Naslovna Blog Stranica 168

Moto vesti iz protekle nedelje

0
Moto vesti iz protekle nedelje

Dobro došli u novo izdanje moto vesti iz protekle nedelje. Kao i uvek, izdvojili smo za vas par vesti iz moto industrije i moto sporta. Nadamo se da će vam se svideti naš izbor.

Suzuki priprema novu Hayabusa -u

Dobre vesti za sve ljubitelje Suzuki Hayabusa -e. Inženjeri u Suzuki -ju otrkili su patent za novu Suzuki Hayabusa -u. Ovaj popularni model Suzuki -ja ne proizvodi se nešto duže od godinu dana, jer ne ispunjava stroge Euro4 i Euro5 emisione standarde.

Moto vesti iz protekle nedelje
Moto vesti iz protekle nedelje

Prema patentima, Hayabusa bi trbalo da dobije novi agregat radne zapremine 1.440 ccm koji će isporučivati maksimalnu snagu od oko 200 KS. Agregat ovako velike radne zapremine zasigurno će isporučivati velik obrtni moment. Što se šasije tiče, na snimku patenta se vidi da će šasija biti nešto “mršavija” u odnosu na poslednju generaciju ovog modela. Za sada se još ne zna zasigurno kada će nova Hayabusa ugledati svetlost dana, ali je lepo što ovaj popularan motocikl neće otići u zaborav.

MV Agusta izbacila specijalnu verziju modela Dragster 800RR

Navikli smo da nam MV Agusta pruža specijalna izdanja svoji modela. Najnovija “specjalka” iz MV Agusta -e je Dragster 800RR koji je urađen u speijalnim grafikama i nosi nazim “The Arsenale”. The Arsenale je mesto na kojem možete pronaći razna specijalna, retka i atraktivna vozila (ukoliko vas zanima, posetite sajt The Arsenale).

Moto vesti iz protekle nedelje MV Agusta TheArsenale
Moto vesti iz protekle nedelje MV Agusta TheArsenale

Porudžbine za Dragster 800RR su već počele, a cena se može saznati tek kada se popuni porudžbenica za ovaj prelepi motocikl.

Ducati predstavio Scrambler 1100 Pro

Ducati nam je ove nedelje predstavio novi Scrambler 1100 Pro. Osim novih grafika, Scrambler 1100 Pro takođe zadovoljava i Euro5 emisioni standard. Agregat je ostao iste radne zapremine od 1.079 ccm i isporučuje 86 KS pri 7.500 O/min.

Za razliku od standardne verzije, Scrambler 1100 Pro poseduje Ohlins ogibljenje.

Počinje MotoGP test na stazi Sepang

Danas zvanično počinje prvi MotoGP test u 2020. godini. Test se vozi na stazi Sepang u Maleziji i na ovom testu ćemo imati prilike da vidimo prve verzije MotoGP motocikala za 2020. godinu. Naravno, posle testa ćemo napraviti detaljan izveštaj kako biste bili u toku sa svim informacijama.

Do tada, preporučujemo da pregledate predstavljanja Ducati, Honda, Yamaha i Suzuki MotoGP ekipa.

To bi bilo sve što se tiče ovog izdanja moto vesti iz protekle nedelje. Nadamo se da vam se svideo naš izbor.


Da li želite da dobijate obaveštenja o novim tekstovima?

Svakog petka ujutro šaljemo email sa listom tekstova koje smo objavili te nedelje, svima koji su se prijavili na BJBikers email bilten. Na taj način možete ostati u toku sa novostima, čak i ako neki tekst propustite u toku nedelje… 

This field is required.

Iz Splita kroz Bosnu i Hercegovinu do Crne Gore

0
Iz Splita, kroz Bosnu i Hercegovinu do Crne Gore

Za danas smo vam pripremili jedan gostujući putopis koji nas, kao što naslov kaže, vodi iz Splita kroz Bosnu i Hercegovinu do Crne Gore. Uživajte u putopisu!

Ovaj putopis realizovan je u saradnji sa firmom Rent-a GS.


Dugo smo planirali jedan višednevni izlet. Uz sve obaveze poslovno-privatne zaključili smo da ne možemo izdvojiti više od 3 dana za takvo nešto. E, kad je tako Crna Gora nam je bila dovoljno blizu i dovoljno atraktivna da sjednemo na svoje motore i uputimo se prema jugu. Odluka je pala da se na put uputimo u septembru nakon ljetnih vrućina.

Crna Gora nam je definitivno bila zanimljiva zbog krajolika na koji smo navikli u Hrvatskoj. Prekrasne prirode s kanjonima i mnogim serpentinama, krajolik ka ostvoren za guštanje u vožnji motorom. Na taj izlet iz Splita smo krenuli s’ dva motora; BMW R1250 GS Adventure 2019 i Suzuki V-Strom 650.

Dan 1.

Do Crne Gore odlučili smo ići preko Bosne i Hercegovine tako da smo se iz Splita uputili prema Blatuna Cetinite prešli Šestanovac, Zagvozd i Vrgorac nebi li došli do Ljubuškog. Točnije do Studenaca Ljubuških gdje smo napravili prvu pauzu budući da se na tom mjestu nalaze poznati slapovi Kravice. Na granici nije bilo duljeg čekanja, tako da smo na slapovima bili za skoro dva sata vožnje. Naručujemo kavu.

Kravice su inače zaštićeno područje s’ vodopadom visine do 28 metara. Ispod slapa se krije vodeni amfiteatar do kojeg se može doći ako se odlučite kupati. Ovaj kraj nekada je bio poznat po valjanju sukna tako da su uz slap bili aktivne mnogobrojne mlinice.

U ovom dijelu rute odabrali smo vožnju po bosanskoj državnoj cesti. Iako, što se tiče održavanja cesta Bosna i Hercegovina nije poznata po tome, a dionica od Ljubuškog do Čapljine proglašena je crnom dionicom prema podacima Europske udruge za procjenu kvalitete cesta Euro RAP. Ne zamaramo se time. R1250 GS I V-Strom dobro podnose sveuvjete kojima prilagođavamo vožnju. Volimo gas, ali i svoj život.

Iz Ljubuškog krećemo prema Čapljini. Tražimo malo mjesto Stolac. Kaže nam prijatelj da ondje navodno ima najbolji burek ispod sača, odnosno ispod peke. Uz malo pomoći lokalaca našli smo jednu pekaru, “pekara Dalija” gdje smo pojeli burek i sirnicu. Definitivno nešto što preporučujem probati.

