Naslovna Blog Stranica 42

Bedevija i ja, vorbește din inimă (priča iz srca-rumunski)

0
Bedevija i ja, vorbește din inimă (priča iz srca-rumunski)

Danas jedan putopis stare garde sa skoro jednako starim motociklom. Naš prekaljeni član foruma Misa-pei otisnuo se na drugu stranu Dunava, u Rumuniju, da ispuni svoju želju i okrene kilometre po susednoj nam Rumuniji opisavši sve u putopisu – Bedevija i ja, vorbește din inimă (priča iz srca-rumunski).


Ova priča će biti dugačka. Pokriće više dana. Često mi kažu da sam “epičan” u izražavanju, a ja samo hoću da izlaganje bude jasno i detaljno. Koga mrzi sve da čita, neka ide u… 

UVOD

Već godinama nisam bio u prilici da krenem na neki malo ozbiljniji put. Svake godine redovno registrujem Bedeviju, mazim je pazim je, spremna je za putovanje u svakom momentu i cvrc… ništa od putovanja. Pređem 3, 4 hiljade od registracije do registracije. Nerviram se. Ono sitno, 200 do 500 km za dan, ni ne računam u put. Sedim i čitam kako ljudi idu ovamo, onamo, kako su divni putevi, sjajan provod. Osećam se kao da sedim u kafani i samo gledam kako drugi jedu jagnjetinu.

Posle svega što se događalo meni i mojoj porodici, celom svetu i šire, preko potrebno mi je bilo da se udaljim od svega, da nikog ne vidim, ne čujem, da budem malo sam sa sobom. Da uživam i da imam vremena za razmišljanje, da napravim neki presek i razmotrim šta mi je dalje činiti i kojim putem krenuti od sada. Naravno, ništa od toga nisam uradio . Ne volim mnogo grupne vožnje. Više gledam u retrovizor da onaj iza nije previše zaostao, pao, onom drugom je brzo, onom je sporo, ovaj bi da piški, onaj da kaki, ovaj hoće levo, onaj desno… Jebite se svi. Ja ratujem sam.

TA i TF su mi bili velika želja od kad sam pročitao prvi putopis. Još kad sam video i mečke, gotovo. Rešen sam da je to prva destinacija. Životne kockice su se najzad sklopile kako treba i samo treba da odredim datum. Merkam prognoze, samo da nema kiše. U igri je prošla (od 29. jula 2024.) ili ova nedelja (od 5. avgusta 2024.). Odlučim se za prošlu, nekako mi se više dopala prognoza. Tri, četiri dana planiram put. Lepše je preći sever-jug, ne, lepše je preći jug-sever… , Naludo kiša, naludo suša, smislim ja da pređem sve po dvaput. Sit da se izvozam. Plan je bio:

1. dan Trešnja, Bela crkva, Kaluđerovo, Dunavska magistrala, Oršova, (onda se tu ubaci i Herkulanom i deo 67D do Targe) Targu Jiu, spavanjac.

2. dan Targu Jiu, Novaci, S(j)ebeš, Sibiu, TF, Curte de Anges. Noćenje.  Optimista.

3. dan, isto to samo kontra.  Magarac

4. dan Targu Jiu, Oršova, Kladovo, Srebrno jezero (svraćanje kod prijatelja na brzo brčkanje) i kući.

Naravno, ja sve ostavljam za poslednji momenat, pa sam u četvrtak uveče pred put rekao Ljilji da me pere i sprema. U petak vadio kartice, uplaćivao net, dokupljivao šta mi još treba, šest puta ponešto zaboravljao, vraćao se… Provera motora, reda radi jer verujem u moju Bedeviju i eto ga ponedeljak ujutru.

Plan mi je da vidim našu stranu Đerdapa iz neke druge perspektive, da provozam “njihovu” stranu Dunava, dobacim do Targu Jiu preko banje Herkulanum i tamo noćim. Imam vremena, ne žurim. Još samo da svratim u neku Komercijalnu banku da proverim mogu li ili ne da povežem devizni račun sa pripejd karticom. Telefonom su mi jednom rekli da ne mogu, samo dinarski, u banci su mi u petak rekli da mogu i da su izdali nalog… Lud i zbunjen se zabavljaju. A ja na dinarskom imam samo 408 din.

DAN PRVI (29/30 juli)

Krećem s malim kašnjenjem, kako je i red. Prošlo je 9 kad sam krenuo, umesto u 8. Pih, samo sat. U Kovinu (gde bih inače ja završio), uveri me gospođa da samo dinare mogu da prebacujem, a tako kaže i aplikacija. Ima troje, četvoro ljudi, ja ne bih da sad menjam tu evriće pa da čekam na red… neka, obaviću sve u Beloj crkvi. Računam, manje mesto, nije gužva. Kakav optimista. Tamo sam sreo stare prijatelje Mikija i njegovog sina Zokija, inače su u BMW klubu koji je baš prethodne nedelje bio na TA i tu sam dobio preporuke za smeštaj Tara u Ranci i još gomilu izuzetno korisnih saveta. Mnogo im hvala. Tek kad sam promenio lovu, uđem u banku, a tamo najmanje trideset njih čeka, rade dva šaltera. Dinari u džepu, ništa na računu, snaći ću se… Posle sam naučio foru kako se sve radi preko aplikacije. Nema veze, sve je zabavno. 

Dakle, Bela crkva, Kaluđerovo, poslednja prodavnica “Jeka”, menjam 50e u leje. Kurs je 4.9RON za 1e. Čisto da ne uđem u stransku zemlju bez njihovih para, za svaki slučaj. Praktično, odatle se tek osećam da sam na putovanju. Malo mi je frka zbog neta, jesam ja uplatio onaj dodatak (Evropa 1,5GB), jeste aktiviran, ali… Ako me snađe neki roming, ugasio sam. Ne znam ni kolika je potrošnja neta-za mape i booking. Setih se da su mi rekli da ću imati MTS duž celog Dunava. Tako je i bilo. Stignem do Dunava, MTS šljaka, vozim se, nigde nema odmorišta s nekom senkom. A toplo je, baš. Dotankujem se, jedno 15l, po ceni od 7.6RON, nastavljam dalje. I eto najzad nekih sunbcobrana uz reku. Vidi se Golubac. Presrećan sam. Potpuno drugačija perspektiva, upravo ono što sam i želeo.

Stvari su mi spakovane u torbu, u koferu je alat dovoljan za laku generalnu, kompresor, set za čepovanje, sprej za krpljenje i sprej za podmazivanje lanca, klopa i voda, kišna i toplija odeća. Uvek nosim dosta alata, jer se pokazalo kroz istoriju da mnogima stane motor, a onda ja nemam alat da im popravim. To što oni nemaju ništa je obično nebitno, nego se iščuđavaju kako to da ja nemam. I zaista mi se nije nikad desilo da je meni trebao moj alat. Ali, radi uroka, nosim sve što može da zatreba  Jedino sam ostavio unimer kod kuće, nisam imao živaca i njega da vučem.

Elem, nastavim dalje, lepo preznojen, i tražim gde se Dunav i put spajaju. Slaba vajda. Prvo, nijedno selo kroz koje sam prošao nema neko šetalište gde bih mogao da uživam u reci, da se malo osvežim. Kao da su bežali u kopno. Posle sam saznao da je to bilo zbog straha ondašnjih vlasti da im neko ne utekne iz raja. Čak i da su pravili neku vrstu tunela, puštali provokatore da sakupe one kojima se raj ne dopada, pa ih u tim tunelima masovno ubijali i ostvarivali im želju da se dokopaju Dunava. Samo malkice mrtvi. Istina ili laž, ja tako čuo i od Rumuna i od naših.

Sam put je prihvatljivog kvaliteta. Ni dobar ni izrazito loš. Glupost (opet zbog bezbednosti u saobraćaju) je da su na bankinama šipke na kojima je visoka bankina koja je tačno u visini očiju i savršeno zaklanja pogled na reku. Genijalno. Tu si, a ništa ne vidiš ako ne staneš na sred puta. Ali si bezbedan, zaboga. Metal je mek. Videh prelepo i neobično zdanje Lepenskog vira, samo što mi je bilo neizvodljivo da stanem i slikam. Svemirski izgleda “iz odande”. I stigoh tako do Decibela  (Decabala). Meni je neuporedivo zanimljiviji i bolje se vidi s naše strane. Još je popodne sunce iznad njega i bije direkt u kameru.

Bedevija i ja vorbește din inimă (priča iz srca-rumunski)
Bedevija i ja vorbește din inimă (priča iz srca-rumunski)

Dođoh, videh, produžih. Naravno, omanji vašar u podnožju. Simpatične kineske rukotvorine s rumunskim motivima. Tutanj odatle. Pravac Oršova. Ogroman park uz Dunav, ali se genije plaši da ostavi motor pa stajem na parking Lidla da se javim da dalje nemam naš signal. Sve vreme MTS radi kao u centru baš vašeg grada. Hvatam pravac ka Herkulanumu. Sve fotke su opaljene  mobilnim, što iziskuje, stani-skini rukavice-raskopčaj se-slikaj, ponovi sve unazad. Ako skidam i kacigu, dodati još dva, tri minuta dok zabijem, a ne polomim, naočare pod kacigu. Tako da do Herkulanuma nema fotki. Nema ih ni posle, ali to je druga priča.

