao paramterti superiornosti uzimaće se maksimalne brzine motocikla, vremena po krugovima, ostvareni rezultati na trkama itd.

Uz to, ograničena je i minimalna težina vozača i motora koja će iznosti 242 kg. Nakon svake trke biće merenje i ukoliko težina bude ispod navedene, ostvaren rezultat vozača biće poništen. Takođe će biti usvojena i minimalna težina samog motocikla.

Ograničenja broja agregata naspram radne zapremine

Kako bi dodatno ograničili agregate veće radne zapremine, uveden je i broj raspoloživih agregata tokom trkačkih vikenda koji će zavisiti od radne zapremine agregata. Tako je timovima koji koriste agregate radne zapremine od 400 – 600 cm3 dozvoljen jedan agregat na 2,5 trkačka vikenda. Timovi koji koriste agregate radne zapremine od 601 – 799 cm3 biće na raspolaganju 1 agregat na 3 trkačka vikenda, a agregati od 800 cm3 – 1.000 cm3 moraće da izdrže 3,5 trkačka vikenda pre zamene.

Od 600 do 955 cc - Supersport šampionat sa novim pravilima
Da li će organizatori uspeti da usaglase pravila za sve agregate podjednako? Foto: Ducati

Ograničenje broja guma po trkačkom vikendu

Novina je i ograničenje broja guma po trkačkom vikendu. Pirelli i dalje ostaje eksluzivni dobavljač, ali će timovima tokom trkačkog vikenda na raspolaganju biti 7 prednjih i 8 zadnjih guma. Pirelli je u obavezi da timovi na raspolaganje stavi mekšu i tvrđu komponentu guma.

Da li nova pravila imaju smisla?

Iako su pravila prilično konfuzna, zamisao je da se nova pravila “sama” iskristališu tokom sezone. To jest da se vidi kako će koji motocikl funkcionisati, te će se naspram toga krojiti pravila. Zato su organizatori ostavili prostora da nakon svake 3 runde sankcionišu broj obrtaja ili druge performanse agregatima kao bi učinili klasu izjednačenom.

Kako vreme bude odmicalo tako će se i proizvođači prilagođavati novim pravilima. Možda nova pravila nateraju proizvođače da izbace nove modele supersport motocikala kako bi parirali konkurenciji.

Gledano sa neke druge strane, supersport motocikli idu korak dalje. To jest, pravila koja su trenutno usvojena za supersport šampionat su slična nekadašnjim pravilima superbajk šampionata iz perioda kada je bilo dozvoljeno takmičenje četvorocilndraša radne zapremine do 750 cm3 ili dvocilindraša do 1.000 cm3.

Supersport šampionatu su u svakom slučaju bile potrebne izmene jer se prethodnih godina šampionat sveo na samo 3 proizvođača. Od ta tri, Yamaha je bila dominantna, dok su MV Agusta i Kawasaki samo povremeno uzimali podijum i retko kad pobedu.

Zato treba dati priliku novim pravilima, a sezona pred nama će pokazati kako će stvari funkcionisati u praksi.

Za komentare i utiske o novim pravilima supersport šampionata možete posetiti našu temu na forumu posvećenu moto sportu.


Da li želite da dobijate obaveštenja o novim tekstovima?

Svakog petka ujutro šaljemo email sa listom tekstova koje smo objavili te nedelje, svima koji su se prijavili na BJBikers email bilten. Na taj način možete ostati u toku sa novostima, čak i ako neki tekst propustite u toku nedelje… 


Jovan Ristić
Jovan Ristić
Malo je reći da volim motocikle. Od malih nogu postali su moja ljubav, strast i način življenja. Vremenom sam sve u životu predodredio motociklima i motociklizmu generalno. Treća sam generacija motociklista u mojoj porodici. Moje pisanje je produkt mog iskustva i velike ljubavi i svakodnevnog života sa motociklima.