Iz Splita kroz Bosnu i Hercegovinu do Crne Gore
Iz Splita kroz Bosnu i Hercegovinu do Crne Gore Foto: Mirko Ukas

Iako je bio septembar, bilo je poprilično vruće. Sunce se tada već bilo poprilično dignulo, pa smo se odlučili u Stolcu i okupati. Rijeka Bregava koja se ulijeva kasnije u Neretvu, pa onda i u Jadransko more bila nam je utočište od sunca u još jednoj pauzi. Tako odmoreni i najedeni, vozimo prema Bileći gdje pijemo jošj ednu kavu, ovog puta kuhanoj na starom šporetu. Kofeina nikad dosta.

Foto: Mirko Ukas

Iduće odredište bila je Sutjeska, odnosno Tjetnište, sami vrhg dje se nalazi spomenik istoimenoj bitci. Osobno uvijek ciljam na ruti barem jedno penjanje. Obožavam serpentine i zavojite ceste. Kako je Tjetnište dio nacionalnog parka Sutjeska priroda je nešto što se definitivno treba doživjeti. Moj R1250 GS fino sječe zavoje iako se spuštamo u Gacko. Odlučujemo prenoćiti u Foči gdje prenoćište pronalazimo u objektu “Antik”. Putovanja čine ovakva mjesta. Odlična hrana, a usluga više nego srdačna i domaća. Spavali smo u sobama dok su motori bili parkirani ispred apartmana i sasvim sigurni. “Antik” uz apartmane nudi i sjenice uz rijeku Drinu. Noćenje za dvoje, večeru i piće platili smo točno 50 eura.

Dan 2.


Budimo se ne prerano. Ipak smo na odmoru. Odlučujemo se uputiti uz rijeku Taru do graničnog prijelaza sa Crnom Gorom, a za prijelaz biramo Plužine. Opet zalazimo u brda i penjemo se uz Pivsko jezero do Drumitora.

U Bosni smo namjerno birali državne ceste, ali u Crnoj Gori zalazimo u planinski dio koji se dosta razlikovao. Kao iskusni vozači nigdje ne idemo bez kvalitetnog GPS-a koji nam je i ovdje pomogao. Znači, vozimo se po normalnoj asfaltiranoj cesti koja odjednom postane makadam koji se zatim sužava u skoro pa poljski put. Ništa neobično, no da nije bilo GPS-a tih nekoliko puta, mislili bi da smo zalutali. Što se tiče kvalitete cesta, mogu reći da su ceste u Crnoj Gori održavanije.

Misli su mi se brzo vratile na prekrasnu prirodu koja nas je okruživala. Ovaj dio rute najsličniji je moto idealu koji se često ganja. Vozili smo malim cestama bez prometa što je bilo idealno za naše uživanje. Gužva se povećava s’ blizinom prilaska mostu na Tari. Sam most na Đurđevića Tari turistička je i arhitektonska atrakcija. Dug 365 metara, most je izgrađen davne 1940. godine i tad je bio najveći most u tom dijelu Europe. Crnogorci mu tepaju da je zasigurno jedan od najljepših u svijetu, međutim ono što izdvaja ovaj objekt je krajolik i njegove mogućnosti. U blizini su restorani i aktivnosti tipa rafting po kojemu je ova rijeka poznata.

Iz Splita kroz Bosnu i Hercegovinu do Crne Gore
Iz Splita kroz Bosnu i Hercegovinu do Crne Gore Foto: Mirko Ukas

Budući da nismo neki rafteri, više nas uzbuđuje oktan, odlazimo do eko sela Durmitor “Trsa”. Iako je ovdje priroda predivna, često se mogu vidjeti divlji konji, ono što nas je iznenadilo je “pivo iz snijega”. Ekipa cijelo ljeto i jesen nudi pivo hlađeno direktno u snijegu.

Nakon nahladnije pive odlazimo preko Sedla do Žabljaka gdje noćimo i spremamo se za zadnji dan.

Dan 3.

Most na Tari nas je toliko oduševio da smo se morali vratiti još jednom. Možda rafting nije naš izbor, no zip line jest. Kažu da je ova linija jedna od najboljih u Evropi. Zasigurno ono što je čini posebnom jest geografsko obilježje samog kanjona koji je dubok 1.333 metra, što ga čini najdubljim u Evropi, a drugim u svijetu, odmahnakon Grand Canyona na rijeci Colorado.

Iz Splita, kroz Bosnu i Hercegovinu do Crne Gore
Foto: Mirko Ukas

Idealno za spuštanje linijom.
Nakon ove adrenalinske bombe popili smo kavu uz most i krenuli prema Nikšiću. Bližio se povratak kući. Preko graničnog prijelaza Ilino Brdo ulazimo opet u Bosnu i Hercegovinu gdje vozimo do Trebinja. Put nas vodi kroz manja sela i zaseoke. Prije ulaska u Trebinje očekivao sam osrednji gradić, međutim sa svojih oko 30 tisuća stanovnika Trebinje su nešto poput Velike Gorice. Prekrasno naselje kraj kojeg prolazi rijeka Trebišnjica. Navodno je naseljeno još od paleolitika.

Iz Trebinja vozimo prema Dubrovniku, odnosno preko M20 do graničnog prijelaza Ivanica kojeg prelazimo bez većih teškoća. Od Dubrovnika do Splita vozimo autocestom, iako se ljeto završilo magistrala je i itekako prometna. Puni dojmova vraćamo se kući i planiramo iduće putovanje.

Ukoliko vam se ovaj putopis svideo, a do sada niste čitali putopise sa našeg sajta, predlažemo da prelistate našu zbirku putopisa.


Da li želite da dobijate obaveštenja o novim tekstovima?

Svakog petka ujutro šaljemo email sa listom tekstova koje smo objavili te nedelje, svima koji su se prijavili na BJBikers email bilten. Na taj način možete ostati u toku sa novostima, čak i ako neki tekst propustite u toku nedelje… 

This field is required.

Yamaha predstavila MotoGP ekipu za 2020. godinu

0
Yamaha predstavila MotoGP ekipu za 2020. godinu

Pošto su Suzuki, Ducati i Honda predstavili svoje MotoGP ekipe, na red je došla i Yamaha koja je danas predstavila svoju MotoGP ekipu za 2020. godinu. Ovo je ujedno i poslednja zvanično predstavljanje fabričke Yamaha ekipe na kojoj smo mogli da vidimo Valentina Rosija kao zvaničnog fabričkog vozača.

Što se same ekipe tiče, ništa se drastično nije promenilo, osim što Yamaha vredno radi na unapređenju M1. Najveća novina u ekipi je dolazak Horhe Lorenca kao test vozača.