Put do banje (6) je veoma dobar. E, sad… dva su puta oko banje. Jedan ide kroz centar i nemam pojma kakav je, a drugi, koji ide iznad banje sam saznao kakav je. Dva puta zamalo da me kamioni sa četiri osovine zalepe k’o leptirića za stenu, majstori motaju krivine bez kočenja jer je strmopizdina. Dole (put) su samo rupčage. šoder, stenje svih veličina i pomalo tu i tamo nešto asfalta. Ispucalog. Jedan lik se nešto zablesavio i on me je malo štrecnuo da neće uspeti da smota (Dacija, naravno), ali je uspeo da prođe krivinu. Ne znam da li je tresak koji sam čuo pet sekundi kasnije imao veze sa njim, a i nešto me je mrzelo da se vraćam. Dakle, strmo, put se radi, voze ili k’o šašavi ili se vuku. Mili bože, kud sam zaš’o (Ljuba Moljac). 

Dokopah se napokon one divne deonice 67D do Targu Jiu. Stvarno je prelepo, slike jok, već su počela da me bole leđa te nema stajanja. Daj da uživam u vožnji, a i da stignem da tražim smeštaj. Za taj deo… ne znam da li je vredelo ono maltretiranje iznad banje. Možda je put kroz nju bolji, što bi u tom slučaju vredelo zaobilaziti.

I tako vam, dragi moji čitaoci, stigoh u Taru Jiu. Kako ulazim, kao da sam stigao u Batajnicu, Zrenjaninski put, nove kuće i zgrade, sve poslovno – stambeni objekti (poznato, zar ne). Na skoro svakoj zgradi piše da se izdaje prenoćište. Nešto ne mogu da nađem mesto da sednem, popijem kafu, ogrebem se za net (i dalje se plašim računa kad se vratim). Generalno, pored puta nema mnogo kafanica kao kod nas. Vidim Nindžu 6, pitam gde da sednem i počinem. I nađem smeštaj. Reče da ga pratim. Provoza me do neke picerije (vrlo korektne), skide kacigu, ono klinac, dal’ ima 16 godina. Kaže, mora da pazi na policiju. Jasno. U glavnom, on inače tu radi, imam kafu, net i mogu da ručkam. Pojeo sam tamo na Dunavu dva sendviča što mi je Ljilja spremila, druga dva sam čuvao za kasnije. Sednem tamo, probam sa booking, ne mogu da se snađem (seljak iz Ralje, šta ćeš). Traže mi pare unapred. Ne da Srbin unapred ništa. A i nemam dinare na računu jer kartica je u din. Tu sam shvatio da mogu da prodam devize i da ubacim na karticu dinare. Sve preko aplikacije. Ali mi se nikako ne dopada da tamo nekom prebacim lovu. Odem do jednog apartmana… nekako sam upalio net i sa velikim (nepotrebnim) strahom ga palio samo na svakom raskršću da vidim gde treba da idem. Ono stambena zgrada, nema tu apartmana nego dopisivanje sa vlasnikom itd. Ko zna, da ne dužim, ko ne zna, naučiće. Krenem, malo se vozikam, kad vidim opet Nindžu. Šljašte neke fluo cevi ispod i oko njega. Opet onaj klinac i preporuči mi dečko hotel Gorj koji je jeftin, čist i blizu. Da, već je skoro 10 uveče. Nađem najsocrealističniji hotel. 30e noć. 6. sprat. Tri kreveta unutra, ali čisto, prečisto. Uštirkana posteljina. Peškiri blješte. Nema neta. Jbg… Daj da se plaknem i da idem da jedem. Na ćošku je restoran, preko puta neki fast fud. Tu počinje pešačka zona. Perfektna lokacija. To sam skontao tek kasnije. A da preko ulice imam privatni smeštaj sa netom i da isto košta. Motor na parkingu hotela, a u hotelu pomešano Kinezi i Arapi. Svak za sebe, ali svi sede u holu hotela i deru se. Ne umeju tiho da pričaju, pa bog. Tridesetak njih. Evo je slika sobe:

Bedevija i ja, vorbește din inimă (priča iz srca-rumunski)
Bedevija i ja vorbește din inimă (priča iz srca-rumunski)

A ovo je malčice dalje, hotel Evropa gde je 50e prenoćište. Privatan parking sa čuvarkom kojoj se ne bih zamerao:

Bedevija i ja, vorbește din inimă (priča iz srca-rumunski)
Bedevija i ja vorbește din inimă (priča iz srca-rumunski)

Posle loše pice i odličnog piva u restoranu, lagana šetnja da vidim gde se nalazim, smeštanje u krevet i slatki snovi. 

Juče sam čuo da je u Targu Jiu jako lepa tvrđava i da ima što šta da se vidi. Eto meni razloga da se opet vratim tamo. 

Nastavak putopisa Bedevija i ja, vorbește din inimă (priča iz srca-rumunski) možte pročitati u temi na forumu.


Da li želite da dobijate obaveštenja o novim tekstovima?

Svakog petka ujutro šaljemo email sa listom tekstova koje smo objavili te nedelje, svima koji su se prijavili na BJBikers email bilten. Na taj način možete ostati u toku sa novostima, čak i ako neki tekst propustite u toku nedelje… 

This field is required.

Triumph akcija: uz kupljeni motocikl dodatna oprema gratis

0
Triumph akcija uz kupljeni motocikl dodatna oprema gratis
Foto: Triumph

Firma Snow d.o.o koja je u poslednje dve godine zvanični uvoznik za Triumph, trenutno na snazi ima akciju. Uz kupljeni Triumph motocikl dobija se gratis vredna dodatna oprema.

Triumph polako, ali sigurno napreduje po broju prodatih motocikala na našem tržištu. Sezona polako ide u svoju završnicu, a uvoznik za Triumph je rešio da obraduje sve buduće vlasnike nekih od Triumph motocikala.

Budući da akcija važi za nekoliko različitih modela motocikala, ukratko ćemo opisati ono što je na akciji.

Tiger Sport 660 – Gratis bočni koferi

Tiger Sport 660 pokreće trocilindrični redni agregat sa 80 KS. Reč je o mirnom i dobrom agregatu koji osim Tiger Sport 660 pokreće Trident 660 kao i novu Daytonu 660. Sam Tiger Sport 660 je više nego dobar putni motocikl. Nije pretežak (203 kg sa svim tečnostima) pozamašnim rezervoarom goriva (17,2 litre) i relativno malih dimenzija te je više nego dobar izbor za sve koji žele manji putni motocikl.

Trenutna cena se kreće od 9.390 EUR do 9.490 EUR u zavisnosti od kombinacije boja.

Ono što raduje buduće kupce je da ako se u ovom momentu kupi Tiger Sport 660 na poklon se dobijaju bočni koferi u vrednosti od 772 EUR (uz kofere idu i potrebni delovi za montažu).

Triumph akcija uz kupljeni motocikl dodatna oprema gratis
Triumph akcija: uz kupljeni Tiger Sport 660 gratis koferi u vrednosti od 772 EUR Foto: Triumph

Tiger Sport 850 – Bočni koferi i nosači bočnih kofera kao poklon

Malo veći i mali snažniji putni motocikl iz Triumph-a jeste Tiger Sport 850 kojeg takođe pokreće redni trocilindrični agregat, ali radne zapremine od 888 cm³. Iako nema drastično više snage od Tiger Sport 660 modela, Tiger Sport 850 ima 84 KS, ali ima obrtni moment od 82 Nm na 6.500 O/min što mu omogućava da se još bolje ponaša na niskim obrtajima.

Podesivo sedište u rasponu od 810 – 830 mm, zapremina rezervoara od 20 litara, kao i nešto veće dimenzije omogućavaju komotnije putovanje u odnosu na Tiger Sport 660, a više obrtnog momenta znači da dozvoljava i veću nosivost.

Cena za Tiger Sport 850 iznosi 12.290 EUR, a prema trenutnoj akciji besplatno se dobijaju bočni koferi i nosači bočnih kofera u vrednosti od 1.272. EUR.

Triumph Tiger 850 Sport Foto: Triumph

Moćni Tiger 1200 – Takođe sa gratis bočnim koferima

Najmoćniji putni motocikl iz Triumph ponude je Tiger 1200. Radi se o motociklu koji je nepravedno zapostavljen kod nas i koji može da se nosi rame uz rame sa većinom trenutno populatnih putnih i aventure motocikala iz svoje kategorije. Tu prvenstveno mislimo na BMW R1250GS, BMW R1300GS i Honda Africa Twin 1100. Tiger 1200 za uloženi novac daje jednako ili čak više nego pomenuti konkurentski motocikli.