Ukoliko možda niste ranije ispratili, ovo će biti poslednja sezona za Valentina Rosija u fabričkoj ekipi Yamahe. Sledeće godine, na njegovo mesto dolazi Fabio Kvartararo. Rosi je dana izjavio da planira da ostane na stazi i 2021. godine, te će prema svemu sudeći preći u Petronas ekipu u kojoj će dobiti fabričku podršku Yamahe.

Što se samog motocikla tiče, na Yamahi M1 se za sad mogu primetiti nešto veći usisnici za vazduh što znači da Yamaha radi na pronalaženju malo više snage za M1.

Da podsetimo, sutra počinje zvanični MotoGP test na stazi Sepang u Maleziji. Ukoliko želite da diskutujete na temu moto sporta, predlažemo da svratite do dela foruma koji je namenje moto sportu.


Da li želite da dobijate obaveštenja o novim tekstovima?

Svakog petka ujutro šaljemo email sa listom tekstova koje smo objavili te nedelje, svima koji su se prijavili na BJBikers email bilten. Na taj način možete ostati u toku sa novostima, čak i ako neki tekst propustite u toku nedelje… 

This field is required.

Suzuki predstavio MotoGP ekipu za 2020. godinu

0
Suzuki predstavio MotoGP ekipu za 2020. godinu

Ostalo je još samo par dana do početka zvaničnog testa na stazi Sepang u Maleziji, a ekipe koriste ove trenutke za predstavljanje svojih motocikala u vozača za predstojeću sezonu. Danas je Suzuki predstavio svoju MotoGP ekipu za 2020. godinu i možemo slobodno reći da za sad imaju najlepši motocikl na ovogodišnjoj startnoj postavi.

Ove sezone Suzuki obeležava 60 godina trkačke istorije. Suzuki je 1960. godina po prvi put učestvovao na međunarodnom takmičenju. To je bilo na čuvenoj TT trci. Suzuki je učestvovao sa tri vozača i sva tri vozača završila su trku, a najbolje plasirani Suzuki našao se na 15. poziciji.

Poslednja, šesta titula koju je Suzuki osvojio u GP šampionatu bila je 2000. godine, kada je Keni Roberts junior osvojio titulu u GP500 kategoriji.

U čast 60 godina trkanja, Suzuki će ove godine nastupati u lepim specijalnim grafikama. Poput prošle, ove godine će za Suzuki takođe voziti Aleks Rins i Žoan Mir.

Suzuki predstavio MotoGP ekipu za 2020. godinu
Suzuki predstavio MotoGP ekipu za 2020. godinu

Uživajte u ovim lepim slikama!

Ducati i Honda su svoje ekipe predstavili pre par dana. O predstavljanju Ducati ekipe možete pročitati ovde, a o predstavljanu Honda ekipe možete pogledati ovde.

Da podsetimo, sutra počinje zvanični MotoGP test na stazi Sepang u Maleziji. Ukoliko želite da diskutujete na temu moto sporta, predlažemo da svratite do dela foruma koji je namenje moto sportu.


Da li želite da dobijate obaveštenja o novim tekstovima?

Svakog petka ujutro šaljemo email sa listom tekstova koje smo objavili te nedelje, svima koji su se prijavili na BJBikers email bilten. Na taj način možete ostati u toku sa novostima, čak i ako neki tekst propustite u toku nedelje… 

This field is required.

Trackday kalendar za 2020. godinu i novitet za dual-sport motocikle

0
Trackday kalendar za 2020. godinu

Polako se zagrevamo za početak trackday sezone i u ovom tekstu predstavljamo vam trackday kalendar za 2020. godinu, ali i jedan novitet za sve one koji poseduju dual-sport motocikle.

Nova sezona je na pragu! Sa zadovoljstvom želimo da vam predstavimo zvanični kalendar Moto Track Day događaja koje ćemo organizovati u 2020. godini.

Dakle, sezonu počinjemo 5. aprila 2020. godine kada ćemo organizovati prvi ovogodišnji TD događaj. Nakon tog datuma praktično do kraja jula ćemo održavati TD na svake dve nedelje. Krajem jula i u toku avgusta ćemo napraviti nešto dužu pauzu, da bismo se vratili početkom septembra na drugi deo sezone.

Za više detalja o terminima, predlažem da posetite stranicu sa kalendarom.

Za nekoliko dana pokrećemo i prijavljivanje za termine, kao i informacije o ceni i pretplati u modelu 4 u sezoni i 8 u sezoni.

Do tad, spremajte mašine i održavajte kondiciju jer za manje od 2 meseca kreće Track Day sezona 2020.!

Trackday kalendar za 2020. godinu
Trackday kalendar za 2020. godinu

Najavljujemo za sezonu 2020: Dual sport TD (enduro/staza)

U sezoni 2020. najavljujemo veliki novitet! Od ove godine počinjemo sa Dual sport konceptom. Ukoliko posedujete putni enduro, maxi enduro ili dual sport motocikl, unapredite svoja znanja i približite se punom potencijalu svoje mašine! U našoj organizaciji učestvujte u mešanom događaju enduro vežbe i vožnje na stazi.

Dual sport Trackday podrazumeva dva poludnevna TD termina: prvi u specijalizovanoj enduro vežbaonici (sa našim demonstratorom i serijom vežbi), a drugi (istog ili nekog sledećeg vikenda po Vašem izboru) poludnevno učešće na TD događaju na NAVAK stazi u Subotištu. Dakle, oprobaćete se i u vožnji na terenu van puta i u energičnoj vožnji na asfaltu.

Trackday kalendar za 2020. godinu
Dual sport motori mogu se voziti na stazi…
A mogu se voziti i van asfalta.

Ideja koja stoji iza ovog koncepta je što veće oslobađanje i, posledično, unapređenje u korišćenju punog potencijala Vašeg motocikla. Napredak dolazi samo ako napadamo sopstvene granice, naravno u sigurnom i kontrolisanom okruženju. I dalje Vas čekaju, kao što ste navikli, organizovana Hitna pomoć i TD redari, ali sada i demonstratori!

Za prijavu na ovaj događaj, posetite ovu stranicu na kojoj ćete naći formular za prijave i sugestije.

Vidimo se na stazi!


Da li želite da dobijate obaveštenja o novim tekstovima?

Svakog petka ujutro šaljemo email sa listom tekstova koje smo objavili te nedelje, svima koji su se prijavili na BJBikers email bilten. Na taj način možete ostati u toku sa novostima, čak i ako neki tekst propustite u toku nedelje… 

This field is required.