Ukratko: pokreće ga redni trocilindrični agregat radne zapremine od 1.160 cm³ sa 147 KS na 9.000 O/min i maksimalnim obrtnim momentom od čak 137 Nm na 7.000 O/min. Tiger 1200 dolazi u četiri verzije, počev od Tiger 1200GT Pro predviđene za asfalt po ceni od 21.040 EUR, pa sve do najjopremljenije verzije u vidu Tiger 1200 Rally Exlporer sa žbičanim felnama i Showa poluaktivnim ogibljenjem. Za Tiger Rally Explorer verziju potrebno je izdvojiti od 23.640 – 23.890 EUR u zavisnosti od kombinacije boja.

Za bilo koju od četiri verzije da se odlučite, uz trenutnu akciju dobijaju se gratis bočni koferi sa nosačima u vrednosti od 1.517 EUR.

Triumph akcija: Tiger 1200 serija sa gratis bočnim koferima Foto: Triumph

Daytona 660 – Sportska transformacija gratis

U sportski segment Triumph motocikala vraća se legendardno Daytona ima. Ovog puta radi se o Daytona 660 modelu sa trocilindričnim agregatom identičnom onom koji pokreće Trident 660 i Tiger Sport 660. Sportske karakteristike i agresivan dizajn vraćaju Daytonu 660 u sportski svet po ceni u rasponu od 9.790 EUR – 9.890 EUR.

Uvoznik za Triumph sve nove vlasnike Daytona 660 modela obradovaće SKDA nalepnicama za sportsku transformaciju svoje Daytone. Cena za nalepnice se inače iznosi 329 EUR, ali će ih novi vlasnici dobiti besplatno prilikom kupovine motocikla.

Triumph akcija
Triumph akcija: Triumph Daytona 660 u SKDA verziji Foto: SKDA

Pomenuta akcija važi do kraja septembra ili isteka zaliha. Sve informacije u vezi Triumph motocikala možete posetiti Triumph salon motocikala u Beogradu na adresi adresi Autoput za Novi Sad 73.

Za utiske povodom Triumph akcije možete posetiti temu na forumu i ostaviti svoj komentar.


Da li želite da dobijate obaveštenja o novim tekstovima?

Svakog petka ujutro šaljemo email sa listom tekstova koje smo objavili te nedelje, svima koji su se prijavili na BJBikers email bilten. Na taj način možete ostati u toku sa novostima, čak i ako neki tekst propustite u toku nedelje… 

This field is required.

MotoGP Aragon – Martin, Banjaja ili neko treći?

0
MotoGP Aragon
Foto: Rob Gray (Polarity Photo)

MotoGP šampionat polako stiže do svoje poslednje trećine, a bodovno stanje je kao da smo tek započeli trku. Banjaja i Martin ne popuštaju i obojica su rešeni da isteraju u svojoj nameri. Banjaja želi treću uzastopnu titulu, a Martin da osvoji svoju prvu i da postane prvi šampione nefabričke ekipe nove ere MotoGP šampionata. Aragon je još jedna MotoGP trka za koju mnogi kažu da je prelomna.

Rano je još reći da je neka trka prelomna. Aragon je 12. od 20. rundi ovogodišnjeg MotoGP šampionata. Još je puno bodova u igri, a ova sezona je dokazala da je sve moguće, počev od toga da Banjaja ili Martin padnu vodeći trku, do drugih faktora.

Obližnji gradić Alcañiz bio je mesto uličnih trka u periodu od 1963 – 2003. godine, kada su vlasti zabranile trkanje na opasnoj uličnoj stazi. Negde u tom periodu doneta je odluka da se napravi moderan Motorland Aragon kako mu glasi puno ime.

MotoGP Aragon
Foto: Rob Gray (Polarity Photo)

Takoreći u sred ničega izgrađen je veliki kompleks trkačke staze dužine 5.077 metara sa 17 krivina (7 desnih i 10 levih) i sa najdužim pravcem od 968 metara. Stazu je dizajnirao čuveni Herman Tilke koji je zaslužan za mnoge današnje moderne staze. Aragon je u MotoGP kalendar ušao 2010. godine i od strane IRTA proglašen je za najbolju Grand Prix trku te godine.

Aragon može da se uvrsti i u staze starog kova, jer sa svojim brzim sektorima to i zaslužuje.

Kako Motorland Aragon izgleda iz perspektive trkača, možete pogledati na sledećem snimku Nikolo Kanepe:

Martin, Banjaja, Mark Markez, Akosta, Binder…

Prognoziranje pobednika na Aragonu je nezgodno. Nema sumnje da bi duel trebalo da se vodi na relaciji Martin – Banjaja, ali lako bi račune mogli da im pomrse Mark Markez, Akosta, Binder, Morbideli se polako budi, Aprilije bi takođe mogle da zasijaju. Trebalo bi da Aragon donese zanimljivije trke od onih koje smo gledali u Austriji.

Foto: Ducati

Ducati je u odličnoj formi i to nije nikakva novost. Pitanje je samo da li Mark Markez može do pobede na prošlogodišnjem GP23. Prema rečima David Tardocija, Mark Markez će sigurno pobediti na jednoj od trka do kraja sezone.

Morbideli sporim, ali sigurnim koracima postaje sve brži, što i rezultati pokazuju. Cenim da će i Morbideli okusiti šampanjac na podijumu do kraja ove sezone.

Od vozača koji nisu na Ducatiju, Akosta i Binder bi mogli da se vrate u najbržih pet na Aragonu. Domaća staza u Austriji nije bila najbolja za KTM RC16, ali bi već Aragon mogao biti drugačija priča.

KTM i Aprilia se raduju Aragonu Foto: Rob Gray (Polarity Photo)

Aprilia RS-GP nije oduševljena Aragonom, ali ako su rešili probleme od prošle godine Vinjales i Espargaro bi takođe mogli da zaprete.

Kao što vidite, sve je u domenu “ako”, osim Martina i Banjaje koji će nastaviti gde su stali. Pritisak imaju obojica i čeka se samo greška jednog od njih. Mada smo ove sezone već videli njihove greške i s obzirom da razlike u bodovima gotovo nema, čak i ako jedan od njih pogreši, neće biti kraj sveta i šampionat će i dalje biti ovtoren.

Tako da, nema kalkulacije, uživajte u trkačkom vikendu i navijajte za svoje favorite. Za utiske i komentare povodom MotoGP trkačkog vikenda na MotoGP stazi Aragon možete posetiti temu na forumu.

Raspored i satnica trkačkog vikenda:

Petak:

09:00 – 09:35 Moto3™ Free Practice
09:50 – 10:30 Moto2™ Free Practice
10:45 – 11:30 MotoGP™ Free Practice Nr. 1
13:15 – 13:50 Moto3™ Practice Nr. 1
14:05 – 14:45 Moto2™ Practice Nr. 1
15:00 – 16:00 MotoGP™ Practice

Subota:

8:40 – 09:10 Moto3™ Practice Nr. 2
09:25 – 09:55 Moto2™ Practice Nr. 2
10:10 – 10:40 MotoGP™ Free Practice Nr. 2
10:50 – 11:05 MotoGP™ Qualifying Nr. 1
11:15 – 11:30 MotoGP™ Qualifying Nr. 2
12:50 – 13:05 Moto3™ Qualifying Nr. 1
13:15 – 13:30 Moto3™ Qualifying Nr. 2
13:45 – 14:00 Moto2™ Qualifying Nr. 1
14:10 – 14:25 Moto2™ Qualifying Nr. 2

15:00 MotoGP™ 11 Laps Tissot Sprint

Nedelja:

09:40 – 09:50 MotoGP™ Warm Up
10:00 – 10:35 MotoGP™ Rider Fan Parade
11:00 Moto3™ Race
12:15 Moto2™ Race
14:00 MotoGP™ Race


Da li želite da dobijate obaveštenja o novim tekstovima?

Svakog petka ujutro šaljemo email sa listom tekstova koje smo objavili te nedelje, svima koji su se prijavili na BJBikers email bilten. Na taj način možete ostati u toku sa novostima, čak i ako neki tekst propustite u toku nedelje… 

This field is required.

Yamaha Tracer 7GT – Laka konjica iz Japana

0
Yamaha Tracer 7GT
Foto: BJBikers

Do sada smo na našim testovima imali gotovo sve motocikle i skutere iz Yamaha ponude. Ostala je samo Yamaha iz Tracer 7 serije. Taj test konačno je došao u julu kada smo iz Yamahe Barel na test dobili Tracer 7GT za koji se motociklisti često odlučuju za svoj prvi putni motocikl.

Dok je Yamaha sa proizvodnjom MT07 naked modela počela 2014. godine, bilo je potrebno da prođe još dve godine da bi tržištu bio predstavljen Tracer 7 koji sa MT07 deli agregat, šasiju i još neke komponente.

U tom periodu je Yamaha uzdrmala tržište i nudila motocikle koji su performansama, praktičnom upotrebom i cenom bili siguran izbor. Yamaha Tracer 7 napravila je prekretnicu sa svojim svežim izgledom, dobrim agregatom, solidnim voznim karakeristikama i predstavljo je napokon alternativu za tada već vremešni i neprevaziđeni V-Strom 650. Legenda kaže da je Tracer 7 naterao i Kawasaki da unapredi svoj Versys 650.

Zatim 2019. godine Yamaha je ponovo zasukla rukave, doduše ne previše i rešili su da dodatno unaprede Tracer 7 i tako nastaje Tracer 7GT, putna verzija koja je bila i u našim rukama na par dana.

Yamaha Tracer 7GT
Foto: BJBikers

CP2 za sve prilike

Čuveni CP2 agregat, o kom se pisalo i pričalo naveliko i naširoko svoju primenu nalazi i u Tracer 7GT modelu i to sa razlogom. Dvocilindrični vodeno hlađeni agregat, sa dve bregaste, četiri ventila po cilindru i radnom zapreminom od 689 cm3 nudi sve što je potrebno za ovu kategoriju putnih motocikala srednje radne zapremine.

Snage ima na svim obrtajima. Tačnije, CP2 agregat voli da se vrti i svoje najbolje daje na višim obrtajima, što i same brojke kažu: maksimalni obrtni moment od 67 Nm isporučuje na 6.500 O/min dok je pik maksimalne snage od 73,4 KS na 8.750 O/min.

Međutim, to ne znači da Tracer 7GT nema snage na nižim obrtajima. Da je tako, ne bi sigurno bio ugrađivan u Tenere 700. Tracer 7GT isporučuje solidnu snagu već od oko 3.500 O/min, a od 6.500 O/min na videlo izlazi i njegova sportska strana koja je na kraju krajeva proslavila MT07.

Izuzetno linearna i fina isporuka snage čini vožnju tečnom i lakom, primerenu jednom putnom motociklu. Istini za volju, kada napunite kofere prtljagom i stavite saputnika na zadnje sedište, nemojte očekivati iznenadna ubrzanja koja će vas ostaviti bez daha. Snage ćete imati sasvim dovoljno za sva preticanja i održavanje solidne putne brzine na auto putu ili na planinskim putevima. Vibracija skoro da nema i primetne su samo na nižim obrtajima pri naglom ubrzanju.

CP2 agregat u Tracer 7GT nudi sasvim solidnu snagu i ubrzanje i sasvim je dobro odmeren za vozače koji ne žele da se trkaju sa putnim motociklom i koji znaju da se zadovolje uživanjem u vožnji.

Yamaha Tracer 7GT
Foto: BJBikers

Šestostepeni menjač je dobar. Tracer 7GT dolazi sa “kvik šifterom” koji nudi mogućnost promene stepena prenosa naviša. To je u principu jedina razlika što se tiče agregata u poređenju sa standardnom Tracer 7 verzijom.

Dalje, kao pozitivna karakteristika CP2 je i njegova mala potrošnja koja se tokom našeg testa kretala u proseku 4,5 – 5,8 litara na 100 km. Potrošnja od 4,5 litara je kada se vozite sami, na otvorenom putu pri brzini kretanja od oko 100 km/h. Na auto putu pri brzini od 130 km/h sa suvozačem i koferima prosečna potrošnja je 5,8 litara, dok je prosečna potrošnja sa suvozačem u kombinovanoj vožnji (grad, međugradski putevi, auto put) iznosila 5,3 litara na 100 km. Zapremina rezervoara iznosi 17 litara i autonomija dozvoljava preko 300 km puta sa jednim točenjem goriva.

Ako je uopšte bitan podatak, maksimalna brzina za Tracer 7GT iznosila je nešto preko 190 km/h. Da se razumemo, verujemo da je Tracer 7GT sposoban da razvije oko 200 km/h. Do 180 km/h stiže relativno lako. Od 180 – 190 km/h potrebno mu je nešto više vremena, a preko 190 km/h sporo ubrzava, zbog otpora vetra od kofera, vetrobrana i generalno veće siluete motocikla.

Na testu ubrzanja na 220 metara postigao je brzinu od 150 km/h.

Iznenađujuće upravljiv

Iako je Yamaha još uvek zadržala teleskopsku prednju viljušku sa prečnikom štapova od 41 mm, mora se odati priznanje da ogibljenje dobro radi svoj posao. Tracer 7GT poseduje podešavanje prednje viljuške, ali i bez ikakvog podešavanja ponašanje na putu je odlično, bilo da se vozite sami ili sa suvozačem. Za malo više opterećenja, kao kad su na primer koferi spremni za put, potrebno je malo dotegnuti oprugu, odnosno predopterećenje opruge zadnjeg amortizera. Podešavanje opruge zadnjeg amortizera mora da se obavi pomoću ključa, pošto ne postoji “remote adjuster” koji uveliko olakšava bilo kakvo podešavanje. S obzirom da je reč o turing motociklu, na kom se često menja masa koja se prevozi, “remote adjuster” je nešto što bi Yamaha u budućnosti trebalo da ugradi na ovaj motocikl.

Foto: BJBikers

Osim toga, ogibljenje pruža dovoljno čvrstoće da motocikl ostaje stabilan u svim situacijama. Sa svojim srednje dugim međuosovinskim rastojanjem od 1.460 mm i Yamahinom “Diamond” šasijom ulazak i prolazak kroz krivine kao da su prepisani sa nakeda MT07. Uistinu, radi se o gotovo identičnom geometrijom motocikla, s tim što postoje razlike u položaju sedenja i trouglu koji čine upravljač – nogostupi – sedište. Iako nije dugačak, mesta ima dovoljno i ne osećate se skučeno čak i kada nosite suvozača i sva tri kofera.

Deluje i da je Tracer 7GT čvršći i stabilniji na zadnjem kraju. Pozitivno je iznenađivao na ulascima i prolascima kroz krivine, jer je prednji kraj tačan i stabilan. Fabrički su montirane Michelin Road 6GT gume koje su se pokazale odlično. Daju dobar povratni osećaj i stabilnost, a verujemo da su predviđene da pređu dosta kilometara.

Položaj sedenja je uspravan i opušten. Upravjač nije previše širok, čak bi se moglo reći da je malo uži u odnosu na druge turing motocikle. Nogostupi su direktno ispod sedišta, te je osećaj kao da su stopala povučena malo ka nazad, ali ne savijaju kolena tako da zamaraju pri dugoj vožnji. Yamaha je za Tracer 7GT izradila specijalna sedišta, koja iako izgledaju veoma udobno, zapravo nisu toliko udobna. Oko sat i po se može provesti u vožnji bez pauze. Ostaje šteta što Yamaha nije kopirala udobnost koju poseduje Tracer 9GT+, jer su na pomenutom modelu sedišta možda i među najudobnijim koje smo vozili. Visina sedišta je na 835 mm.

Foto: BJBikers

Na kočenju je Tracer 7GT solidan. Napred su postavljena dva diska prečnika 298 mm i i dvoklipne aksijalno postavljene četvoroklipne čeljusti, dok se pozadi nalazi jedan disk prečnika 245 mm i jednoklipna kočiona čeljust.

Same kočnice funkcionišu dobro, s tim što je na polugu prednje kočnice potrebno izvršiti malo jači pritisak prilikom naglih zaustavljanja. Što se samog zaustavnog puta tiče, tu su brojke više nego zadovoljavajuće. Sa 80 – 0 km/h Tracer 7GT zaustavi se za 21 metar, što je dobar rezultat kada se uzme u obzir da je reč o turing motociklu mase 203 kg sa svim tečnostima.

Osim “kvik šiftera” i drugačijeg sedišta, još jedna razlika u odnosu na standardni Tracer 7 jeste podesivi vetrobran koji je za 92 mm viši i za 70 širi u odnosu na onaj na standardnoj verziji.

Zaštita od vetra je takođe dobra. Osim vetrobrana, poseduje i štinike za ruke koji nisu kao klasični štitnici koje poseduju adventure motocikli, već su takoreći polu-štitnici odlično upakovani u dizajn motocikla i dobro preusmeravaju vazduh štiteći ruke od vetra i insekata. Rezervoar i prednji oklopi takođe pružaju dobru zaštitu i dobro uporište za noge.

Dobro osvetljenje, jednostavna instrument tabla

Tracer 7GT još nije dobio naprednu elektroniku, a realno ni ne treba mu. Mehaničkog prianjanja ima dovoljno da mu kontrola proklizavanja nije potrebna. ABS dobro radi svoj posao za slučaj da morate naglo da se zaustavite na vlažnom ili klizavom putu. ABS nije preagresivan, a kada se aktvira ne produžava znatno zaustavni put.

TFT instrument tabla dijagonale 5″ je potpuno kolorizovana i identična je onoj koju koristi i MT07. Pregledna, sa dosta informacija, odrađuje posao baš kako treba. Imate mogućnost odabira prikaza turing ili sport pozadine, a možete se putem MyRide aplikacije povezati sa pametnim telefonom te videti obaveštenja o pozivima, e-mailovima i SMS porukama, a u samoj aplikaciji možete pratiti rute koje ste odvezli i pregledati neke od parametara motocikla.

Yamaha Tracer 7GT
Foto: BJBikers

Sa leve strane instrument table nalazi se USB utičnica, a sa desne utičnica izlaza 12V preko upaljača.