Šta je Ride-by-wire sistem i kako funkcioniše?

0
Šta je Ride-by-wire sistem i kako funkcioniše?

Danas gotovo svi sportski motocikl koji izađu iz fabrike poseduju ride-by-wire sistem. Zapravo, veliki broj novijih motocikala poseduje ovaj sistem, ali šta je zapravo Ride-by-wire sistem i kako funkcioniše?

Kao što smo spomenuli u prethodnom pasusu, ride-by-wire sistem poseduju gotovo svi noviji motocikli. Zapravo, poseduju uglavnom motocikli koji imaju ugrađenu naprednu elektroniku sa raznim elektronskim pomagalima poput kontrole proklizavanja i koji u svojoj ponudi imaju razne režime vožnje.

Šta je Ride-by-wire sistem?

Klasična veza između ručice gasa i leptirastih tela (ili karburatora) na sistemu za napajanje gorivom ranije je bila sajla. Jednostavnim zavrtanjem ručice gasa, sajla je otvarala leptirasta tela i na taj način omogućavala veći protok vazduha i goriva, što je za posledicu imalo povećanje obrtaja agregata.

Međutim, razvojem motocikala i povećanjem snage pojavila se potreba za sistemima koji će olakšati isporuku snage i omogućiti njenu lakšu isporuku. Klasično doziranje gasa putem sajle otežavalo je ugradnju kontrole proklizavanja na motociklima. Kontrola proklizavanja mogla je da se ugradi i na klasičan sistem sa sajlom, ali je sistem bio dosta sirov i naglo je prekidao isporuku snage, pa se tražio bolji način.

Šta je Ride-by-wire sistem i kako funkcioniše?
Šta je Ride-by-wire sistem i kako funkcioniše?

Ride-by-wire sistem razvijan je dugo na trkačkoj stazi. Yamaha je bila prvi proizvođač koji je ovaj sistem ugradila na serijski motocikl. Tako je 2006. godine svetlost dana ugledala Yamaha R6 sa ride-by-wire sistemom.

Kako funkcioniše ride-by-wire sistem?

U funkcionisanju ride-by-wire sistem uključeno je mnoštvo senzora i uređaja na motociklu, pa ćemo se u daljem tekstu fokusirati samo na ono što je bitno za princip rada sistema.

Budući da ne postoji direktna fizička veza između ručice gasa i leptirastih tela, celokupan proces odvija se na relaciji senzora položaja ručice gasa i TPS senzora (Throttle position sensor).

ECU prilkom dodavanja ili oduzimanja gasa analizira sve podatke koje dobija sa raznih senzora na motociklu (podatke poput trenutne brzine kretanja motocikla, odabranog stepena prenosa, brzine okretanja zadnjeg točka, itd). Na osnovu obrađenih podataka ECU određuje koliko će leptirasta tela biti otvorena i koliko odnos vazduh-gorivo će biti potreba u datom trenutku. ECU šalje signal do TPS senzora koji zatim izdaje naredbdu aktuatoru koji je zadužen za otvaranje i zatvaranje leptirastog tela. Aktuator je u principu mali elektromotor koji otvara i zatvara leptirasta tela.

Da bi agregat u svakom trenutku imao optimalan odnos vazduh-gorivo, sistem uzima i podatke očitavanja lambda sonde.


Predlažemo da pročitate:
Lambda sonda – Istina i zablude


Ako ste vozili motocikl koji poseduju ride-by-wire sistem, primetili ste da je osećaj zavrtanja ručice gasa skoro identičan kao sa klasičnim sistemom sa sajlom. To je iz razloga što se proizvođači trude da pruže što realniji osećaj prilikom vožnje motocikla. U samoj ručici gasa postoje opruge koje su zadužene za vraćanje ručice gasa u povratni položaj, ali i da bi pružili osećaj prilikom otvaranja ručice gasa.

Šta je Ride-by-wire sistem i kako funkcioniše?
Šta je Ride-by-wire sistem i kako funkcioniše?

Koje su prednosti ride-by-wire sistema?

Na početku teksta spomenuli smo da je ovaj sistem najzaslužniji za sva današnja savremena pomagala. Nepostojanje fizičke veze između ručice gasa i leptirastih tela otvara mogućnost instaliranja raznih elektronskih pomagala.

U prvom redu tu su kontrola proklizavanja, kontrola motornog kočenja, ubacivanje raznih režima vožnje, ograničenje isporuke maksimalne snage, itd.

Najbolji primer na kojem se može videti primena ride-by-wire sistema je ako uporedimo dva režima rada. Ako motocikl na primer isporučuje 200 KS i poseduje sportski i kišni režim vožnje, isporuka snage i doziranje gasa biće različito.

U sportskom režimu, ECU dozvoljava maksimalnu isporuku snage, a leptirasta tela reaguju momentalno pri zakretanju ručice gasa.

Što se kišnog režima vožnje tiče, kod većine motocikala snage je drastično smanjena, pa se može dogoditi da vam je umesto 200 KS, na raspolaganju 120 KS. U ovom slučaju, kada naglo zavrnete ručicu gasa, leptirasta tela će se sporije otvarati, odnosno, nećete dobiti momentalnu maksimalnu isporuku snage. To je napravljeno tako što komjuter motocikla “pamti” da ste u kišno režimu, prati sve parametre motocikla i određuje koliko je bezbedno da dopusti ubrzanja.

Zahvaljujući ride-by-wire sistemu omogućena je i ugradnja auto blipera, pa preporučujemo da pročitate i taj tekst kako bi vam bio jasniiji značaj ovog sistema. Tekst o auto bliperu i brzoj šaltalici (quic shifter -u) možete pročitati ovde.

Mane sistema

Osim velikog broja prednosti, ride-by-wire sistem ima i neke svoje mane. Mane su prventstveno po pitanju održavanja. Budući da sistem sačinjava elektronika, ukoliko dođe do kvara iste, nije tako jednostavno dijagnostikovati i otkloniti kvar. Sledeća stvar koja ne ide u prilog ride-by-wire sistema je njegova cena, koja je višestruka veća u odnosu na sistem preko sajle.

Međutim, iako svi volimo direktnu vezu između nas i motocikla, ride-by-wire sistem jednostavno donosi mnogo benefita po pitanju bezbednosti samih vozača, te će u budućnosti zasigurno biti ugrađivan na svim motociklima.


Da li želite da dobijate obaveštenja o novim tekstovima?

Svakog petka ujutro šaljemo email sa listom tekstova koje smo objavili te nedelje, svima koji su se prijavili na BJBikers email bilten. Na taj način možete ostati u toku sa novostima, čak i ako neki tekst propustite u toku nedelje… 

This field is required.