LED svetlosna grupa je dobra, nudi dobru vidljivost i preglednost u noćnim uslovima, a tokom dana je motocikl lako vidljiv i upadvljiv drugim vozačima. Dva gornja fara za poziciona svetla i dva projektora ispod njih osim atraktivnosti nude i praktičnost i dobro osvetljenje.

Foto: BJBikers

Centralni štender i koferi kao dodatni plus

Ono što ponovo moramo pohvaliti kod Yamahe je to što još uvek ne odustaju od ugrađivanja centralnog štendera na svim Tracer serijama, što je veliki plus. Na turing motociklima se jednostavno češće podmazuje lanac, odnosno brže dođe interval za podmazivanje, zbog češćih putovanja, te je zbog centralnog štendera taj vid održavanja olakšan. Svakako, centralni štender nudi niz prednosti prilikom održavanja motocikla.

Tracer 7GT standardno dolazi i sa dva bočna kofera zapremine 20 litara. Testni primerak sa fotografija je imao i zadnji gornji kofer, ali on ne dolazi standardno sa motocikom, već ga je potrebno doplatiti.

Atraktivan dizajn, dobar putni motocikl

Simetrični farovi i projektori za svetla, agresivna prednja maska i dobar odabir boja čine Tracer 7GT atraktivnim i elegantnim.

Činjenica da ga pokreće proveren CP2 agregat sa dovoljno snage i ekonomičnom potrošnjom, ugradnja “kvik šiftera”, solidne kočnice, dobra zaštita od vetra, centralni štender i koferi pozicioniraju Tracer 7GT kao dobar izbor za kupovinu gotovo spremnog motocikla za put. Realno, ukoliko niste zahtevan vozač i avanturista koji na put voli da nosi previše stvari, ova konfiguracija je dovoljno za sva putovanja koja ste planirali. Nemojte da vas brine što agregat ne isporučuje mnogo snage, verujte da se sa ovim motociklom može ekonomično putovati.

Redovna cena za Yamaha Tracer 7GT iznosi 10.890 EUR (+300 EUR dodatnih troškova) trenutno je snižena na 10.490 EUR i ta akcija će trajati do kraja avgusta ili do isteka zaliha.

Ovaj i sve motocikle iz Yamaha ponude možete pogledati u Yamaha Barel salonima na sledećim adresama:
Beograd – Japanska 3a
Novi Sad – Partizanska 64a
Niš – Bulevar Svetog cara Konstantina 82d

Takođe, možete posetiti i Barel Yamaha veb stranicu.

Ukoliko posedujete Tracer 7GT, svoje utiske možete ostaviti u temi na forumu.

Yamaha Tracer 7GT
Foto: BJBikers

Da li želite da dobijate obaveštenja o novim tekstovima?

Svakog petka ujutro šaljemo email sa listom tekstova koje smo objavili te nedelje, svima koji su se prijavili na BJBikers email bilten. Na taj način možete ostati u toku sa novostima, čak i ako neki tekst propustite u toku nedelje… 

This field is required.

Buriram naredne dve godine otvara MotoGP sezonu

0
MotoGP Buriram
Foto: Rob Gray (Polarity Photo)

Ove godine u MotoGP kalendaru nema trke na stazi Buriram na Tajlandu. Razlog za to su prošlogodišnji monsuni koji su pokvarili trkački vikend. Budući da DORNA izuzetno želi da se trka na Tajlandu održi, Buriram naredne dve godine otvara MotoGP sezonu.

Prva trka na stazi Buriram održana je 2018. godine. Pošto je u MotoGP kalendaru bila smeštena tek u drugoj polovini godine, to se poklapalo sa monsunskim periodima koji gotovo svakodnevno donose jake pljuskove i vremenske nepogode.

Zato je DORNA unela izmene u kalendar i za 2025. i 2026. godine će Buriram biti uvodna trka i otvaraće sezonu, što znači da će noćna trka na stazi Losail u Kataru izgubiti ulogu domaćina prve trke.

Azija je postala bitan deo tržišta za motocikle, a samim tim je i MotoGP popularan u tom delu svetu, što pokazuju i brojke: Na četiri trkačka vikenda održana do sad na stazi Buriram došlo je preko 800.000 posetilaca, što prosečno iznosi oko 200.000 posetilaca po trci. Tim brojkama mogu da pozavide mnoge staze širom sveta.

Rob Gray (Polarity Photo)

Buriram je kao staza zanimljiva i tehnički zahtevna, ali je u prošlosti imala problem sa već pomenutim lošim vremenskkim uslovima. Osim toga, problem je predstavljalo i to što je staza slabo korišćena tokom sezone, a zbog učestalih vetrova i blizine obale MotoGP i WSBK vozače je često dočekivala prljava staza, sa puno peska i prašine, što je u velikoj meri otežavalo posao vozačima i timovima.

Pomeranjem trke na početak godine, van sezone monsuna, postoji velika šansa da će tkre proći u prijatnijoj atmosferi. Čak i kad kiša nije pretila da pokvari trke, velike temperature i vlažnost vazduha stavljali su vozače na test izdržljivosti.

Objavljeni su i datumi trke za 2025. godinu, što nama gledaocima takođe ide u korist jer je prvi trkački vikend zakazan od 28. februara do 2. marta. Tako da, sledeća MotoGP sezona počinje ranije!

Povodom utisaka i informacije da Buriram naredne dve godine otvara MotoGP sezonu možete posetiti temu na forumu.


Da li želite da dobijate obaveštenja o novim tekstovima?

Svakog petka ujutro šaljemo email sa listom tekstova koje smo objavili te nedelje, svima koji su se prijavili na BJBikers email bilten. Na taj način možete ostati u toku sa novostima, čak i ako neki tekst propustite u toku nedelje… 

This field is required.

Andrea Doviciozo testira M1 Yamahu

0
Doviciozo testira M1
Foto: Yamaha

Iako rezultati to ne pokazuju, Yamaha ove godine vredno radi na svom MotoGP projektu, a u svetlu poslednjih razvoja Andrea Doviciozo je angažovan da testira M1 Yamahu.

Yamaha je ove sezone ozbiljno prionula na posao što možda nije rezultatski vidljivo, ali iza paravana se dešavaju mnoge organizacione promene. Novi delovi se redovno testiraju, Kvartararo je skoro imao prilike da testira novi agregat i još neke komponente. Osim toga, Yamaha je za sledeće sezone obezbedila satelitski tim u vidu preiskusne Pramac ekipe koja je posle 20 godina rešila da zameni Ducati Yamahom.

Poslednja vest je da Yamaha organizuje privatan test na stazi Mizano. Iako je Kal Kračlou zvanični Yamahin test vozač, za ovaj privatni test biće angažovan Andrea Doviciozo. Naime, Kračlou je tokom ove godine doživeo povredu ruke zbog čega je operisan. Trebalo je da kao “wild card” vozač nastupi na domaćoj trci na stazi Silverstone, ali pošto se nije dovoljno oporavio, taj nastup je otkazan. Kračlou ima komplikacije oko pomenute povrede i iz tog razloga će morati da propusti i ovaj privatni test na Mizanu.

Andrea Doviciozo testira M1 Yamahu
Andrea Doviciozo testira M1 Yamahu Foto: Yamaha

Budući da vreme brzo curi, Yamaha je rešila da traži alternativu i zato je u pomoć pozvan Andrea Doviciozo. Poslednji nastupi u MotoGP šampionatu za Dovicioza bili su upravo na Yamahi, te će Doviciozo osim testiranja novih komponenti imati priliku da Yamahi iznese utiske o napretku (ili nazadovanju) u razvoju.

Doviciozo već imao prilike da proba M1

Predstojeći test nije prvi za Yamahu i Dovicioza jer su pre par godina već testirali M1 na Muđelu, kako bi videli da li ima smisla da nastave saradnju. Očigledno je da prostora za saradnju i unapređivanje postoji, te će Doviciozo danas i sutra (20. i 21. avgusta) testirati nove komponente za M1.

Podsećanja radi, MotoGP šampionat će ove godine imati dva trkačka vikenda na Mizanu. Prvi 6 – 8. septembra kao regularan termin, a drugi trkački vikend na Mizanu održaće se od 20 – 22. septembra kao zamena za otkazanu trku u Kazahstanu. Zato je Yamahi bitno da nađu osnovna podešavanja i paket koji najbolje radi za M1.

Za utiske povodom testiranja M1 od strane Dovicioza, možete posetiti temu na forumu.


Da li želite da dobijate obaveštenja o novim tekstovima?

Svakog petka ujutro šaljemo email sa listom tekstova koje smo objavili te nedelje, svima koji su se prijavili na BJBikers email bilten. Na taj način možete ostati u toku sa novostima, čak i ako neki tekst propustite u toku nedelje… 

This field is required.

Suzuki V-Strom 650 odlazi u istoriju

0
Suzuki V-Strom 650 odlazi u istoriju
Foto: Suzuki

Posle 20 godina postojanja došao je kraj za Suzuki V-Strom 650. Iz firme Euro Sumar (zvanični uvoznik za Suzuki, SYM i Moto Morini) dobili smo potvrdu da prestaje proizvodnja za V-Strom 650.

V-Strom 650 predstavljen je 2004. godine i od tada pa do danas predstavljao je prvi i siguran izbor za mnoge motocikliste. Efikasan i pouzdan V2 agregat, solidna ciklistika i odlična udobnost učinili su da V-Strom 650 bude jedan od najpoželjnijih motocikala za svakodnevnu vožnju i putovanja.

Kroz svoje postojanje dugo dvadeset godina, V-Strom 650 nije doživljavao neke veće promene. Ukratko, u drugoj generaciji dobio je moderniji agregat sa direktnim ubrzigavanjem. Vremenom se i dizajn menjao, da bi u poslednjim godinama dobio kontrolu proklizavanja čime je modernizovan, ali šasija, ogibljenje i kočnice ostali su gotovo netaknuti.

Suzuki je godinama po inerciji godinama prodavao V-Strom 650 bez potrebe za ikakvim promenama. Cena je bila znatno povoljnija u odnosu na konkurente motocikle, a performanse nisu drastično zaostajale. Uostalom, V-Strom 650 je kupovao drugačiji profil ljudi – motociklisti koji su želeli da putuju i da se vozaju, kojima je bio potreban pouzdan, ekonomičan i udoban motocikl sposoban da im pruži uživanje. V-Strom 650 je to sve pružao.

Smena generacije

U jesen 2022. godine predstavljen je V-Strom 800DE, a posle nekoliko meseci debitovao je i V-Strom 800 predviđen za vožnju na asfaltu.

Kada je novi V-Strom 800DE debitovao, već se dalo naslutiti da bi Suzuki mogao odustati od proizvodnje V-Strom 650. Međutim, iako su V-Strom 800DE i V-Strom 800 nesumnjivo bolji motocikli, bilo je potrebno gotovo dve godine da se i kupci uvere u to.

BJBikers redakcija ove godine testirala je V-Strom 800, te ukoliko vas interesuju utisci možete ih pročitati u sledećem tekstu – Suzuki V-Strom 800 – Dostojan naslednik V-Strom generacije.

Euro Sumar obezbedio još V-Strom 650 primeraka

Budući da za V-Strom 650 još uvek vlada velika zainteresovanost, Euro Sumar nam je potvrdio da je u Suzuki fabrici rezervisao određeni broj primeraka V-Strom 650 modela koji će sigurno biti na stanju i do sledeće sezone (očekuje se da bi taj lager mogao da zadovolji potrebe klijenata do sredine 2025. godine), ali kada se taj kontigent rasproda, to će biti to – V-Strom 650 odlazi u istoriju! Cene za V-Strom 650 se neće menjati, odnosno ostaje V-Strom 650XT dolazi po ceni od 8.850 EUR, a V-Strom 650 sa livenom felnom po ceni od 8.250 EUR.

Što se rezervnih delova tiče, Suzuki na stanju ima delove i za motocikle stare preko 20 godina. Proizvođači su u obavezi da na stanju ima delove u periodu od najmanje 10 godina od povlačenja određenog modela motocikla iz prodaje. Budući da je V-Strom 650 prodat u ogromnom broju primeraka, nema sumnje da će rezervni delovi biti dostupni još dugo.

Iako su V-Strom 800DE i V-Strom 800 tehnološki napredniji i bolji, V-Strom 650 će zauvek ostati zlatnim i setnim slovima upisan u istoriju motociklizma.

Povodom utisaka o povlačenju V-Strom 650 serije iz proizvodnje, možete posetiti temu na forumu.

Suzuki V-Strom 650, kao i ostale motocikle i skutere iz Suzuki ponude možete pogledati u Euro Sumar salonu u Beogradu na adresi Vojislava Ilića 145 ili na broj telefona 011/288-95-54, takođe možete posetiti i njihovu veb stranicu.


Da li želite da dobijate obaveštenja o novim tekstovima?

Svakog petka ujutro šaljemo email sa listom tekstova koje smo objavili te nedelje, svima koji su se prijavili na BJBikers email bilten. Na taj način možete ostati u toku sa novostima, čak i ako neki tekst propustite u toku nedelje… 

This field is required.

Grobnik doneo težak vikend za naše vozače

0
Grobnik šampionat Srbije
Foto: Sofrić Studio

Prošlog vikenda održana je treća runda šampionata Srbije i četvrta runda Alpe Adria šampionata. Za razliku od prošlog puta kada su naši vozači takoreći dominirali, ovog puta je Grobnik doneo težak trkački vikend za naše vozače.

Ove sezone šampionat Srbije čine četiri trkačke vikenda. Prvi trkački vikend bio je na Grobniku, zatim se vozio trkački vikend na NAVAK-u, a prošle nedelje vožena je i treća od četiri runde ovogodišnjeg šampionata.

Sve trke koje naši vozači voze u inostranstvu, boduju se i za Alpe Adria šampionat.

Za razliku od prošlog trkačkog vikenda na Grobniku (kao i na stazi Panonia ring i Brno) kada su naši vozači ostvarili odlične rezultate, ovog puta je Grobnik bio pravi izazov, jer je mnoge vozače zadesilo i po nekoliko pehova, a ni visoke temperature nisu olakšale posao.

U najmanjoj, SSP300 kategoriji vodila se standardna borba između Uroša Gaščevića koji je ove godine nezaustavljiv. Moja malenkost koja učestvuje u ovoj kategoriji pokušala je naročito na prvoj trci da stane na put Gaščeviću, ali je Uroš bio jednostavno brži i bolji te su mu pripala dva prva mesta, mojoj malenkosti dva druga mesta, dok je Dragan Prokin na prvoj trci zabeležio treću poziciju, dok je na drugoj trci odustao usled pucanja lanca.

Jovan Ristić, klasa SSP300, foto Sofrić Studio

Bodovi su osvojeni i za Alpe Adria šampionat gde se naši vozači solidno kotiraju u SSP300 kategoriji kada se uzme u obzir da ostali vozači zaista imaju daleko spremnije motocikle.

U Formula 600 kategoriji, Radojević Filip pobedio je ispred Dostanič Igora i Olega Medenice. Na obe trke poredak je bio nepromenjen.

U SSP600 kategoriji Strahinja Kovačević je nastavio sa dominacijom u našem šampionatu, pobedivši ispred Mandić Marka i Terzić Gorana. Na drugoj trci je poredak prve dvojice ostao identičan kao na prvoj trci, s tim da je Kečan Goran bio bolji od Terzića za treće mesto.
Kovačević se takmiči i u NG600 kategoriji u Alpe Adria šampionatu i tu je na prvoj trci osvojio drugu poziciju, dok je na drugoj trci njegov glavni konkurent pao, a Kovačević je došao do važne pobede i bodova za šampionat.

U klasi Cup 1000 je bilo zanimljivo pratiti borbu između Kulića, Krstića i Janačkovića. Na obe trke je pobedio Rastko Krstić, dok je Nenad Kulić na obe trke zabeležio dve druge bodove što mu je značilo da uveća prednost u generalnom plasmanu.

Na prvoj trci je Stefan Janačković osvojio treće mesto, ali je na drugoj trci doživeo manji pad, a treće mesto na drugoj trci pripalo je Miladinović Živoradu.

Maleri su nastavili da prate Živanović Mihajla koji je od početka sezone pretendovao za titulu, ali je na Grobniku došlo do kulmnacije malera posle više tehničih problema usled kojih je Živanović doneo odluku da se povuče sa trkačkog vikenda te nije nastupio na trkama.

U klasi STK1000 podeljene su pobede između Gorana Stojanovića – Mrsija i Nenada Petrovića – Divljeg. Stojanović je pobedio na prvoj trci, dok je Petrović bio drugi, a na drugoj trci su uloge zamenjene sa pobedom Petrovića i drugom pozicijom za Stojanovića.

Nikola Krezić je imao gotovo siguran podijum na obe trke, ali maler sa malerom i tehnički problemi omeli su ga u nameri da osvoji dobre pozicije iako je na treninzima imao odlična vremena.

Nikola Krezić, klasa STK1000, Foto: BJBikers

U najjačoj SBK1000 kategoriji Vukašin Bajić je pobedio na obe trke, dok su podijum oba puta zaokružili Goran Šalabalija i Branislav Popović.

Sva je prilika da bi se borba za prvu pozicju vodila između Pojića i Bajića, ali je na prvoj trci Pojić doživeo težak pad. Pokušao je da vozi trku u nedelju, ali je posle par krugova bio prinuđen da se povuče sa trke usled posledica od pada.

Bajić je u Alpe Adria šampionatu zabeležio jednu drugu i jednu treću poziciju.

Foto: Vukašin Bajić, Facebook

Naredna i poslednja runda šampionata Srbije očekuje nas od 20 – 22. septembra na stazi Slovakiaring u Slovačkoj.

Za utiske povodom trkačkog vikenda možete posetiti temu na forumu.


Da li želite da dobijate obaveštenja o novim tekstovima?