Honda predstavila MotoGP ekipu za 2020. godinu

0
Honda predstavila MotoGP ekipu

Danas je u Džakarti Honda predstavila svoju MotoGP ekipu za 2020. godinu. Mark Markez i Aleks Markez otkrili su motocikle sa kojim će se ove godine takmičiti.

Repsol Honda je ove godine dobila pojačanje u vidu Aleks Markeza koji je zamenio Horhe Lorenca. Mark Markez kao i uvek ima za cilj osvajanje titule šampiona u kategoriji vozača, ali je Hondi isto tako bitno da osvoji i titulu konstruktora, kao i ekipnu titulu.

Honda je do sada osvojila 25 titula konstruktora i ima zabeleženih 309 pobeda u MotoGP šampionatu.

Ova godina biće možda poslednja godina saradnje između kompanije Repsol i Honde, jer su se pojavile glasine o potencijalnom raskidu saradnje na kraju ove sezone. Tako da je ovo možda poslednja sezona u kojoj ćemo gledati fabričku ekipu Honde u Repsol grafikama.

Honda predstavila MotoGP ekipu
Honda predstavila MotoGP ekipu

Honda je za sada druga MotoGP ekipa koja je izvršila predstavljanje nove ekipe za ovu godinu. Pre nekoliko dana je u Bolonji Ducati izvršio svoju zvaničnu prezentaciju MotoGP ekipe (o tome možete pročitati ovde).

Vozače Honde sada očekuje par dana predaha pre prvog zvaničnog MotoGP testa koji se vozi na stazi Sepang u Maleziji od 7. – 9. februara.

Za komentare i diskusiju o MotoGP i drugim šampionatima, predlažemo da svratite do dela foruma predviđenog za moto sport.


Da li želite da dobijate obaveštenja o novim tekstovima?

Svakog petka ujutro šaljemo email sa listom tekstova koje smo objavili te nedelje, svima koji su se prijavili na BJBikers email bilten. Na taj način možete ostati u toku sa novostima, čak i ako neki tekst propustite u toku nedelje… 

This field is required.

Ducati Monster 1200S – Novi, bolji Monster

0
Ducati Monster 1200S

Ducati nam je za 2020. godinu pripremio novi Monster 1200S. Paleta Monster modela nije drastično menjanja za ovu godinu, ali je Monster 1200S dobio unapređeno ogibljenje, kočnice i još neke estetske promene.

Prvi Ducati Monster sišao je sa proizvodne trake 1993. godine i od tada je ovaj model veoma populara. Prošlo je već 27 godina od tada, a Monster se i dalje proizvodi u raznim varijantama.

Za danas smo rešili da vam detaljno pripremimo predstavljanje modela Ducati Monster 1200S, koji za ovu godinu dolazi u specijalnim bojama, a u nazivu svog imena dodata je i oznaka “S” sa kojom dolazi naprednije ogibljenje, kočioni sistem i svetlosna grupa u odnosu na standardni Monster 1200.

Snažan agregat uz odličan obrtni moment

Ducati Monster 1200S pokreće Testastretta 11° dvocilindrični vodeno hlađeni agregat radne zapremine 1.198 cm³ sa 4 ventila po cilindru. Desmodromski sistem zadužen je za veoma precizno otvaranje i zatvaranje ventila. Napredak na novoj seriji Monster -a postignut je na povećanju servisnog Desmo intervala štelovanja ventila, koji sad iznosi 30.000 km.

Zahvaljujući novim Mikuni leptirastim telima prečnika 56 mm i “Ride-by-wire” sistemu, kao i novom auspuhu, Monster 1200S isporučuje veoma moćni 150 KS pri 9.250 O/min, uz maksimalni obrtni momen od 126,2 mm pri 7.750 O/min.

Ducati Monster 1200S
Ducati Monster 1200S

Na Monster -u 1200S umesto suvog, ugrađeno je kvačilo potopljeno u ulju. Doziranje i pritisak na polugu kvačila sada su daleko lakši zahvaljujući polu-servo sistemu koji potpomaže pritisku na opruge kvačila. Ove promene omogućavaju fino doziranje kvačila uz minimalnu upotrebu sile na poluzi kvačila.

Neizostavna cevasta šasija

Od prve serije pa sve do danas, Monster je krasila cevasta šasija. Ducati se vodio logikom da ono što je dobro ne treba menjati. Tako je i Monster 1200S nastavio tradiciju upotrebe cevastog čeličnog rama. Ducati je svoje iskustvo sa trkačkih motocikala preneo i na Monster 1200S.

Agregat je noseći element šasije i glavni upijač stresa. Šasija je za agregat zakačena na cilindre, čime se dobija kompaktan i dobro centralizovan motocikl. Pod-ram koji sadrži suvozačevo sedište takođe se kači na zadnji deo agregat. Rezultat ovakve šasije je mala težina i dobar položaj vozača na motociklu.

Ducati Monster 1200S
Ducati Monster 1200S

Monster 1200S poseduje naprednije ogibljenje i kočnice

Glavna razlika (osim boje, ali o tome kasnije) između “običnog” Monstera 1200 i Monstera 1200S su ogibljenje, kočnice i točkovi.

Za razliku od standardne verzije koja ima Kayaba i Sachs ogibljenje, S verzija koristi Ohlins ogibljenje. Napred se nalazi potpuno podesiva Ohlins viljuška sa prečnikom štapova od 48 mm, dok se nazad nalazi potpunod podesivi Ohlins amortizer.

Kao još jedan zaštitni znak Monster modela, nazad se nalazi jednostruka aluminijumska viljuška.

Ducati Monster 1200S

Sledeća razlika između standardnog Monstera 1200 i Monstera 1200S su kočnice. Standardne verzija poseduje Brembo M4.32 kočione čeljusti i dva diska prečnika 320 mm. Monster 1200S poseduje nešto novije Brembo M50 radijalno postavljene kočione čeljusti sa dva viska prečnika 330 mm napred. Pozadi se nalazi jedan disk prečnika 245 mm.

Pretposlednja stvar po kojoj možete razlikovati S od obične verzije su i točkovi. Ducati Monster 1200S dolazi sa trokrakim “Y” felnama, na kojim je jedan krak ofarban u Ducati crvenu boju.

Ducati Monster 1200S

Solidan elektronski paket

Ducati Monster 1200S poseduje sasvim solidan elektronski paket, koji je dovoljan za jedan naked motocikl poput ovog. Elektronika nudi vozaču na raspolaganje tri režima vožnje. Unutar svakog režima vožnje elektronika motri na Ducati kontrolu proklizavanja (DTC), ABS sistem i Ducati kontrolu podizanja prednjeg točka (DWC).