Svakog petka ujutro šaljemo email sa listom tekstova koje smo objavili te nedelje, svima koji su se prijavili na BJBikers email bilten. Na taj način možete ostati u toku sa novostima, čak i ako neki tekst propustite u toku nedelje… 

This field is required.

Predlozi za izlete motociklom u Srbiji – Uzbdrna nizbrdica planine Radan

0
Uzbdrna nizbrdica planine Radan

Vozeći se po Srbiji zaista sam posetio pregršt raznih lokacija. Ko prati ovu temu zna da sam do sada (između ostalog) pisao i o raznim mitovima, legendama, spominjali smo vanzemaljce, duhove, vampire… tako da nije ni čudo što je na red za obilazak došlo još jedno krajnje neobično mesto. 

Nekih 35 km od Leskovca lokalni put me vodi ka obroncima misteriozne Radan planine, tačnije u atar sela Ivanje. Bližeći se željenoj lokaciji, sasvim slučajno uočavam pomalo neobičan spomenik, stotinak metara udaljen od glavnog puta. Iz čiste radoznalosti skrećem na makadam i idem da ga obiđem. 

Spomenik su podigli lokalni meštani svojim rođacima, komšijama, prijateljima iz ovoga kraja palim u svim dosadašnjim ratovima. Večna im slava i hvala. A ja, nakon kraćeg zadržavanja nastavljam dalje…

Mislim da je proteklo svega nekoliko minuta vožnje i navigacija mi je pokazivala da sam na traženom mestu. Ništa nije ukazivalo na bilo šta neobično, sasvim običan prirodni pejzaž. U daljini obronci planine Radan, levo i desno žbunasto rastinje i poneko drvo, dok je ispred mene solidna nizbrdica koja nakon par stotina metara zavija u desno. 

 Još uvek nisam skinuo opremu sa sebe, motor je bio ugašen, menjač u “N” i obe noge na zemlji. Pošto sam bio na nizbrdici prednju kočnicu koju sam držao sada otpustih, i… umesto napred, motocikl je ladno krenuo da se kreće unazad!?!?! (ne zafrkavam se ozbiljan sam).

Razvuče mi se osmeh ispod kacige, dakle to je to. 

 Ajmo još jedanput, ispred mene je nizbrdica, okrenem se i pogledam iza sebe… pristojna uzbrdica. 

 Nogama koje su mi na zemlji ne pružam nikakav otpor i ne guram se, motor ugašen, menjač u “leru”, puštam prednju kočnicu i… motocikl sam ponovo kreće unazad – uzbrdo! 

Dakle istina je, nalazim se na mestu koje lokalni meštani zovu “Uzbrdna nizbrdica”. Ovo misteriozno mesto na planini Radan poodavno je poznato stanovnicima Ivanja. Sve izgleda kao da se pred vama nalazi nizbrdica od nekih 300 m koja se spušta u podnožje brda. Međutim, ako bilo gde na tom pravcu isključite vozilo, ono neće nastaviti nizbrdo, već će samo početi da se vraća uzbrdo.

Meštani i pojedini mediji “čudo na planini Radan” pripisuju nekakvoj “gravitacionoj anomaliji”. Navodno, tajna je u jakom magnetnom polju skrivenom u planini. Ali ako se radi o magnetnom polju koje vuče vozila, kako je moguće da se i gumena lopta kotrlja uzbrdo? Voda koju sam i sam prosuo na asfalt nije potekla nizbrdo već uzbrdo. Ako dođete ovde i obratite pažnju na ivanjski potok pored puta, delovaće vam kao da teče uzbrdo!    

Kada je već tako i kad sam već ovde, reših da i lično dam skroman doprinos u rešavanju problematike zvane “uzbrdna nizbrdica” i da “naučnim” putem dokažem da je sa gravitacijom sve u redu. 

Na mestu gde sam se bio zaustavio očitah na navigaciji da je nadmorska visina iznosila 635 m. 

Zatim upalih motor i spustih se nekih 200 m niže niz put… logično bi bilo da je nadmorska visina opala jer sam se spustio niže. Međutim ne, ona je porasla za čitavih 9 m i sada iznosi 644 m.

Zatim odlučih da ostavim motor u podnožju i da se peške vratim tih par stotina metara do tačke iz koje sam krenuo. 

 Sada pešačeći uzbrdo ka prvobitnoj tački jasno osećam da se zapravo krećem nizbrdo, a u povratku ka motociklu koji je u podnožju jasno osećam da se penjem uzbrdo, iako ispred sebe vidim nizbrdicu.

I na kraju reših da podignem dron i snimim “uzbrdnu nizbrdicu” iz profila. Nalazim se na mestu obeleženom sa strelicom. Kada ste na putu sve levo od strelice izgleda kao nizbrdica, dok na fotografiji ispod vidite pravo stanje stvari.  

Čuo sam da ovakvih pojava ima na još nekoliko mesta u Srbiji. Iako je očigledno da se radi o fantastičnoj optičkoj varci režiranoj od strane prirode, još uvek postoje oni koji veruju u gravitacione anomalije i magnetne sile. Najmaštovitiji veruju da su čak i đavoli sa planine Radan, iz obližnje Đavolje varoši upleteni u misteriju na ovoj maloj deonici puta. 

Kako je moguće i zbog čega da nas naše oči ovde toliko varaju da nam se čini da je uzbrdo zapravo nizbrdo i obratno, zaista ne znam. Ali ono što sada znam da iako se radi o optičoj varci, “čudo na Radan planini” je i kao takvo veoma zanimljivo.

Nadamo se da vam se dopao naš današnji predlog za avanturu motociklom. Takođe, predlažemo da pročitate predloge i putopise koje smo ranije objavljivali. Njih možete pročitati ovde.

Ukoliko želite da vidite još predloga ili da i sami predložite lokalitet koji vredi posetiti, to možete obaviti u našoj temi na forumu.


Da li želite da dobijate obaveštenja o novim tekstovima?

Svakog petka ujutro šaljemo email sa listom tekstova koje smo objavili te nedelje, svima koji su se prijavili na BJBikers email bilten. Na taj način možete ostati u toku sa novostima, čak i ako neki tekst propustite u toku nedelje… 

This field is required.

Ko reskira – profitira

0
Ko reskira - profitira

Želja je često jača od bilo kakvog straha i brige. To je dokazao i naš član foruma Forsberg koji je ostvario svoj san i otputovao u Iran i tu u momentu kad možda nije bilo najpametnije otputovati tamo. Forsberg je ostvario svoj san, a mi smo dobili lep putopis: Ko reskira – profitira. Uživajte!


Odlučiti se poći u Iran krajem aprila 2024. nije bilo baš najjednostavnije. Neposredno pre željenog datuma polaska, Izrael i Iran razmenili su raketne napade koji su, naizgled, mogli biti uvod u ozbiljniji sukob. U tom svetlu, većina ljudi iz moje okoline navijala je da posetu Iranu ostavim za neki drugi put. Samo, kada bi onda taj drugi put bio?

Praznici su se ove godine poklopili tako da, uz 2 dana odmora, dobiješ 10 dana slobodno. Kada će se zvezde ponovo ovako poklopiti? To ne znam, ali znam da neće u narednih 5-6 godina. Imajući to u vidu, kao i informacije koje je objavljivao NY Times, a koji sam intenzivno krenuo da pratim tih dana, zaključio sam da je šansa za ozbiljan sukob jako mala i da se nema vremena čekati, već valja kofere pakovati.

Jedna od stvari od kojih je put najviše visio o koncu bilo je izdavanje karneta. Karnet je dokument o privremenom uvozu vozila koji je neophodno imati za neke zemlje u koje se putuje, a Iran je među njima. AMSS je izdavalac karneta na osnovu priloženih dokumenata i depozita.

Začkoljica je u tome što se dokument ne dobija na licu mesta. Umesto toga, neophodno je sačekati da AMSS kontaktira FIA-u koja određuje koji je iznos depozita neophodno uplatiti i ta informacija može da se čeka danima. Načelno, uplaćuje se 70% kataloške vrednosti vozila, s tim što iznos depozita ne može biti niži od 2.500 švajcarskih franaka. Ovo nije najbolje objašnjeno na sajtu AMSS-a, pa zato ovde naglašavam, da se ne nadate, poput mene, da će vam depozit biti oko 700e, a onda vas gorepomenuta informacija ošamari kad se najmanje nadate.

Pošto ni sam nisam bio siguran da li ću krenuti na put, u celu proceduru ulazim u zadnjem momentu i karnet podižem dan pre polaska, a na poslu potvrđujem da idem na odmor na mesec dana (7 dana praznici + 3 nedelje) oko 48h pre polaska.

Spakovavši odeću neophodnu za 7-8 dana skoro da sam spreman da krenem. Kao i uvek, ujutru imam trivijalne dileme koje odnose suludo puno vremena na rešavanje od kojih je najizraženija koje rukavice nositi: 1) letnje, 2) kišne, 3) za hladno vreme ili sva tri para? Verovatno najbolja odluka koju sam doneo je da ponesem sve.

U pripremi za put, koristio sam dva bitna štampana izvora, kao i teme na forumu. Lonely planet vodič se svaki put do sad pokazao kao odlično štivo za planiranje rute, ali knjiga koja mi je posebno pomogla da saznam šta da očekujem je „Welcome to my country“ Miše Hromčika, motoriste iz Zrenjanina, gde je opisao svoje putovanje u Iran (i druge zemlje) 2019. Da nju nisam pročitao, verovatno ne bih poneo sve rukavice koje imam, ali videvši da je Mišu i ekipu sačekao sneg u Turskoj u isto vreme kada i ja krećem, odlučio sam da se bar oko toga ne kockam.

Takođe bih pozdravio dva momka koji nisu članovi foruma, a koji su na dva VFR-a otišli do Katmandua, a kroz Iran prošli oko dve nedelje pre mog polaska. Zahvaljujući njima saznao sam unapred kakva je bezbednosna situacija u Iranu u najosetljivijem trenutku u zadnjih 45 godina, ali i koji je trenutni kurs evra- Iran se suočava sa ozbiljnom inflacijom i zamena love nije uvek najjednostavnija stvar, ali doći ćemo i do toga.

Planirana ruta kroz Iran koja će pretrpeti izmene što zbog manjka vremena, što zbog manjka dobrog vremena:

Beograd – Iran (3,5 dana)

Plan za prva tri dana je da vozim što više mogu kako bih u Iran ušao što je pre moguće i maksimalno iskoristio dane odmora koje imam na raspolaganju. To znači da prvog dana kroz Srbiju i Bugarsku pravim minimalne pauze, jer mi je cilj da uđem u Tursku i prvo veče da spavam u Jedrenu. Mada sam krenuo ujutru kasnije nego što sam želeo, u ovome uspevam i u Tursku ulazim bez problema, te u smeštaj za prvo veče stižem oko 20.30h.

Prošle godine veliki milestone, ove godine ulazak u Tursku samo uvertira za sve što sledi dalje na istoku

Bitno je pomenuti da sam hteo da kupim vinjetu (HGS), ali su mi na prodajnom mestu, kad su me videli u motoopremi, na tarzanskom engleskom objasnili da nema potrebe da uplaćujem već da može da se plati i na naplatnoj rampi, gde treba. Pošto je bila gužva, nisam želeo da se objašnjavam, već sam se zadovoljan vratio na motor sa ciljem da što pre stignem u sobu.

Kada putujem sam, bukiram najjeftiniji pristojan smeštaj i to je i danas slučaj. Možda nije fensi, ali jeste čisto, ima veliki parking u dvorištu koje se zaključava i obilje mačaka raznih uzrasta. Ništa kao terapija mačetom nakon dugog dana u sedlu.

Što se tiče Turske nisam planirao bilo šta da posećujem, samo da vozim. Zbog toga, drugi dan započinjem oko 9h u pokušaju da izađem iz grada. Navigacija me vodi nekim suludim putem kroz studentski kampus gde se tu i tamo pojave mladi koji su zanoćili van svojih domova, pa sad bauljaju do kuće. Konačno uspevši da se domognem autoputa, otvaram gas i pratim putokaz na istok.

<br><br><br><br><br><br><br><br><br><br><br><br><br><br><br><br><br>Pogled na savršenu magistralu u severnoj Turskoj, put kojim bih vozio i zatvorenih očiju


















Pogled na savršenu magistralu u severnoj Turskoj, put kojim bih vozio i zatvorenih očiju

Nekoliko je delova Turske kojih sam se malo pribojavao u smislu vremena koje će da me sačeka. Oko Izmita gde se autoput penje u planine je prva „kritična“ tačka. Pre nekoliko godina ovde je Hromčika sačekao sneg i 0’C, a mene, srećom, samo prva kiša na ovom putovanju. Uz nju, temperatura pada (danas je 28. april, pa i nije za očekivati da bude mnogo toplo i po lepom danu) i posle nekog vremena vozim po jakoj kiši na 13’C. Kišna oprema se drži, mada na momente kapi kiše bole po prstima, jer su mi kišne rukavice samo mušema, bez bilo kakve ozbiljnije zaštite.

Na jednoj od pumpi srećem tri motora iz Italije, koji su krenuli za Kapadokiju, pa tako i vozimo zajedno do odvajanja za Ankaru gde se ja isključujem sa autoputa i silazim na magistralu koja prati Crnomorsku regiju i najkraći je put do Irana. Sišavši sa autoputa, vreme se popravilo i kiša je stala, a ja nastavljam maratonsku vožnju malo opušteniji do današnjeg motela na samoj magistrali u mestu Ilgaz.

Pristojno izgleda spolja, mada se vidi da je unutra dosta zapušten. Malo nakon što sam se parkirao i smestio, poželeo sam da podmažem lanac i prilikom dizanja na štender, zaboravio sam da imam pune kofere na motoru, opala koncentracija i motor pade na desni bok zveknuvši me štenderom posred cevanice. Motoru ništa, meni povređen ponos i poveći hematom na nozi. Sreća pa Turci hlade pića kao nenormalni, pa mi led nije neophodan, samo mala flaša vode. Ovo je i prvi put da će mi motor prespavati skoro u lobiju hotela. Napolju se sprema oluja, pa recepcioner predlaže da ga ubacim u zastakljeno predvorje.

Pogled s prozora u smeštaju u Turskoj

Sreća pa je hematom malo iznad linije čizme, pa neće praviti problem u vožnji

Dal zbog praznika ili ko zna čega, ali magistrala kojom nastavljam vožnju drugog dana u Turskoj, magistrala koja je glavni putni pravac za istok bila je PRAZNA! Sad mogu da kažem da sam dvaput vozio pistu – jednom NAVAK i danas ovu deonicu. Duge brze krivine, a ti imaš na raspolaganju obe trake jer oko tebe nema nikoga! Sečes krivine kako ti odgovara i uživaš! Jedino o čemu brineš je dal će na granici da ti ispostave račun za prekoračenje brzine, ali otom potom. Današnji panduri su bili fini – na jedan pogled tablice nabaciše smešak na lice i dve reci: goodbye, goodbye. Siguran sam da su mi ozbiljnu lovicu ostavili u dzepu.

Inače mi nije jasno kako ljudi u Turskoj završe sa kaznama za prekoračenje. Bukvalno je svuda najavljen radar, dal je u pitanju kamera iznad puta ili panduri koji stoje tog dana na toj deonici. Uvek stoji obaveštenje. Samo treba na tom mestu spustiti brzinu i nema problema.

Polako se priroda menja

Najviši prevoj na kom sam danas bio je na visini od 2160m i on je druga kritična tačka koje sam se pribojavao. Za razliku od juče, danas je temperatura otišla i do 30’C što znaci da je i na visini bilo prijatnih 24’C. Zauzvrat, okitih znak nalepnicom, da je nađem nekad u budućnosti.

Za kraj dana dobih i jedno “volim te” i to, ni manje ni vise, od jednog papudžije ispostavilo se da mu je devojka naše gore list, pa ga je naučila nekoliko bitnih izraza i eto 

Iskupljuje se Turska za onaj kijamet od juče.

Što se tiče vožnje, gde je drugi dan stalo, trećeg se nastavilo. Odlično vreme, mahom odličan put i prelepi predeli.

Pasinler Hasankale

Tarihi kopru

Tačnu nadmorsku visinu ne znam, ali put se nije mnogo spuštao u odnosu na visinu već pomenutog prevoja. Od planinskog pejzaža, posle samo jedne krivine, odjednom se zaravnilo i stepski prizori preuzeli su primat.

<br><br><br><br><br><br><br><br><br><br><br><br><br><br><br><br><br>Još jedan prevoj bez lošeg vremena


















Još jedan prevoj bez lošeg vremena

Okolo su stepa, skromne kuće i vojska koja je ovde mnogo primetnija nego bilo gde ovih dana. Baš često se naiđe na kasarnicu, oklopne transportere, vojnike u punoj ratnoj opremi. Ko zna kako je južnije ka Siriji. Sve nešto razmišljam kako kod nas nemamo prilike da vidimo vojne kontrolne punktove, male kasarne sa osmatračnicama, puškarnicama, betonskim blokovima i čeličnim (?) barikadama otpornim na metke, a onda skapiram da je ipak jako dobro što toga nema.

Poslednje veće mesto pred granicu sa Iranom je jedna rupa od grada, možda i najružnije mesto koje sam do sad video – Doğubeyazit. Niska trava, prašina, kao s neba pale zgrade i milion cisterni s naftom. Samo im fali gazda Topuzic da okiti jelku mecama, zekama i medama, samo – ne da nema jelke, nego nema bilo kakvog drveta. Samo Ararat u daljini.

Ko reskira – profitira

Nastavak ovo sjajnog putopisa “Ko reskira – profitira” možete nastaviti u temi na forumu.


Da li želite da dobijate obaveštenja o novim tekstovima?

Svakog petka ujutro šaljemo email sa listom tekstova koje smo objavili te nedelje, svima koji su se prijavili na BJBikers email bilten. Na taj način možete ostati u toku sa novostima, čak i ako neki tekst propustite u toku nedelje… 

This field is required.