Monster 1200S raspolaže sledećim režimima vožnje:

Sportski – u sportskom režimu vozač na raspolaganju ima svih 150 KS koji preko “Ride-by-wire” sistema direktno bez zadrške isporučuju snagu. U ovom režimu vožnje aktivan je nivo 3 DTC intervencije, visoka efikasnost ABS -a (nivo 2 intervencije), DWC nivo je na 3. nivou, a kontrola podizanja zadnjeg točkaje isključena.

Turing – takođe isporučuje svih 150 KS, sa manje direktnom isporukom snage i DTC intervencijom koja je podignuta na 3. nivo. DWC je u ovom režimu na nivou 5, a ABS u ovom režimu ne dozvoljava podizanje zadnjeg točka.

Urban – ovaj režim je kao što mu ime kaže predviđen za vožnju u gradskim uslovima. U skladu sa tim maksimalna snaga ograničena je na 100 KS. DTC je podignut na nivo 6, ABS je podešen na maksimalni nivo stabilnosti, a DWC je podešen na nivo 7.

Ducati Monster 1200S
Ducati Monster 1200S

Pregledna instrument tabla u boji

Instrument tabla na Monsteru 1200S sadrži najnoviju generaciju TFT ekrana. Sadržaj može da se priakzuje u tri režima (Corse, Full i Track) koja su namenjena da prikazuju informacija u zavisnosti od okruženja u kom se motocikl vozi.

Na primer, u Urban režimu instrument tabla koristi Corse pregled koji minimalizuje količinu prikazanih podataka. U Corse pregledu glavne uočljive informacije su trenutna brzina kretanja motocikla i trenutno odabrani stepen prenosa. Tako u zavisnosti od odabranog režima vožnje, instrument tabla prilagoađava količinu prikazanih informacija.

Ducati Monster 1200S
Ducati Monster 1200S

Što se svetlosne grupe tiče, Monster 1200S poseduje zadnje svetlo i pokazivače pravca koji su napravljeni u LED tehnologiji. Što se tiče prednjeg svetla, ono je napravljeno tako da je motocikl sa prednje strane uočljiv i tokom vožnje po suncu. Ova tehnologijs nosi skraćeni naziv DRL ( Daytime Time Running Light).

Izgled koji traje generacijama unazad

Monster ne bi bio Monster kada bi mu se promenile neke karakterne crte poput samog dizajna. Iako je Monster 1200S totalno drugačiji od prvih serija Monstera, ipak je zadržan prepoznatljiv izgled i duh koji traj decenijama. Konkretno ovaj model koji smo danas predstavili urađen je u crnoj boji i potpuni naziv ove verzije je Ducati Monster 1200S “Black to Black”.

Ducati Monster 1200S napravljen je za sve ljubitelje naked motocikala koji žele snažan, moderan i lep motocikl za svakodnevnu vožnju. Cena za ovu verziju koštaće oko 17.400 eura.

Ducati Monster 1200S


Da li želite da dobijate obaveštenja o novim tekstovima?

Svakog petka ujutro šaljemo email sa listom tekstova koje smo objavili te nedelje, svima koji su se prijavili na BJBikers email bilten. Na taj način možete ostati u toku sa novostima, čak i ako neki tekst propustite u toku nedelje… 

This field is required.

Honda NR500 sa ovalnim klipovima

0

Četvorotaktna Honda NR500 napravljena je u doba dominacije dvotaktnih motora u GP prvenstvu. U tu svrhu Honda je od NR500 napravila revolcionaran četvorotaktan agregat sa tehničkim rešenjima koja do tada nisu viđena u svetu trka.

Honda je u aprilu 1978. godine najavila da se vraća u GP šampionat, u kome se takmičila do 1968. godine. Te 1968. godine povukli su se iz GP šampionata zbog novih pravila u kojim je zapremina agregata ograničena na 500 cm³ i na maksimalno četiri cilindra. Ta pravila pogodovala su više dvotaktnim nego četvorotaknim motorima.

Saičiro Honda blago rečeno nije voleo dvotaktne motore, pa je rešio da se 1968. godine povuče iz GP šampionata i da preusmeri fokus na automobilsku industriju.

Ipak, Soičiro Honda bio je opsednut trkama te je rešio da se vrati u šampionat, ali na svoj način. Honda je naredio da se sastavi grupa mladih inženjera koji će napraviti četvorotaktni motor koji će moći da se nosi sa dvotaktnim motorima. Ovo je bio prilično težak zadatak, budući da je u istoj radnoj zapremini iz dvotaktnih motora daleko lakše izvući snagu nego iz četvorotaknih. Pri tome, dvotakni motori su daleko jednostavniji i manje težine, što je još više otežavalo posao Hondinim inženjerima.


Predlažemo da pročitate:
>> Istorija Honde, prvi deo – Saičiro Honda


Za projekat pravljena NR500 zaposlena su tri mlada inženjera. Namerno su izabrali tri mlada inženjera, jer je Soičiro smatrao da mladi inženjeri koji vole trke mogu da stvore inovativan motocikl. Jedan od tih inženjera bio je i Jošimura koji je imao svega šest godina iskustva, a upravo je on bio jedan od vodećih za pravljenje agregata.

Razvoj ovog projekta obavljao se u Asaka razvojnom centru. Ime NR500 je akronim reči “New Racing” (Novi Trkač).

Dilema oko koncepta agregata i ideja o ovalnim klipovima

Budući da su dvotaktni motori od 500 cm³ koji su se tada takmičili su svetskom GP šampionatu, imali snagu od oko 120 KS, Hondin tim imao je zadatak da napravi snažniji motor. To nije bio nimalo lak zadatak, budući da je agregat sme da ima maksimalno 500 cm³ i četiri cilindra. Da bi četvorotaktni agregat mogao da se nosi za dvotaktnim u istoj radnoj zapremini, maksimalan broj obrtaja četvorotaktnog motora morao je da iznosi skoro duplo više od maksimalnog broja obrtaja koji postižu dvotaktni motori. Što je u teoriji (i praksi) značilo da bi agregat NR500 trebalo da se vrti nešto preko 20.000 O/min.

Da bi postigli veliki broj obrtaja i veliku snagu, inženjeri su morali da smisle kako da naprave agregat, a da se cilindri brzo pune gorivom i da se brzo oslobađaju izduvnih gasova kako se ne bi pregrevali i kako bi propisno funkcionisali.

U početku su eksperimentisali sa hodom i prečnikom klipa, ali su brzo uvideli da rešenje ne leži tu. Zatim su se odlučili da drugačije projektuju ventile. Kad su uvideli da ni klasičan sistem sa četiri ventila po cilindru ne može da da rezultate, okrenuli su se jednoj drugoj ideji. Ta druga ideja je bila da dodaju još ventila. Na kraju su došli do toga da će NR500 morati da ima veći broj ventila od četiri ventila ukoliko žele da postignu zadatu snagu.

Honda NR500
Honda NR500

Međutim, bez obzira na prečnik ventila, veći broj ventila po cilindru zauzima mnogo mesta. Ventili sa druge strane nisu smeli da imaju mali prečnik, jer u tom slučaju ne bi moglo da dođe do dovoljno brze razmene gorvia i gasova.

Zatim se rodila nova ideja da se umesto klasičnih klipova napravi agregat sa ovalnim klipovima. Na taj način će cilindri moći bez problema da prihvate svih planirane ventile.

Prema njihovim proračunima, agregat će biti sposoban da isporuču 130 KS i 23.000 O/min. Sve se uklapalo u planove i pravljenje komponenti i sklapanje agregata moglo je da počne.

Razvoj agregata i problemi

Prema proračunima, odlučeno je da će agregat imati čak osam ventila! inženjeri su prvo napravili jednocilindrični agregat sa dva ventila kako bi se uverili da će koncept funkcionisati. Posle prvog testa bili su zadovoljni i krenuli su u izradu četvorocilindričnog agregata.

Tokom svake faze testa i razvoja povećavali su broj ventila i na kraju su stigli do brojke od osam ventila po cilindru, četiri usisna i četiri izduvna. Tokom razvoja agregat buduće NR500 suočavao se sa raznim problemima.

Prvi veći problem pojavio se kada je agregat prevazilacio 10.000 O/min. Pri tom i većem broju obrtaja, unutrašnje komponente u agregatu su se raspadale. Utvrđeno je da je problem u tome što se za povezivanje klipa sa radilicom umesto jedne, koriste dve klipnjače. Pri visokom broju obrtaja, dolazilo je do pomeranje bolcne klipa, a u krajnjoj meri i do raspadanja klipa.

Honda NR500
Honda NR500

Inženjeri su zatim morali malo da promene dizajn unutrašnjih komponenti. Najveći problem predstavljalo im je to što proizvodnja komponenti u to vreme nije bila toliko precizna, a za ovaj agregat trebala im je izuzetna preciznost u izradi delova. Naročit problem predstavljala je izrada karika za klipove. Budući da je klip bio ovalan, pravljenje ovalne karike predstavljalo je veliki problem. Čak su u jednom trenutku pokušali da naprave kariku iz dva dela, koja bi se zatim po ugrađivanju na klip, a zatim u cilindar dovoljno sastavila na radnoj temperaturi agregata kako ne bi propuštala kompresiju. Na kraju se odustalo od ovog rešenja i preciznom obradom uspeli su da naprave klasičnu kariku iz komada koja se navlači na klip.

Šest meseci od početka projekta, konačno, uspeli da sastave sve komponente i kada je tesitranje agregata obavljeno bez greške, prešlo se na izradu četvorocilindričnog agregata, budući da su svi ovi testovi rađeni na probnom jednocilindričnom agregatu.

Prva verzija četvorocilindričnog agregata i prvo pojavljivanje na trkama

Posle završetka jednocilindrično testnog prototipa na redu je bilo određivanje konfiguracije za četvorocilindrični agregat. Odlučeno je da će NR500 ima V konfiguraciju agregata, sa uglom od 100º između cilindara. Prva verzija agregata nosila je oznaka 0X, a testiranja na probnom stolu počela su u aprilu 1979. godine.

Godina 1979. je ujedno bila i godina kada je NR500 trebalo da debituje na stazi. Međutim, ekipa inženjera se i dalje borila sa raznim problemima ko agregata. Glavni problem u početku predstavljali su zupčanici i naravno ventili koji su se lomili.

Ipak, nije više bilo vremena za čekanje pa su rešili da agregat konačno ugrade u šasiju. U tom trenutku, u Hondi nisu bili zadovoljni maksimalnom snagu koja je iznosila oko 110 KS.

Konačno, prvo pojavljivanje u GP šampionatu bilo je u julu mesecu 1979. godine na 11. trci u sezoni, na stazi Silverston u Velikoj Britaniji. Zbog problema sa nepouzdanošću agregatu, snaga je bila smanjena na 100 KS pri 16.000 O/min.

Zapravo, Jošimura i ostatak ekipe želeli su da saznaju kako će se kompletan motocikl ponašati u realnim trkačkim uslovima. Prvi rezultati bili su razočaravajući.

Mik Grant i Takazumi Katayama imali su tu čast da budu prvi vozači na NR500. Za prvu trku, jedva su uspeli da se kvalifikuju. Trka za Mik Granta potrajala je svega par stotina metara, jer je Grant pao u prvoj krivini. Katajama je u trci bio svega par krugova, posle kojih je odustao zbog problemama sa agregatom.

Za trku na Silverstonu, ekipa se nije mnogo razočarala, jer su znali da agregat nije potpuno spreman. Zato su vredno radili da se priprema za poslednju trku u sezoni koja je vožena u Francuskoj. Međutim, ekipa je tamo doživela kolektivni šok.

Oba vozača nisu uspela ni da se kvalifikuju za trku. Dvotaktni motori jednostavno su potukli četvorotaktnu Hondu NR500. U timu je vladalo veliko razočaranje. Svi njihovi proračuni oko snage pali su u vodu. Što je još gore, agregat je i dalje bio nepouzdan.

Dalje unapređenje agregata

U Hondi nisu odustajali od toga da agregat za NR500 naprave pouzadnim i snažnim. Najveći problem zadavao je razvodni sistem, odnosno zupčanik koji je pogonio bregastu osovinu koja je na svaku polovinu rotacije radilice otvarala ili zatvarala ventile. Ventili su bili drugi veliki problem što se tiče pouzadnosti agregata.

Inženjeri na čelu sa Jošimurom mislili su da glavni problem pravi među-zupčanik, koji su zato izbacili iz agregata, ali je problem i dalje ostao prisutan. Konačno rešenje bilo je vraćanje među-zupčanika uz postavljanje gumenog amortizera. Ovo rešenje uspelo je da oktloni problem i rezultiralo je povećanjem snage.

Još jedan problem koji je agregat pravio vozačima u vožnji bilo je agresivno motorno kočenje, ali su u Hondi i to rešili dosta brzo.

Honda NR500
Honda NR500

Kako je vreme odmicalo, tako su rađena minimalna unapređenja agregata. Verzija agregata 2X, 1982. godine isporučivala je 135 KS, a 1983. godine, agregat 3X spreman za trke isporučivao je 130 KS. 3X agregat bio je nešto konkurentniji, ali je već bilo kasno jer je Honda rešila da razvije dvotakni motor koji će se nositi sa konkurencijom.

Ipak, iako su napredovali u povećanju snage agregata i time dostigli snagu koju isporučuju dvotaktni motori, NR500 i dalje nije uspevala da postane konkurentna na trkama. Najveći problem koji je Honda NR500 imala bila je prevelika težina.

Četvorocilindrični agregat težio je čak 20 kg više u odnosu na dvotakni agregat. Honda je i tu imala rešenje. Delove koji su napravljeni od čelika zamenili su aluminijumskim ili titanijumskim, a druge delove koji su bili lagani, zamenili su delovima od magnezijuma. Međutim, njihovim stopama ubrzo je krenula i konkurencija, pa i smanjenje težine nije dalo rezultata.

Još jedan problem predstavljalo je paljenje motora pred start trke. U to vreme, GP trke startovale su tako što je vozač morao da pogura motocikl da bi ga upalio i tako stratovao trku. Honda NR500 bila je izuzetno teška za paljenje na “gurku” zbog svog dizajna ovalnih klipova i veće kompresije.

Stopiranje projekta i prelazak na dvotaktne motore

Posle tri godine rada na NR500, zbog prevelikog pritiska od strane javnosti i želje za pobedom, Honda je rešila da pređe na dvotaktne motore. Tako je Honda 1972. godine predstavila dvotaktni trkački motocikl NS500 koji je potisnuo NR500 u zaborav.

U vreme kada je NR500 učestvovao na trkama, tadašnji novinari su NR – u dali nadimak “Never Ready” (nikad spreman), zbog čestih kvarova i prepravki koje su vršene na njemu.

Nije sve bilo tako crno za Hondu i NR

Honda NR500 ipak je zabeležila jednu jedinu pobedu. To je bilo na trci “500 kilometara Suzuke” na kojoj je Kengo Kijama odneo pobedu 1981. godine.

Iako se povukla iz GP šampionata sa NR -om, Honda je ipak nastavila da radi na tehnologiji sa ovalnim klipovima i usavršavanju četvorotaktnih motora. U prilog tome govori i kasniji model NR750 koji se našao na prodaji u verziji za ulicu. O Hondi NR750 pisali smo ranije i taj tekst možete pročitati ovde.

Iako je na trkama proglašen za promašaj, NR500 je ipak Hondi značio dosta. Zahvaljujući višegodišnjem radu na ovom agregatu, Honda je otišla par koraka unapred u odnosu na druge proizvođače po pitanju razvoja četvorotaktnog motora. U prilog tome govori njihova kasnija velika konkurentnost u WSBK šampionatu. Honda je dočekala svoj trenutak da pokaže nadmoć u pravljenju četvorotaknih motora kada je počela nova era MotoGP šampionata, čime je delimično naplatila svoj trud u razvoju NR500.


Da li želite da dobijate obaveštenja o novim tekstovima?

Svakog petka ujutro šaljemo email sa listom tekstova koje smo objavili te nedelje, svima koji su se prijavili na BJBikers email bilten. Na taj način možete ostati u toku sa novostima, čak i ako neki tekst propustite u toku nedelje… 

This field is required.

Moto vesti iz protekle nedelje

0
Moto vesti iz protekle nedelje

Došli smo do kraja januara i sada već sve željnije iščekujemo lepša vremena i početak sezone. Dok sezona ne počne, prekratite vreme čitajući naše moto vesti iz protekle nedelje.

Norton otišao u stečaj

Prethodnih nedelja izveštavali smo o finansijskim problemima koje su pogodile jedno od najstraijih proizvođača motocikala – Norton. Juče je stigla tužna vest da je Norton otišao u stečaj, kao i da će fabrika prema svemu sudeći prestati sa radom.

Ostaje nada da će se naći neko ko će uspeti da uživi Norton, koji ima tradiciju od 122 godine.

U planu MV Agusta 950 Adventure

Predsednik MV Aguste Timur Sardarov najavio je da u narednih 5 godina želi da MV Agusta postigne prodaju od 25.000 motocikala. Za takav plan, MV Agusti su potrebni novi modeli motocikala, koje je Sardarov upravo i najavio.

Moto vesti iz protekle nedelje
Moto vesti iz protekle nedelje

U planu je razvoj MV Agusta Adventu motocikla radne zapremine 950 ccm. Sardarov ima ozbiljne planove za MV Agustu i u narednom periodu zasigruno možemo očekivati nove modele.

Kvartararo budući fabrički vozač Yamahe

Fabio Kvartararo će od 2021. godine biti novi fabrički vozač Yamahe u MotoGP šampionatu. Vest koja je odjeknula pomalo je iznenadila sve ljubitelje MotoGP šampionata. Nije da se ova vest nije očekivala, već je vest došla prerano.

Moto vesti iz protekle nedelje
Moto vesti iz protekle nedelje

Samo jedan dan pre objave Kvartararovog ugovora, Yamaha je takođe objavila da je produžila ugovor sa Vinjalesom. To znači da će Valentino Rosi na kraju sezone napustiti fabričku ekipu Yamahe. Više o tome možete pročitati u zasebnoj vesti, ovde.

Markez na motociklu prvi put posle operacije

Mark Markez je po prvi put od MotoGP testa i operacije ramena provozao motocikl na stazi. Markez je posle testa na Hereza otišao na operaciju levog ramena.

Moto vesti iz protekle nedelje
Moto vesti iz protekle nedelje

Oporavak od operacije ne protiče po planu, te je Markez izjavio da neće biti 100% oporavljen za test na Sepangu koji se vozi već sledeće nedelje. Markez je tek ove nedelje prvi put vozio motocikl na stazi kako bi proverio u kakvom je stanju rame.

To je sve što se tiče moto vesti iz protekle nedelje. Ukoliko želite da diskutujete o moto sport vestima, predlažemo da posetite podforum posvećen ovoj temi.


Da li želite da dobijate obaveštenja o novim tekstovima?

Svakog petka ujutro šaljemo email sa listom tekstova koje smo objavili te nedelje, svima koji su se prijavili na BJBikers email bilten. Na taj način možete ostati u toku sa novostima, čak i ako neki tekst propustite u toku nedelje… 

This field is required.